Ухвала від 16.03.2012 по справі 2а-3728/11/1807

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2012 р.Справа № 2а-3728/11/1807

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011р. по справі № 2а-3728/11/1807

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області

про зобов'язання провести перерахунок державної та додаткової пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

27.04.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту -позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:

- поновити строк для звернення до суду;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому, як постраждалому внаслідок чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожитого мінімуму для осіб, які втратили працездатність - за період з 22.05.2008 року по момент винесення постанови суду;

- зобов'язати відповідача призначити (встановити) йому, як постраждалому внаслідок чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно вимог ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і виплачувати в подальшому , відповідно до ст.50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 04.05.2011р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині вимог ОСОБА_1 за період з 22 травня 2008 року по 19 жовтня 2010 року залишено без розгляду.

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011р. позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області щодо невиконання приписів ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не проведення ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст.51 вказаного Закону в редакції Закону України від 06.06.1996 року та проведення відповідних виплат за період з 20 жовтня 2010 року по 23 травня 2011 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області здійснити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії перерахунок додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, визначених ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України від 06.06.1996 року та провести відповідні виплати за період 20 жовтня 2010 року по 23 травня 2011 року, а саме - здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплати за період з 20 жовтня 2010 року по 23 травня 2011 року, з урахуванням здійснених ОСОБА_1 як особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплат за вказаний період.

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області про зобов'язання призначити йому додаткову пенсію як особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 , відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати її в подальшому відповідно до вимог ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовлено.

Відповідач, не погодившись із постановою суду першої інстанції в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог.

Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував приписів ст.ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства, що призвело до частково неправильного вирішення справи, виходячи з наступного.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 27.04.2011р. Отже, враховуючи шестимісячний строк на звернення до суду, права позивача підлягають захисту з 27.10.2010р.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за період до 27.10.2010р. підлягає залишенню без розгляду.

Враховуючи викладене, колегія суддів, приходить до висновку, що через порушення судом норм процесуального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за період з 20.10.2010р. по 26.10.2010р.

Разом із цим, колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання додаткової пенсії в розмірі, встановленому ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"№796.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 51 Закону №796.

Згідно частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 "Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян"від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позивач має право на призначення та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі, встановленому ст.51 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме 30% мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо правомірності нарахування та виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених Постановами Кабінету Міністрів України.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм процесуального права, постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню з прийняттям ухвали про залишення позову без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області задовольнити частково.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011р. по справі № 2а-3728/11/1807 скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за період з 20.10.2010р. по 26.10.2010р., прийняти ухвалу, якою цю частину позовних вимог ОСОБА_1 залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011р. по справі № 2а-3728/11/1807 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.

Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Мінаєва О.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Шевцова Н.В.