Постанова від 20.04.2012 по справі 2а/0470/3366/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/3366/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго»до управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про скасування рішення №0015 від 08.01.2011 р., -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» до управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області вимогою щодо скасування рішення №0015 від 08.01.2011р. про стягнення пені та штрафних санкцій.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що управління Пенсійного фонду України в м. Нікополь Дніпропетровської області порушило вимоги п.п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", а саме: на думку позивача відповідач повинен був винести три рішення. Таким чином, позивач вважає рішення управління Пенсійного фонду України в м. Нікополь Дніпропетровської області №0015 від 08.01.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду адміністративної справи. Надав до суду клопотання, в якому зазначив, що позов підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути справу без його участі.

Представник відповідача, у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

До суду були надані письмові заперечення, в яких зазначено, що рішення №0015 від 08.01.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, визначених нормами закону. Тому, зазначене рішення не підлягає скасуванню.

Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд даної адміністративної справи із їх участю та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Нікопольське комунальне підприємство «Нікопольтеплоенерго» зареєстровано в управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строк, визначені ст. 20 даного Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 13 ст. 106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення

Також і відповідно Постанови Пенсійний фонд України №21-1 від 19.12.2003 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» на яку посилається Позивач у позовній заяві, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

На підставі даних з Картки особового рахунку Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго», Відповідачем зроблено Розрахунок фінансової санкції та пені по особовому рахунку Позивача та за несвоєчасну сплату страхових внесків в період з 22.03.2010 по 05.01.2011 нараховано пеню в розмірі - 3841,46 грн. та штрафні санкції в розмірі - 1414,22 грн.. Тому 18.01.2010 Відповідачем винесено Рішення №0015 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», та на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих або органом Пенсійного Фонду застосовано штраф у розмірі 1414,22 грн. та 3841,46 грн. - пені, на загальну суму 5256,08 грн..

На Рішення №0015 від 18.01.2011 Позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано заперечення №194 від 02.02.2011р. в якому Позивач просив скасувати зазначене рішення.

Рішенням про результати розгляду скарги №3437/09-28 від 22.02.2011 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Рішення №0015 від 18.01.2011 залишено без змін.

Позивачем до Голови правління Пенсійного фонду України надано заперечення №407 від 02.03.2011 на Рішення №0015 від 18.01.2011р.

Рішенням про результати розгляду скарги №5955/09-10 від 28.03.2011 Рішення №0015 від 18.01.2011р. залишено без змін.

Відповідно до п.п.2.ч. 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» №1074-VI від 05.03.2009р. яким внесено зміни до ст. 106 Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Позивач у своїй позовній заяві зазначає, що на підставі пп.9.3.2 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N 21-1, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф, при цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14, Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків: 1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; 2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних, тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; 3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.

Таким чином, позивач посилається на те, що управлінням Пенсійного фонду в м. Нікополь Дніпропетровської області було винесено Рішення № 0015, при винесенні якого було порушено вимоги пп. 9.3.2 Інструкція 21-1 тобто управління повинно було винести три рішення, за три періоди, вказані в Інструкції.

Стосовно тверджень позивача щодо винесення трьох рішень, суд зазначає, що така позиція не відповідає чинному законодавству, згідно якого за одне порушення орган влади може застосувати штрафні санкції лише 1 раз, що і було здійснено УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі.

Оскільки порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з боку позивача все ж таки мало місце, то відповідачем було правомірно застосовано до позивача суми штрафних санкцій які вказані в рішенні № 0015 від 18.01.2011р., які також, підлягають обов'язковій сплаті.

Таким чином, виходячи із вищевикладеного, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення, винесене відповідачем, є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Нікопольського комунального підприємства «Нікопольтеплоенерго» до управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про скасування рішення №0015 від 08.01.2011 р.- відмовити у повному обсязі.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков