79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
10.07.08 Справа№ 13/165А
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Малюшевському А.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: Дрогобицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі ДПІ у Дрогобицьому районі, м.Дрогобич
до відповідача: ФОСПД ОСОБА_1, м.Дрогобич
про стягнення 5827,00грн.
За участю представників сторін:
Від прокуратури: Рогожнікова Н.Б. -пр-р відділу
Від позивача: Пастернак У.І. - гол.держ.под.інсп.юр.від.
Від відповідача: не з»явився
Відкрито провадження у справі за позовом Дрогобицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі ДПІ у Дрогобицьому районі, м.Дрогобич до відповідача: ФОСПД ОСОБА_1, м.Дрогобич про стягнення 5827,00грн.
Прокурором та позивачем в судовому засіданні позовні вимоги підтримано з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачем явки представника в судовому засіданні не забезпечено, заперечень на позовну заяву не подано, хоча про час і місце судового засідання його повідомлено належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами яких, на думку суду, достатньо для встановлення обставин справи і вирішення спору по суті.
З»ясовано:
фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрована у ДПІ в Дрогобицькому районі як платник податків.
В ході проведення перевірки працівниками ДПІ в Дрогобицькому районі щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, 31.08.2007р. встановлено порушення вимог Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" у діяльності фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, що підтверджується відповідним актом перевірки.
З вищезазначеними порушеннями вимог чинного законодавства, відповідач по справі не погодився, про що зазначено в акті від 31.08.2007р., однак ні в адміністративному, ні в судовому порядку результат перевірки не оскаржено.
Враховуючи вищевказані порушення, до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 було застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 5 827,00 грн.
При прийнятті рішення у даній справі, суд виходив з наступного:
відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до ст.1 п.1.12 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу ( ст.3 Закону ).
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобов'язання.
На даний час сума фінансових санкцій відповідача є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто, визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).
Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів
Так як боржником не вживається заходів щодо погашення заборгованості, то, на підставі п.п.3.1.1 п. 3.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ, податковий борг підлягає стягненню в примусовому порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122,123,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -
постановив:
1.Позов задоволити повністю.
2.Стягнути з ФО СПД ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) в доход державного бюджету 5827,00грн. податкового боргу та 58,27грн. судового збору.
Виконавчі листи видати після вступу постанови в законну силу.
3.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.
Суддя