20 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/3524/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Юрков Е.О.
при секретарі - Кисельові К.П.
за участю: представника позивача - Дорошенко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області до Відкритого акціонерного товариства «Південний радіозавод» про стягнення заборгованості із внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду на виконання ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2011 року надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області з вимогою щодо стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Південний радіозавод» (ідентифікаційний код 14313949) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області заборгованість по сплаті страхових внесків за листопад 2009р. в сумі 63762 грн. 46 коп. та заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених згідно пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2009р. в розмірі 14661 грн.25 коп.
Вищезазначеною ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2011 року скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2010р. про залишення позову без розгляду та матеріали справи направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2012р. прийнято у провадження адміністративну справу № 2а/0470/3524/12 за зазначеним адміністративним позовом та призначено до судового розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, в обгрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не сплачує внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в результаті чого допустився заборгованості у вищезазначеному розмірі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, та просив задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, проте надав до суду заперечення, в яких просив залишити позов без розгляду та просив розглянути справу за відсутності представника відповідача. В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначив, що ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2006 р. справа № Б15/183-06, порушено провадження у справі про визнання ВАТ «Південний радіозавод» банкрутом та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.12.2008 р., справа № Б 38/26/15/183-06, у справі про визнання ВАТ «Південний радіозавод» введено процедуру санації та призначено керуючого санацією ВАТ «Південний радіозавод» арбітражного керуючого Медіна Л.П.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2010 р. у справі № Б 38/26/15/183-06, ВАТ «Південний радіозавод» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено Поліщука А.П. ліквідатором ВАТ «Південний радіозавод».
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області направляються до господарського суду Дніпропетровської області заяви про визнання кредиторських вимог.
Таким чином, оскільки ВАТ «Південний радіозавод» перебуває у процедурі ліквідації, а вимога Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах, заявлена в адміністративного позові була заявлена як кредиторська, то такий спір повинен розглядатися господарським судом.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Відкрите акціонерне товариство «Південний радіозавод» (свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності видане Жовтоводським міськвиконкомом 17.09.1991р.). зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах за № 0420040019, систематично порушує норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р., (яка діяла на момент спірних правовідносин) страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пунктом 11.11 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою Постановою правління ПФУ 19.12.2003 р. № 21-1, (який діяв в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платники страхових внесків щомісяця складають у двох примірниках розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків за формою згідно додатку 23. Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 5.1.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» (який діяв в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.
Відповідачем подано до УПФУ в Жовтих Водах розрахунок страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 р. , в якому самостійно обчислено страхові внески на суму 63762 грн. 46 коп.
Нараховані суми внесків за вказаний період в установлені законодавством терміни відповідачем не були сплачені. У звязку з даними обставинами, у нього виникла прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, тобто недоїмка, на зазначену суму.
Зазначена заборгованість є узгодженою, оскільки складається із суми самостійно обчислених відповідачем страхових внесків.
Також підприємство має заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених згідно пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по списку № 1 за грудень 2009р. в розмірі 113 грн. 28 коп. ; список №2 за грудень 2009 року в розмірі 14547 грн.97 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.12.2009 р. УПФУ в м. Жовтих Водах на адресу платника було направлено вимогу № Ф-179 від 18.12.2009 про сплату боргу за списком №1 на суму 113,28 грн. та вимогу № Ф-188 від 18.12.2009 про сплату боргу за списком №2 на суму 14547,97 грн.
В рахунок погашення зазначеного боргу кошти до Пенсійного фонду не надходили.
Тому загальна сума даного позову станом на 28.12.2009 року становить 78423 грн.71 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно п. п. 2.3 п. 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007р. № 7-7, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.04.2007р. за № 436/13703 "Про затвердження Порядку подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі" подання страхувальниками звітів в електронній формі здійснюється за ініціативою страхувальника у відповідності до вимог цього Порядку та чинного законодавства України. Подання електронного звіту у відповідності до даного Порядку надає страхувальнику право не подавати відповідні звіти на паперових носіях. Електронні звіти з обов'язковими реквізитами подані відповідно до цього Порядку, згідно з законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися як доказ в суді або під час розгляду спорів у досудовому порядку.
Згідно з п. 5.10.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19.12.203 року № 21-1, зареєстрованою в МЮУ 16.01.2004 року № 64/8663 особи, зазначені в підпункті 2.1.6 пункту 2.1 цієї Інструкції, сплачують страхові внески в розмірі, установленому в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць до 20-го числа місяця, наступного за останнім календарним днем попереднього кварталу.
Частиною 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п.1 п.2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно п. «а»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
в)трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
г)жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
д)жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
е)жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з)водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
У ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Пунктом 6.1 Постанови Пенсійний фонд України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» за N 21-1 від 19.12.2003 року передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У п. 6.4. Постанови зазначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8. Постанови передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п.6.9. зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Також, судом встановлено, що постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2010 року по справі №Б38/26/15/183-06 ВАТ «Південний радіозавод» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено Поліщука А.П. ліквідатором ВАТ «Південний радіозавод».
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що зобов'язання ВАТ «Південний радіозавод» що сплати нарахованих страхових внесків виниклі у листопаді 2009, а заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених згідно пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по списку № 1 та списку №2 виниклі у грудні 2009р. до прийняття рішення Господарським судом Дніпропетровської області про визнання Відповідача банкрутом.
Таким чином, як зазначалось раніше, відповідно до ч.12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. А отже, у звязку із несплатою - стягненню у судовому порядку.
Крім того, 18 грудня 2009 року Пленум Верховного суду України проголосив постанову №15 «Про судову практику в справах про банкрутство».
Зокрема, абзацом 3 пункту 17 встановлено, що згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
У данному ж випадку, сума страхових внесків, заявлена позивачем до стягнення, є сумою обов'язкових платежів, які виникли до початку порушення питання про банкрутство ВАТ «Південний радіозавод», та не є штрафом або пенею.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області до Відкритого акціонерного товариства «Південний радіозавод» про стягнення заборгованості із внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Південний радіозавод» (ідентифікаційний код 14313949) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області заборгованість по сплаті страхових внесків за листопад 2009р. в сумі 63762 грн. 46 коп. та заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених згідно пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2009р. в розмірі 14661 грн.25 коп.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 25.04.2012 року.
Суддя Е.О. Юрков