Кіровоградської області
"13" серпня 2008 р.
Справа № 5/140
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5/140
за позовом: Світловодського міжрайпрокурора в інтересах держави в особі Управління за використанням та охороною земель у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача 1 - Світловодської міської ради, м. Світловодськ Кіровоградської області,
до відповідача 2 - фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Світловодськ Кіровоградської області,
про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування державного акта на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки
Представники сторін:
від прокуратури у засіданні 31.07.2008р. - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області Сивак М.М., посвідчення №642;
від позивача - Поперешніченко О.В., довіреність № 02/725 від 04.08.08;
від відповідача 1 - Андросов О.Л., начальник юридичного відділу;
від відповідача 2 - фізична особа-підприємець ОСОБА_1.
У судовому засіданні 31.07.08 оголошувалась перерва до 15:00 год. 13.08.08, про що прокурор та сторони були повідомлені під розписку (а.с. 109). Після оголошеної перерви у засідання суду 13.08.2008 прокурор не прибув.
Світловодський міжрайпрокурор в інтересах держави в особі Управління за використанням та охороною земель у Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до Світловодської міської ради наступного змісту:
визнати недійсним договір купівлі-продажу від 24.12.2005 року, укладений між територіальною громадою міста Світловодська в особі міського голови Волкова В.М. з однієї сторони та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1.;
скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку серія КР № 069908 від 30.06.2007 року;
зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1. повернути отриману у власність земельну ділянку площею 1500,0 кв. м, яка розташована в м. Світловодськ по АДРЕСА_1, територіальній громаді міста Світловодськ.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (відповідач 2) 27.06.2007 року подала відзив на позовну заяву в якому зазначено про відхилення позовних вимог, а у запереченнях на позов, поданих суду 31.07.2008 року, зазначено про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Заперечення грунтуються на тому, що спірний договір купівлі - продажу земельної ділянки укладений на підставі рішення сесії Світловодської міської ради від 15.11.2005 року № 1164 "Про продаж земельної ділянки підприємцеві ОСОБА_1., по АДРЕСА_1", яке не скасовано та є чинним, зазначений договір купівлі - продажу укладений у відповідності до вимог цивільного законодавства з дотриманням форми, встановленої цивільним та земельним законодавством.
Управлінням за використанням та охороною земель у Кіровоградській області (позивач, в інтересах якого подано позов) 30.07.2008 року надано суду пояснення від 29.07.2008 року в яких зазначено, що позовні вимоги прокурора Управління не підтримує та не вбачає правових підстав для їх задоволення.
Світловодська міська рада (відповідач 1) не надала відзиву на позовну заяву.
Розглянувши наявні матеріали справи заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
При вирішенні спору господарський суд виходить з наступних положень чинного законодавства.
Відповідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Український народ виступає суб'єктом права власності на землю, як на природний об'єкт, що обмежується кордоном України, тобто на територію Української держави.
Згідно вимог статті 374 Цивільного кодексу України, статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права комунальної власності є територіальні громади. Правове регулювання права комунальної власності на землю регламентується статтею 83 Земельного кодексу України. Зокрема, частиною 2 зазначеної статті визначено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
У відповідності до частини 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Світловодська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються відповідними законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно, що визначено частиною 1 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції відповідних місцевих рад, у тому числі міських рад, віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ч. 2 ст. 128 Земельного кодексу України (у редакції чинній станом на жовтень 2005 року) громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві зазначаються бажане місце розташування земельної ділянки, цільове призначення та її розмір.
18 жовтня 2005 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1., звернулася до Світловодської міської ради із заявою про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 1500 кв. м, для будівництва.
До вказаної заяви відповідачем додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, висновок державної землевпорядної експертизи від 28.09.2005 року № 3953, копію свідоцтва про державну реєстрацію.
Сороковою сесією четвертого скликання Світловодської міської ради 15.11.2005 року було прийнято рішення № 1164 "Про продаж земельної ділянки підприємцеві ОСОБА_1., по АДРЕСА_1". Пунктом 1 зазначеного рішення було вирішено продати підприємцеві ОСОБА_1земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 1500,0 кв. м по АДРЕСА_1, для розміщення кафе, АГЗС та пункту обслуговування автомобілів за рахунок земель житлової та громадської забудови.
Як встановлено частиною 6 ст. 128 Земельного кодексу України (у редакції чинній станом на жовтень - листопад 2005 року) рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
24 грудня 2005 року між Світловодською міською радою (продавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, який посвідчений нотаріально та зареєстрований в реєстрі за № 1-3225. Відповідно витягу про реєстрацію до Державного реєстру правочинів внесено реєстраційний запис за № 1072906 від 24.12.2005 про реєстрацію договору купівлі - продажу земельної ділянки.
Згідно п. 1. спірного договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.12.2005 року продавець на підставі рішення сорокової сесії Світловодської міської ради № 1164 від 15.11.2005 року зобов'язується передати у приватну власність покупця, а покупець, прийняти у приватну власність земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 1500,0 кв. м, яка розташована в м. Світловодськ по АДРЕСА_1, і сплатити за неї відповідну грошову суму.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.12.2005 року ОСОБА_130 червня 2006 року було видано Державний акт серія КР № 069908 на право власності на земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 у м. Світловодськ, за підписом Світловодського міського голови. Зазначений Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 141.
Господарським судом враховується, що спеціальним законом для регулювання правовідносин щодо купівлі-продажу є Цивільний кодекс України.
Правилами статті 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину:
1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства;
2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності;
3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;
4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом;
5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним;
6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Згідно приписів статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
У позовній заяві не зазначено жодної з перелічених вище підстав для визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.12.2005 року, укладеного між Світловодською міською радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, недійсним.
Рішення сорокової сесії четвертого скликання Світловодської міської ради від 15.11.2005 року № 1164 "Про продаж земельної ділянки підприємцеві ОСОБА_1., по АДРЕСА_1", яке є підставою для укладення спірного договору купівлі-продажу земельної ділянки, не скасовано в судовому порядку та є чинним.
Окрім того, Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", зокрема ст. 5, визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Таким органом є Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель, положення про яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 року № 1958.
У силу п. "а" ст. 6 зазначеного Закону до повноважень Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель віднесено, зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання в користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
Відповідно ст. 10 цього Закону визначені повноваження Державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, у тому числі звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Аналогічно встановлені повноваження і положенням про Державку інспекцію з контролю за використанням і схороною земель.
Зазначеними нормативними актами державній комісії з контролю за використанням та охороною земель, у тому числі і відповідним підрозділам на місцях, не надані повноваження щодо подання позовів до суду з тих чи інших питань. Оскільки ці органи є державними органами, то згідно ст. 19 Конституції України вони мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Крім того, Земельним кодексом України право розпорядження землями, що знаходяться в межах населених пунктів, надано відповідним сільським, селищним, міським радам, а за межами населених пунктів - відповідним органам виконавчої влади (п. 12 Перехідних положень до Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Оскільки управління з контролю за використанням та охороною земель не має повноважень власника спірної земельної ділянки, а здійснює функції лише з контролю, то права управління не можуть бути порушені внаслідок укладення спірного договору купівлі - продажу земельної ділянки, а законодавчими актами України не передбачено право цього державного органу на звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема визнання угоди недійсною.
Отже, саме власнику землі, повноваження якого виконує відповідна рада, належать повноваження щодо усунення порушень його прав на землю.
Пред'явлення позову неналежним позивачем або в інтересах неналежного позивача унеможливлює його задоволення,
Отже, з огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним задоволенню не підлягає.
Оскільки спірний договір купівлі - продажу не дійсним не визнається, то і підстави для застосування правових наслідків недійсності правочину у відповідності до ст. 216 Цивільного кодексу України, зокрема щодо повернення земельної ділянки територіальній громаді м. Світловодськ , відсутні.
Оспорюваний державний акт на право власності на земельну ділянку, який видано відповідачу, не містить ознак акта органу державної влади, що породжує певні права та обов'язки, оскільки вказаний акт є виключно посвідчувальним документом в розумінні ст. 126 Земельного кодексу України, автоматично виданим на підставі та на виконання рішення сорокової сесії четвертого скликання Світловодської міської ради від 15.11.2005 року № 1164 та договору купівлі - продажу земельної ділянки від 24.12.2005 року. Отже, відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України зазначене рішення сорокової сесії четвертого скликання Світловодської міської ради є актом державного органу, що було підставою для укладення договору купівлі - продажу земельної ділянки, який породжує набуття відповідачем прав та обов'язків землекористувача, і тому саме визнання недійсним цього рішення та договору може бути предметом господарського спору, а не визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, який має похідний характер від рішення компетентного органу місцевого самоврядування та договору купівлі - продажу.
У разі скасування рішення сорокової сесії четвертого скликання Світловодської міської ради, як незаконного, та визнання недійсним у встановленому порядку договору купівлі - продажу земельної ділянки, виданий на підставі та на виконання зазначених рішення та договору купівлі - продажу державний акт на право власності на земельну ділянку підлягає анулюванню як такий, що не породжує правових наслідків.
Отже, спори про визнання недійсними державних актів на право власності на земельну ділянку, виходячи зі змісту ст. 12 ГПК України, господарським судам України непідвідомчі, оскільки зазначені державні акти на право власності на земельну ділянку не можуть виступати предметом спору.
Таким чином, за позовною вимогою про скасування Державного акта на право власності на земельну ділянку серія КР № 069908 від 30.06.2007 року провадження в справі слід припинити за п. 1 частини 1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір за вказаною позовною вимогою не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Керуючись ст.ст. 49, 80, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
Позовні вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.12.2005 року та про зобов'язання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 1500,0 кв. м, яка розташована в м. Світловодськ по АДРЕСА_1, територіальній громаді міста Світловодськ, залишити без задоволення.
За позовною вимогою про скасування Державного акта на право власності на земельну ділянку серія КР № 069908 від 30.06.2007 року провадження в справі припинити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно ст. 84 ГПК України.
Суддя О.А. Змеул