Постанова від 27.04.2012 по справі 2-а/620/23/2012

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Свінцицький Л.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" квітня 2012 р. Справа № 2-а/620/23/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від "25" січня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2012 року ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з вказаним позовом і просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області вчинити дії по перерахунку та виплаті щомісячної додаткової пенсії у розмірі , встановленому ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 9 грудня 2011 року позов задоволено.

Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області по виплаті ОСОБА_4 додаткової пенсії у меншому розмірі, ніж це встановлено ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та підвищення пенсії виходячи з трудового стажу позивача понад 20 років.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 додаткову пенсію відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно із ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, починаючи з 12 липня 2011 року по 23 липня 2011 року, з урахуванням проведених позивачу пенсійних виплат за вказаний період.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років наявного у неї стажу, але не вище 75 процентів заробітку позивача з якого обчислювалась пенсія, починаючи з 12 липня 2011 р. по 23 липня 2011 року, та з урахуванням проведених позивачу пенсійних виплат за вказаний період.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що фінансування коштів здійснюється з Державного бюджету України, виплати проводилися в межах виділених коштів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України. Щодо задоволення позову в частині зобов"язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років наявного стажу на підставі ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазначає, що позивач має право на збільшення пенсії на один відсоток, яке передбачене ст.28 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що позивач, є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області, є непрацюючим пенсіонером, є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести нарахування та виплатити позивачу коштів, передбачених ст.51 Закону, починаючи з 12 липня по 23 липня 2011 року.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств та відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Базовою величиною, з якої розраховується сума додаткової пенсії згідно зі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачу слід керуватися розміром прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836 та № 530 від 28.05.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Доводи апелянта щодо правомірності його дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Також, є безпідставними доводи апеляційної скарги з приводу того, що при розрахунку вказаного виду додаткової пенсії не застосовуються положення ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тому позивач, відповідно до ст.51 Закону, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо виплати пенсій та доплат до пенсій, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, обов'язок проводити нарахування та виплату сум, передбачених ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відноситься до відання органів Пенсійного фонду України.

Проте, суд першої інстанції допустився помилки, вирішуючи спір в іншій частині. Зокрема, суд застосував до спірних правовідносин положення ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років наявного стажу. При цьому, суд не звернув уваги на те, що позивач таку позовну вимогу не заявляв і крім цього, отримує пенсію за віком згідно Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Тому перерахунок пенсії за ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу не може бути проведений.

З огляду на вищенаведене постанову суду першої інстанції в цій частині слід скасувати та прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.197,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 9 грудня 2011 року в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років наявного у неї стажу, але не вище 75 процентів заробітку позивача з якого обчислювалась пенсія, починаючи з 12 липня 2011 р. по 23 липня 2011 року, та з урахуванням проведених позивачу пенсійних виплат за вказаний період скасувати та прийняти нову постанову в цієї частині про відмову в задоволенні позовних вимог.

В решті позовних вимог постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області вул.М.Житомирська, 8,Радомишль,Житомирська область,12201