Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"08" липня 2008 р. Справа № А18/235-08
м. Київ, вул. Комінтерну, 16
(зал судових засідань № 205)
Господарський суд Київської області у складі судді А.Ю. Кошика при секретарі Кантарія Д.Ю. розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м.Києві
до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення 24192 грн.
За участю представників:
Позивач - Рахлінська А.Ю.
Відповідач - не прибув
Суть спору:
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області (далі -позивач) заявлено позов про стягнення з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -відповідач) 24192 грн. штрафних санкцій.
Провадження у справі було відкрите відповідно до ухвали від 18.04.2008 року за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Розгляд справи було призначено на 13.05.2008 року.Після чого розгляд справи відкладався до 03.06.2008 року та до 08.07.2007 року.
В судовомку засіданні 08.07.2008 року позивач підтримав позовні вимоги, відповідач в ході розгляду спору проти позову заперевував, однак в судове засіданні 08.07.2008 року не з'явився, письмових заперечень з відповідними доказами суду не надав.
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідачка в ході розгляду спору позовні вимоги заперечила посилаючись на відсутність факту здійснення нею підприємницької діяльнолсті, однак відповідних доказів в обгрунтування своїх заперечень не надала, в судове засідання 08.07.2008 року без поважних причин не з'явилась.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлено наступне.
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м. Києві на підставі Закону України «Про державну податкову службу», Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»проведено перевірку кафе-бару, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1і використовується СПД ОСОБА_1.
Відповідно до даних ліцензійного відділу регіонального управління, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями не видавались.
Під час перевірки виявлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, що свідчить про порушення ч. 10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. N 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме - на зберіганні з метою реалізації знаходились алкогольні напої без марок акцизного збору.
Перевіркою встановлено, що у кафе-барі, який розташований за адресою: АДРЕСА_1і використовується СПД ОСОБА_1. здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями, а саме - реалізовано 1 пляшка коньяку «Таврія п'ять зірок», 100 мл по ціні 16 грн. без наявності відповідної ліцензії, що підтверджується розрахунком № 01873. При цьому операція купівлі-продажу через касовий апарат не проведена, чек не видавався. Крім того, при перевірці виявлено алкогольні напої, що знаходились на підприємстві в період відсутності ліцензії, про що складено відповідний акт зняття залишків, який додається до акту перевірки.
Також при перевірці СПД ОСОБА_1. виявлено алкогольні напої без марок акцизного збору, про що складено відповідний акт зняття залишків, що додається до акту перевірки.
За фактом виявлених порушень СПД ОСОБА_1. вимог чинного законодавства складено акт перевірки від 22.11.2007 року № 260134/0183/32-112. Від підпису матеріалів перевірки підприємець відмовилась, про що був складений акт № 10.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»ліцензія (спеціальний дозвіл) документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Роздрібна торгівля діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Частина 10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлює, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватись суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них відповідних ліцензій.
Частина 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачає відповідальність у вигляді застосування до суб'єктів підприємницької діяльності фінансових санкцій у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень (за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії). Сума фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії була розрахована виходячи з 200 відсотків партії товару, що знаходилась на підприємстві 10132 грн. (10132х200%).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Зберігання та реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до п. 20 Постанови № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважаються немаркованими.
Абзац 13 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачає відповідальність за зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень. Сума фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного збору була розрахована виходячи з 100 відсотків вартості товару, що знаходився на підприємстві без марок акцизного збору (3928,00 грн. х 100%).
Викладене свідчить, що зберігання алкогольних напоїв може здійснюватись лише за наявності марок акцизного збору встановленого зразка, що було порушено СПД ОСОБА_1.
На підставі зазначеного акту перевірки та доданих до нього матеріалів, Регіональним управлінням винесені наступні Рішення про застосування фінансових санкцій від 30.11.2007 року: № 260096/32-112/0094сумі 20264,00 грн. (продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії), № 260978/32-112/0093 у сумі 3928 грн. (зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору).
В подальшому у відповідності до вимог чинного законодавства зазначені Рішення були надіслані поштою рекомендованим листом, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, однак штрафні санкції не сплачені, що сторонами не запереіується.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 року № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору»визначені основні функції Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України та його регіональних управлінь, однією з яких є ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Правонаступником регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Київській області є регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Київській області.
Частиною п'ятою статті 17 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог, які відповідачем не заперечені та не спростовані, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1(АДРЕСА_2, код НОМЕР_1 ) в доход Державного бюджету України 24192 (двадцять чотири тисячі сто дев'яносто дві) грн. заборгованості по штрафним санкціям.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Кошик А. Ю.