Справа № 1570/1401/2012
17 квітня 2012 року
17 квітня 2012 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Марина П.П.
за участю секретаря Музика А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Іванівської центральної районної лікарні про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. та судових витрат, -
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Іванівської центральної районної лікарні про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. та судових витрат. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою №05/10-01-0052 від 06.12.2011 року за порушення законодавства про електроенергетику на Іванівську центральну районну лікарню згідно п.п. 2, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, накладено штраф у розмірі 5100,00 грн., який відповідачем не сплачено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що вимоги припису не виконані Іванівською центральною районною лікарнею у зв'язку з відсутністю фінансування закладу.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши положення чинного законодавства, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі Наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0197 від 18.03.2011 року державному інспектору з енергетичного нагляду Ляшевському В.М. видано направлення на проведення заходу №05/10-01-0197 від 18.03.2011 року у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (із змінами та доповненнями), згідно якого керівнику Іванівської центральної районної лікарні направлено повідомлення про проведення заходу №05/10-01-0197 від 18.03.2011 року, вручене йому особисто 28.03.2011 року під розпис. Предмет заходу -планове обстеження споживача - Іванівської центральної районної лікарні на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів споживачів, які мають струмоприймачі 1 категорії та особливої групи з надійності електропостачання.
За результатами проведеного заходу складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №05/11-17-0245 від 29.03.2011 року (а.с.14-19).
Захід з державного енергетичного нагляду здійснювався в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання -заступника головного лікаря Огренича Павла Леонідовича.
Згідно висновків зазначеного акта, за результатами здійсненого заходу виявлено, зокрема, що зовнішньою та внутрішньою схемою електропостачання підприємства не забезпечено відповідність рівня надійності електропостачання струмоприймачів 1 категорії з надійності електропостачання, а фактична категорія підприємства 3 за надійністю електропостачання.
На підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»та акту №05/11-17-0245 від 29.03.2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Ляшевським В.М. винесено припис № 05/11-17-0245-1 від 29.03.2011 року, яким зобов'язано Іванівську центральну районну лікарню виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства у термін до 29.09.2011 року (а.с.12-13). Зазначений припис та акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду №05/11-17-0245 від 29.03.2011 року направлені відповідачу та отриманні останнім, про що свідчить підпис відповідача на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення, про що не заперечував представник відповідача.
З метою встановлення виконання вимог припису № 05/11-17-0245-1 від 29.03.2011 року, на підставі наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-1006 від 18.11.2011 року, відповідно до направлення на проведення заходу № 05/10-01-1065 від 18.11.2011 року, державним інспектором з енергетичного нагляду Ляшевським В.М., в період з 22.11.2011 року по 23.11.2011 року проведено перевірку енергетичних об'єктів Іванівської центральної районної лікарні.
Перевірка здійснювалась в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - енергетика Журіка І.В.
За результатами проведеної перевірки державним інспектором з енергетичного нагляду Ляшевським В.М. складено акт перевірки (протокол) №05/11-17-0052 від 23 листопада 2011 року (а.с.9), який отримано головним лікарем Іванівської центральної районної лікарні Колесником Л.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті.
Відповідно до висновків зазначеного акту, перевіркою встановлено невиконання вимог пункту 1 припису № 05/11-17-0245-1 від 29.03.2011 року.
На підставі акту перевірки (протоколу) №05/11-17-0052 від 23.11.2011 року, постановою №05/10-01-0052 від 06 грудня 2011 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. (а.с. 6), яка отримана відповідачем 06 грудня 2011 року, що підтверджується підписом відповідача на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.9). Дана постанова №05/10-01-0052 від 06 грудня 2011 року та припис № 05/11-17-0245-1 від 29.03.2011 року відповідачем не оскаржувались.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго»при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року із змінами від 13 лютого 2006 року № 131, наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд»та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі - ДП НЕК «Укренерго») та його територіальних структурних підрозділів.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є одним із структурних підрозділів відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні».
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго»є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни, а до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання»та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», яким заявлено адміністративний позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні статті 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними, стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції.
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Споживачами енергії, відповідно до ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст.6 Закону України «Про теплопостачання»до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Відповідно до ч.6 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», інспектори з державного енергетичного нагляду, мають право: доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення; вносити керівникам суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності або їх уповноваженим представникам подання про усунення від виконання обов'язків відповідальної за електричне і теплове господарство посадової особи електротехнічного (теплотехнічного) профілю, дії чи бездіяльність якої призвели до порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, або яка не пройшла в установленому порядку перевірку знань правил технічної експлуатації енергоустановок
Згідно із ч. 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ч. 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Частиною 7 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.п.7,8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 (із змінами та доповненнями), рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Відповідно до п.9 Положення постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
На час розгляду справи доказів сплати штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. відповідачем до суду не надано, а доводи керівника Іванівської центральної районної лікарні щодо невиконання вимог припису у зв'язку з відсутністю фінансування установи судом до уваги не приймаються, оскільки відсутність фінансування не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення чинного законодавства України.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»підтвердженими наданими доказами, обґрунтованими, відповідаючими чинному законодавству, що є підставою для їх задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.
Оскільки позивачем надано докази сплати судових витрат у сумі 107,30 грн. за платіжним дорученням № 1379 від 08.02.2012 року (а.с. 3), зазначені судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 14, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158 - 163 КАС України, суд,
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Іванівської центральної районної лікарні про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Іванівської центральної районної лікарні штраф у сумі 5100,00 грн. на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на розрахунковий рахунок 31113106700200 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 код ЄДРПОУ 23214703.
Стягнути з Іванівської центральної районної лікарні на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» судові витрати у сумі 107,30 грн. на розрахунковий рахунок 26003003057001 філія ПАО КБ «Надра» ОРУ, МФО 34191066, код банку 328975.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 18 квітня 2012 року.
Суддя П.П.Марин