Ухвала від 22.07.2008 по справі 10/174А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

УХВАЛА

22.07.08 Справа№ 10/174А

За позовом : Прокурор м. Львова в інтересах держави в особі Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради

До відповідача : Львівська міська рада

Третя особа : Фізична особа приватний підприємець ОСОБА_1

Про : скасування ухвали Львівської міської ради від 27.12.2007 року № 1490 «Про погодження фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_1»

Суддя : Довга О.І.

Секретар : Яремчук С.М.

Представники:

від позивача : Прокуратури -Дзьоба Н. С. - посвідчення № 130 від 14.11.2006 року

від відповідача: не з'явився

третя особа : ОСОБА_2- довіреність б/н від 22.07.2006 року ; ОСОБА_1 - приватний підприємець

Суть спору:

Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Прокурора міста Львова в особі Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради до Львівської міської ради, третя особа - фізична особа приватний підприємець ОСОБА_1 про скасування ухвали Львівської міської ради від 27.12.2007 року № 1490 «Про погодження фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_1».

Попереднє судове засідання призначено судом на 22.07.2008 року.

Підготовче провадження є обов'язковою стадією розгляду адміністративної справи. Попереднє судове засідання проводиться з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду або забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку.

Представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю, просить позов задоволити.

Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, вимог ухвали суду не виконав.

Представники третьої особи проти заявленого позову заперечують, просять в задоволенні вимог відмовити за безпідставністю. В обґрунтування своїх заперечень суду надано пояснення по суті заявленого позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши надані суду докази в їх сукупності, суд за наслідками підготовчого провадження закриває провадження у справі виходячи з наступного :

Відповідно до ст.ст. 1,10 пунктів 30 та 34 ст. 26 Закону України « Про місцеве самоврядування» місцеві Ради є розпорядником земель, що знаходяться в межах міста . Чинним законодавством передбачено, що саме міська рада є уособленням власника, органом який від імені народу України здійснює в межах території міста повноваження власника цього майна -землі.

Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин ( надалі - управління) , в інтересах якого звернувся Прокурор міста , є структурним підрозділом департаменту містобудування Львівської області , утвореним відповідно до ухвали міської ради від 06.07.2006 року № 94 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання» та згідно з чинним законодавством України.

Управління є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядкованим департаменту, виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови з питань містобудування та інфраструктури. Управління є відповідальним за виконання частини повноважень виконавчих органів міської ради , покладених на нього у встановленому порядку.

Основними завданнями управління є : реалізація політики міської ради у сфері захисту та використання природних ресурсів, реформування земельних відносин; створення та супровід інформаційної системи земельно-кадастрового обліку земель, вдосконалення методів ведення земельно-кадастрової інформації; ведення системи спостереження за станом земель та їх використанням, збирання та аналіз інформації про фактичне використання земель; організація роботи з підготовки та проведення продажу земель на конкурентних засадах; забезпечення контролю за дотриманням законодавства у сфері погодження з природними ресурсами; забезпечення виконання рішень ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, наказів директора департаменту з питань, що віднесені до відання управління.

Відтак, Прокурор міста безпідставно звернувся з позовом в суд в інтересах Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради, оскільки це Управління не є власником землі, не вправі нею розпоряджатись без відповідних рішень Львівської міської ради або вчиняти будь-які інші дії щодо землі без згоди власника - Львівської міської ради.

Окрім наведеного, оскаржувана прокурором ухвала сесії Львівської міської ради не порушує і не може порушувати прав та законних інтересів Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин, оскільки сам позивач лише втілює в життя рішення прийняті власником щодо майна ( землі).

Приймаючи оскаржуване прокурором рішення Львівська міська рада діяла у спосіб та в порядку, що передбачений чинним законодавством України про місцеве самоврядування і не вийшла за межі наданої їй компетенції.

Даний позов подано в порядку КАС України.

Згідно з абзацом першим пункту 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції Закону України від 06.10.2005 N 2953-ІУ) до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.3 КАС справа адміністративної юрисдикції (далі -адміністративна справа) -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із п.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладення та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

У відповідності до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Як випливає з інформаційного листа Верховного суду України від 26.12.2005 р. №3.2.-2005, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. Відповідно до п. 2 інформаційного листа, єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом .

У позовній заяві прокурор просить скасувати ухвалу Львівської міської ради № 1490 «Про погодження фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_1».

Господарські суди розглядають справи у спорах у порядку ГПК України, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності.

Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою стороною, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку , то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.

Відповідно до п.3 ст. 121 КАС України суддя закриває провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 110 -121 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі.

Суддя Довга О.І.