Ухвала від 27.04.2012 по справі 0617/2а-1245/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Чичирко В.А.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"27" квітня 2012 р. Справа № 0617/2а-1245/11

Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" лютого 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, Словечанського споживчого товариство Овруцької райспоживспілки про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2011 року позивачка звернулася до суду і просила визнати дії відповідачів неправомірними, зобов'язати Словечанське СТ провести ОСОБА_4 нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та передати розрахункові документи до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації. Зобов"язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації зобов'язати нарахувати та виплатити ОСОБА_4 кошти, передбачені ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року, з урахуванням раніше проведених виплат , мотивуючи тим, що компенсації та доплати виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 28 лютого 2011 року позов задоволено.

Визнано дії Словечанського СТ по застосуванню постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_4 розміру доплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2010 року по 31.01.2011 року протиправними.

Зобов'язано Словечанське СТ провести ОСОБА_4 нарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про державний бюджет на 2010 рік" щомісяця, та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації Житомирської області.

Визнано дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації по застосуванню постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_4 розміру доплат за ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року протиправними.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_4 нарахування та виплатити щомісячну грошову допомогу у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), яку вона отримує на себе за період з 01.08.2010 року по 31.12.2010 року в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України „Про державний бюджет на 2010 рік" щомісяця.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, УПСЗН направлено апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нову -про відмову в задоволенні позовних вимог.

У апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації посилається на те, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється за рахунок Державного бюджету, а кошти управління не включаються до складу Державного бюджету України, а тому управління не є належним відповідачем по справі. Суд, також не звернув уваги, що кошти стягуються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 працює в Словечанському СТ, є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильської катастрофи категорії 3, і постійно проживає в м.Овруч Житомирської області.

Відповідно до ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах.

За змістом ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, : їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

На час виникнення правовідносин та у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були передбачені слідуючи виплати :

за ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого |" виробництва та особистого підсобного господарства в зоні гарнтованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;

за ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Не зважаючи на вказані норми, позивач усупереч Закону № 796-ХП, отримувала передбачені кошти в розмірі, який є значно меншим, а тому суд задовольняючи позовні вимоги прийшов до обгрунтованого висновку, що права позивачки порушені та підлягають відновленню,

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого - надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, м.Овруч відноситься до зони гарантованого відселення.

Статтею 62 Закону України № 796-ХП визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. №987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту населення, тобто управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, тому заборгованість за ст.37 Закону підлягає нарахуванню та виплаті саме цим відповідачем.

Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Доводи апелянта щодо правомірності їх дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Враховуючи вищевикладене, судове рішення ухвалено з дотриманням норм процесуального права та у відповідності до норм матеріального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 197,198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" лютого 2011 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації вул. Леніна,17,м. Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11106

4Словечанське споживче товариство Овруцької райспоживспілки с. Словечно,Овруцький район, Житомирська область,11100