Головуючий у 1-й інстанції: Міхненко С.Д.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
іменем України
"27" квітня 2012 р. Справа № 2а/0614/3854/11
Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Малинської райдержадміністрації на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "05" грудня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Малинської райдержадміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 5 грудня 2011 року позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської Ради Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_4 коштів, передбачених ст. 37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської Ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - в розмірі 30% від розміру мінімальної заробітної плати щомісяця, за період з 16.11.2010 року по 16.05.2011 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної заробітної плати за кожен місяць даного періоду та фактично отриманих коштів.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_4 коштів, передбачених ст.ст.39,51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 доплату до пенсії у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця, за період з 16.11.2010 року по 16.05.2011 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної заробітної плати, визначеного на підставі Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" , " Про Державний бюджет України на 2011 рік" та фактично отриманих коштів.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з 16.11.2010 року по 16.05.2011 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної пенсії за віком у вказаний період та фактично отриманих коштів.
В апеляційних скаргах Управління Пенсійного Фонду України в Малинському районі Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської Ради Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та відмовити у задоволенні позову. Зокрема, апелянти зазначають, що фінансування витрат за вказаним законом проводиться за рахунок коштів державного бюджету, в межах наданих розрахунків та виділених коштів з державного бюджету.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_4 є непрацюючим пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області, віднесена до 4 категорії осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживає на території посиленого радіологічного контролю. Позивач отримує виплати згідно зі ст. ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні посиленого радіологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
За змістом ст. 51 зазначеного закону передбачено, що особам, віднесеним до 4 категорії, додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії осіб, та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Позивач отримує виплати згідно зі ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.
З матеріалів справи вбачається нарахування та виплата коштів проводилася у розмірах, встановлених п.8 постанови КМ України від 28.05.08р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836 та № 530 від 28.05.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Доводи апелянтів щодо правомірності його дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Також, є безпідставними доводи апеляційної скарги УПФУ з приводу того, що при розрахунку вказаного виду додаткової пенсії не застосовуються положення ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Керуючись ст.ст. 197,198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Малинської райдержадміністрації залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "05" грудня 2011 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області пл. Соборна, 12 А,м. Малин,Житомирська область,11601 Управління праці та соціального захисту населення Малинської райдержадміністрації вул.Тараскіна,5,м.Малин,Житомирська область,11601