14.08.08 р. № 21/28-62
Іловайський транспортний прокурор Донецької області в інтересах держави в особі:
Позивачі: 1. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті,
2. Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області м. Донецьк
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 м. Горлівка
про стягнення 7 820,00грн.
Суддя Матюхін В.І.
Іловайським транспортним прокурором Донецької області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області подано позов про стягнення з фізичної особи-підприємця Лукаш Василя Івановича фінансових санкцій у сумі 7 820,00грн.
Зважаючи на те, що:
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Поняття “справа адміністративної юрисдикції» визначено у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, і під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.04р., Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (далі - Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Згідно з пунктом 2 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.04р. (далі - Положення про Головавтотрансінспекцію), Головавтотрансінспекція організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства та здійснює контроль за їх реалізацією; узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та подає їх в установленому порядку на розгляд Мінтрансзв'язку.
Відповідно пункту 3 Положення про Головавтотрансінспекцію, основними завданнями Головавтотрансінспекції є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом; здійснення відповідно до законодавства ліцензування та контролю у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з п. 4 вищевказаного Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Головавтотрансінспекція має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Згідно п. 8 Положення про Головавтотрансінспекцію для виконання покладених на Головавтотрансінспекцію завдань вона за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку може утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №888 від 14.12.05р. (далі - Положення про територіальні органи Головавтотрансінспекції), територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (далі - територіальні управління) в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року №1190, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України.
Згідно пункту 4 Положення про територіальні органи Головавтотрансінспекції, основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування; забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №143 від 29.01.03р., Головавтотрансінспекція та територіальні органи Головавтотрансінспекції є органами державного контролю.
З наведеного випливає, що Головавтотрансінспекція та територіальні органи Головавтотрансінспекції при прийнятті рішення про стягнення фінансових санкцій діють як органи державної влади під час здійснення ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України 1991 року (в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів» №483-V від 15.12.2006 року, який набрав чинності з дня опублікування в газеті “Урядовий кур'єр» №247 від 29.12.2006 року) господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
З огляду на викладене до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
Крім того, відповідно до пункту 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 06.10.2005 року господарський суд Донецької області розглядав та вирішував як перша інстанція спори за правилами Кодексу адміністративного судочинства України лише до початку діяльності окружного адміністративного суду.
21 травня 2007 року почав роботу Донецький окружний адміністративний суд (83062, м. Донецьк, вул. І.Ткаченка, 140-а), про що було розміщено оголошення в газеті Донецької обласної Ради «Життя» № 70 від 18 травня 2007 року. Саме з цього моменту господарський суд Донецької області втратив право приймати до розгляду адміністративні позови.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає, що позовна заява Іловайського транспортного прокурора Донецької області не підлягає розгляду в господарських судах України, а тому у прийнятті позовної заяви відмовляє.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.62, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Іловайському транспортному прокурору Донецької області у прийнятті позовної заяви відмовити.
Позовний матеріал повернути прокурору.
Додаток: позовна заява з доданими до неї документами всього на 43-х аркушах, конверт.
Суддя Матюхін В.І.
Надруковано примірників:
1 - господарському суду;
2 - прокурору; 2 - позивачам;
1 - відповідачу.
Виконала: пом. судді Ю.О. Шабан
Тел.381-91-18