Постанова від 16.03.2012 по справі 2а-7494/11/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2012 р. Справа № 2а-7494/11/2020

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26.08.2011р. по справі № 2а-7494/11/2020

за позовом ОСОБА_1

до УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова

про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

29.09.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова (надалі по тексту - відповідач), в якому просив суд:

- визнати дії УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати державної пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" незаконними;

- зобов'язати УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова здійснити перерахунок та забезпечити виплату державної пенсії з 2005 року, з урахуванням раніше сплачених сум, призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із розрахункового мінімуму встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із збільшенням її у 2,5 рази відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з послідуючим її перерахунком та виплатою відповідно до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб починаючи з 01.01.2005 року постійно на весь час виплати пенсії;

- зобов'язати УПФУ в Комінтернівському р-ні м. Харкова провести нарахування та забезпечити виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати основної та додаткової пенсії з 01.01.2005 року відповідно до ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі обчисленому відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, за період з 01.01.2005.

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26 серпня 2011 року зазначений позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова щодо непроведення перерахунку та виплати державної пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2006 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 державної пенсії з урахуванням раніше сплачених сум, призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із розрахункового мінімуму встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із збільшенням її у 2,5 рази відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2005 року № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з послідуючим її перерахунком та виплатою відповідно до встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб починаючи з 01.01.2006 року постійно на весь час виплати пенсії.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанов Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року, № 530 від 28.05.2008 року, що призвело до неправильного вирішення справи.

Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Управління Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова у проведенні перерахунку пенсії з її підвищенням на 12% та в 2,5 рази є неправомірною.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова та з 04.02.2009р. отримує основну щомісячну пенсію відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, розраховуючи з встановленої мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діючого на момент нарахування пенсії.

Частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. N 1, розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону, провадиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

З 01.09.2004р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 894 збільшено на 12 % пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. N 1293, з 01.01.2006 р. збільшено розмір пенсій, призначених згідно зі статтею 54 Закону, у 3,5 рази - пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей; у 2,5 рази - пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей.

Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. При цьому мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону, не може бути нижчим, зокрема, для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень.

Таким чином, підвищення, передбачене зазначеними постановами Кабінету Міністрів України застосовується до пенсій обчислених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. N 1, за якою розрахунок пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснювався з розрахунку мінімального розміру пенсії 19,91 грн.

При цьому колегія суддів зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 р. № 1293 не може застосовуватись лише в частині збільшення розміру пенсії по інвалідності у 2,5 рази та не застосовуватись в частині встановлення мінімального розміру пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 54 для інвалідів 3 групи.

Також колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка має вищу юридичну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України, підвищення розміру пенсії здійснюється з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлюється законами про Державний бюджет України на відповідний рік.

Таким чином, питання підвищення пенсій, які виплачуються в розмірах, встановлених ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" врегульовано саме зазначеною нормою, а не постановою Кабінету Міністрів України.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що підвищення передбачене постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27.12.2005 р. "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не застосовуються до пенсій які виплачуються в розмірах, встановлених ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням розмірів, передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27.12.2005 р. "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції через порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова задовольнити.

Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 26.08.2011р. по справі № 2а-7494/11/2020 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова про перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.

Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Мінаєва О.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Шевцова Н.В.