06 квітня 2012 р.Справа № 2018/2а-5426/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради на постанову Київського районного суду м. Харкова від 29.09.2011р. по справі № 2018/2а-5426/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації
про зобов'язання вчинити певні дії,
02.06.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (надалі по тексту - перший відповідач), Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (надалі по тексту - другий відповідач) в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Відповідача відносно відмови в нарахуванні та виплати з 01 січня 2010 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, згідно вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Відповідача 1 здійснити перерахунок, з урахуванням вже виплачених сум, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як ветерану війни - інваліду війни 2 групи виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком за 2010 рік;
- зобов'язати Відповідача 2 здійснити виплати, з урахуванням вже виплачених сум, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як ветерану війни - інваліду війни 2 групи виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком за 2010 рік;
- зобов'язати Відповідача 1 здійснити перерахунок, з урахуванням вже виплачених сум, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як ветерану війни - інваліду війни 2 групи виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком за 2011 рік;
- зобов'язати Відповідача 2 здійснити виплати, з урахуванням вже виплачених сум, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як ветерану війни - інваліду війни 2 групи виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком за 2011 рік;
- зобов'язати Відповідача 1 призначити та Відповідача 2 виплачувати щорічну допомогу до 5 травня згідно вимог ч.2 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і відповідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як ветерану війни - інваліду війни 2 групи виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком - довічно.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 29.09.2011р. зазначений позов задоволено частково.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2010 -2011 роки у відповідності до положення ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум у 2010 - 2011 роках.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позову подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанов Постанови Кабінету Міністрів України № 299 від 07.04.2010 року "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", № 341 від 04.04.2011р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", оскаржувану постанову скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував приписів ст.ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства, що призвело до частково неправильного вирішення справи, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, щорічну допомогу до 5 травня за 2010 рік позивачем отримано у квітні 2010 року. Тобто з цього часу позивач дізнався про порушення свого права та для нього розпочався перебіг строку звернення до суду. Позивач звернувся до суду з позовом 02.06.2011р., тобто з пропуском річного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позов ОСОБА_1 про перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2010 рік підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи викладене, колегія суддів, приходить до висновку, що через порушення судом норм процесуального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2010 рік.
Разом із цим, колегія суддів вважає, що позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі, передбаченому ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Між тим, відповідачем у квітні 2011 року допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р. у розмірі 580 грн., що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі передбаченому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між тим, судом першої інстанції зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та провести виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у відповідності до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином суддів вважає, що оскаржуване рішення підлягає зміні у зв'язку з помилковим застосуванням норм матеріального права із зазначенням " ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"" замість "ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"".
Колегія суддів вважає за необхідне стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради судовий збір, оскільки при поданні апеляційної скарги його сплачено не було.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 201, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Харкова від 29.09.2011р. по справі № 2018/2а-5426/11 скасувати в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2010 рік у відповідності до положення ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум у 2010 році, прийняти ухвалу, якою цю частину позовних вимог ОСОБА_1 залишити без розгляду.
В частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2011 рік у відповідності до положення ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум у 2011 році постанову Київського районного суду м. Харкова від 29.09.2011р. по справі № 2018/2а-5426/11 змінити, зазначивши " ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"" замість "ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту""
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради судовий збір у розмірі 14 грн. 12 коп. ( чотирнадцять гривень, дванадцять копійок), який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Шевцова Н.В.
Судді Макаренко Я.М. Мінаєва О.М.