Головуючий у 1-й інстанції: Іванків О.В.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
іменем України
"28" квітня 2012 р. Справа № 2-а-6930/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "26" вересня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
У серпні 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у подвійному розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що визначається згідно із Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, починаючи з дати, що на шість місяців передує даті звернення до суду, з урахуванням виплачених сум та зміни прожиткового мінімуму.
Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 26 вересня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області щодо непризначення та невиплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з подвійного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років. Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_4 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з подвійного розміру прожиткового мінімуму , встановленого для дітей віком до 6-ти років, починаючи з 19 лютого 2011 року по 26 вересня 2011 року з врахуванням виплат, проведених протягом цього часу та зміни розміру прожиткового мінімуму.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати зазначену постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини. Син позивачки належить до категорії дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням. Позивачці призначено допомогу по догляду за дитиною і згідно довідки відповідача, вона виплачувалася позивачці в розмірі 130 грн., що на її думку значно менше розміру, передбаченому Законами, що регулюють дані питання.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивачка має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною в подвійному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними з народженням та похованням" з врахуванням приписів ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Ст.3 вищевказаного Закону України передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 цього Закону, при цьому зазначений нормативний акт не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом України стосовно їх неконституційності.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік" змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", зокрема, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2011 роки не приймалося.
Відповідно до п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Враховуючи те, що син позивачки належить до категорії дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи на спірні правовідносини розповсюджуються приписи п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Тому, вирішуючи спір, суд першої інстанції повинен був застосувати положення ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та положення п.10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови. Позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають до часткового задоволення шляхом зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з подвійного розміру, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, починаючи з 19 лютого 2011 року по 26 вересня 2011 року з врахуванням виплат, проведених протягом цього часу.
Керуючись ст.ст.197, 202,205,207,212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області задовольнити частково.
Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 26.09.2011 року скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з подвійного розміру, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, починаючи з 19 лютого 2011 року по 26 вересня 2011 року з врахуванням виплат, проведених протягом цього часу.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації вул.Соборна,23,смт.Володимирець,Рівненська область,34300