Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/3831/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Новіковій А.В.
за участю
прокурора: Профатило О.П.,
представника позивача: Куроєдова І.В.,
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконуючого обов'язки прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 273,19 грн., -
Виконуючий обов'язки прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби (далі - ДПІ в м. Дружківка), звернувся з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2.) про стягнення заборгованості у розмірі 273,19 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 існує податковий борг перед бюджетом у сумі 273,19 гривень, який виник в результаті несплати податкового зобов'язання з єдиного податку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові. Пояснив, що відповідач є платником єдиного податку та не виконує свої зобов'язання щодо його сплати, внаслідок чого утворилась указана заборгованість.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги ДПІ в м. Дружківка. Просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі повторного неприбуття відповідача - який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням зазначеного суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Пунктом 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді.
За змістом ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратурою здійснюється представництво інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІ «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Пунктом 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України встановлено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державі виконавці в межах своїх повноважень. Органи податкової служби мають право відповідно до підпункту 20.1.18. п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Тобто, заявник - Державна податкова інспекція в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Податковим Кодексом України.
Відповідач - ОСОБА_2 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця Виконавчим комітетом Дружківської міської ради 17.07.2009 року, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби з 20.07.2009р. за №162, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 26.03.2012 року.
З 14.12.2009 року відповідач є платником єдиного податку відповідно до поданої заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік.
Спрощена система запроваджена Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 року (далі - Указ № 727/98 від 03.07.1998 року) і закріплена в Законі України "Про державну підтримку малого підприємництва", суть якої, відповідно до статті 11 цього Закону, полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку.
Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва" виданий в межах повноважень Президента України, закріплених в пункті 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Названим Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.
Заміна сплати звичайних податків сплатою єдиного податку відповідно до статті 5 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" є одним з напрямків державної підтримки малого підприємництва поряд, зокрема, з встановленням системи пільг для зазначених платників податків. Це означає, що вказана заміна не є ні пільгою в оподаткуванні, ні звільненням від сплати податків.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
14.12.2009р. ФОП ОСОБА_2 звернувся до Державної податкової інспекції в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби з письмовою заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності за видом діяльності - оптова торгівля та посередництво в оптовій торгівлі.
Відповідно до абзацу 6 п. 2 Указу № 727/98 від 03.07.1998 року суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із зазначеним пунктом Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Ставка єдиного податку для даного виду діяльності згідно рішення Дружківської міської Ради від 16.12.2010 року № 5/39-13 складає 200 грн. на календарний місяць.
Згідно розрахунку суми позову та зворотного боку облікової картки загальна заборгованість відповідача по сплаті єдиного податку з листопада 2010 року по грудень 2010 року, з урахуванням переплати в сумі 126,81 гривень, складає 273,19 грн.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пункту 4 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування " обов'язок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - це податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.
Підпунктом 14.1.156 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно до п.п.20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом,
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Пунктом 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Беручи до уваги те, що суму єдиного податку у розмірі 273,19 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки та розрахунком податкового боргу; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 -162, 183-2 КАС України, суд
Позов Виконуючого обов'язки прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Дружківки Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 273,19 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу з єдиного податку у розмірі 273 (двісті сімдесят три) грн. 19 коп. на р/р 34210379700040, МФО 834016, банк: ГУ ДКУ в Донецькій області, ОКПО 37937273.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 23 квітня 2012 року у присутності представника позивача та прокурора.
Постанова у повному обсязі виготовлена 28 квітня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Кірієнко В.О.