Копія
23 квітня 2012 р. Справа № 2a-1870/2272/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Черняєвої Н.С., відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
Позивач, Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту - Сумський МЦЗ), звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2) - кошти як незаконно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 2361,52 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, який надав недостовірні відомості до Сумського міського центру зайнятості, незаконно отримав допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідачем залишається не сплаченою.
У судовому засіданні відповідач позов визнала частково, зазначила, що за період з 29.01.2011 р. по 20.04.2011 р. вона не працювала та не виконувала робіт за цивільно-правовими договорами. Вважає, що з неї має бути стягнена сума виплаченої допомоги по безробіттю не в повному обсязі, а частково, тобто в розмірі переплаченої суми за 81 день, а не в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 1 березня 1991 року N 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_2 - 05.01.2011 р. звернулася до Сумського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка № 185012911010500003 від 05.01.2011 року й особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с. 5). Крім того, відповідач повідомила, що на момент звернення до центру зайнятості вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та трудовою діяльністю не займається - відповідно до її особистої заяви від 31.01.2011 р. (а.с. 6).
Як зазначив представник позивача, на підставі інформації, отриманої з ДПА України, та відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, службою зайнятості встановлено факт подання ОСОБА_2 недостовірних відомостей під час реєстрації в Сумському МЦЗ, про що Дарницьким районним центром зайнятості м. Києва складено Акт від 27.12.2011 р. № 181 (а.с. 10). Розслідуванням встановлено, що з 25.12.2010 по 31.12.2010 ОСОБА_2 надавала послуги ПІІ «БІЛЛА-Україна» за цивільно-правовим договором від 25.12.2010 р. № 6 та отримала винагороду.
Під час перебування на обліку гр. ОСОБА_2 не повідомила спеціаліста про те, що працювала за цивільно-правовим-договором, та не подала довідку про отриманий дохід за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовим договором для розрахунку допомоги по безробіттю. Відповідно до довідки № 1217 від 01.02.2012 р. допомога по безробіттю відповідачу була виплачена за період з 29 січня 2011 року по 24 серпня 2011 року в розмірі 2361,52 грн (а.с. 16).
Відповідно до абз. 3 п. 17 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, у разі коли застрахованій особі страхові виплати призначаються в робочому органі виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і така особа перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин чи виконувала роботи (надавала послуги) за декількома цивільно-правовими договорами або виконувала роботи за різними видами зайнятості, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється таким робочим органом сумарно за шість календарних місяців (менш як шість календарних місяців) у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), починаючи з останнього місця роботи (виконання робіт (надання послуг) згідно з цивільно-правовими договорами, зайняття підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою або іншою діяльністю.
Так, при розрахунку розміру допомоги по безробіттю ОСОБА_2 до шестимісячного періоду для розрахунку допомоги не врахований дохід за грудень 2010 року за виконання робіт за договором від 25.12.2010 р. № 6, який склав 731,28 грн (а.с. 11).
Натомість подання недостовірних відомостей ОСОБА_2 зумовило незаконне отримання нею допомоги по безробіттю в більшому розмірі.
Таким чином гр. ОСОБА_2 надала відомості, які не відповідають дійсності, незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 2361,52 грн, яка підлягає поверненню.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року N 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, Сумський міський центр зайнятості повідомив відповідача про необхідність повернути на рахунок Сумського МЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення (а.с. 17), проте у встановлений строк кошти не сплачені.
Відповідно до п.п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Факт отримання винагороди ОСОБА_2 за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовим договором підтверджується копією договору від 25.12.2010 № 6, копією акту про виконані роботи, копією Податкового розрахунку сум за формою 1ДФ за I квартал 2011 року (а.с. 11-13).
З 20.04.2011 р. виплату допомоги по безробіттю припинено у зв'язку з призначенням ОСОБА_2 допомоги по вагітності та пологах відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідач був знятий з обліку по безробіттю 24.08.2011 р. у зв'язку з поданням письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст. 12 Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Невідшкодування цих витрат порушує інтереси держави, яка є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що кошти, отримані як грошова допомога по безробіттю в сумі 2361,52 грн, відповідачем у добровільному порядку не сплачені, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми допомоги по безробіттю є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, р/р 37170001000293 ГУДКСУ в Сумській області м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 13996509) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2361 грн 52 коп (дві тисячі триста шістдесят одна грн 52 коп).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах