Постанова від 24.04.2012 по справі 2а-1870/1784/12

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2012 р. Справа № 2a-1870/1784/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Козир І.С.,

представника позивача - Конєва О.М.,

представника відповідача - Попова С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом статутного територіально-галузевого об'єднання Південна залізниця до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Статутне територіально-галузеве об'єднання "Південна залізниця" (далі -позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі -відповідач), в якому просить суд скасувати постанову № 103 від 25.02.2012 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, відповідно до якої позивачу було застосовано штрафну санкцію у розмірі 8500,00 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що під час здійснення прикордонного контролю потягу № 79 сполученням "Москва-Кременчук" у вагоні № 03 було виявлено громадянку Киргизстану ОСОБА_4, яка на паспортний контроль пред'явила внутрійшній паспорт Киргизстану, в якому не заповнена закордонна сторінка, намагаючись при цьому здійснити спробу незаконного перетину через Державний кордон України. У зв'язку з цим відповідачем винесена постанова про накладення штрафу в розмірі 8500,00 грн. Однак, позивач вважає, що дана постанова була складена відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України. Так, позивач вважає, що відповідно до норм визначених Законом України "Про прикордонний контроль", а саме працівники Державної прикордонної служби України в межах визначених законом завдань та обов'язків наділені повноваженнями при здійсненні прикордонного контролю встановлювати наявність належно оформлених документів, зокрема щодо документів необхідних для перетину державного кордону України.

Представник позивача - Конєв О.М. у судовому засідання позовні вимоги підтримав та просив скасувати постанову про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень.

Представник відповідача - Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України - Попов С.І., заперечив проти позову, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у письмовому запереченні (а.с.24-27), а також пояснив, що позивачем було вчинено правопорушення, передбачене ч.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", а саме: не виконано обов'язок перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира (пасажирів) документів, необхідних для в'їзду до держави прямування (транзиту), що призвело до перетину чи спроби перетину Державного кордону України без необхідних документів громадянкою України ОСОБА_4. Тому, відповідач вважає, що постанову № 103 від 25.02.2012 р. винесено правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 12.02.2012 р., під час здійснення прикордонного контролю потягу №79 сполученням "Москва-Кременчук" у вагоні №03 виявлено громадянку Киргизстану ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у якої під час проходження паспортного контролю був виявлений внутрішній паспорт громадянки Киргизстану серії А № НОМЕР_1 вид. 09.04.2003 р.-09.04.2013 р.в Киргизстані, в якому не заповнена закордонна сторніка(копія паспорту ОСОБА_4 - а.с.35,38), намагаючись при цьому здійснити незаконний перетин Державного кордону України у міжнарожному пункті пропуску (контролю) "Зернове" Сумського прикордонного загону без документів, які дають право перетину Державного кордону України та в'їзду до держави прямування. В зв'язку з цим, відносно громадянки Киргизстану ОСОБА_4 складено Протокол Серії СхРУ за №002381 від 12.02.2012 р. (а.с.32-33) про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, а також С-Будський районним судом Сумської області прийнято рішення про накладення на ОСОБА_4 адміністративного стягнення у вигляді штрафу (а.с.34).

Вказані обставини зафіксовані у протоколі про правопорушення, яке пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень №530025 від 12.02.2012року (а.с. 28-30_ (далі по тексту -Протокол).

Зокрема, у протоколі зазначено особу представника перевізника - провідник вагону №03 ОСОБА_6, був присутній при складанні протоколу, але від підпису відмовився, що підтверджується підписом свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 /а.с.30/.

Згідно п.10 протоколу перевізником не виконано обов'язок перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира (пасажирів) документів, необхідних для в'їзду до держави прямування (транзиту), що призвело до спроби перевезення через державний кордон України, одного пасажира, а саме громадянки Киргизстану - ОСОБА_4.

На підставі вказаного протоколу, 25.02.2012 року начальником Сумського прикордонного загону підполковником ОСОБА_9, винесено постанову № 103 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою до позивача застосований штраф у розмірі 8500,00 грн. /а.с.8-9/.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996 №273/96-ВР, залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо;

- залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі;

- міжнародне залізничне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.

Відповідно до п. 4 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого Постановою КМ України від 18.08.2010, № 751 пункти пропуску через державний кордон України класифікуються:

1) за категоріями - міжнародні (пропуск через державний кордон громадян, транспортних засобів та вантажів будь-яких держав, а також осіб без громадянства); міждержавні (пропуск через державний кордон громадян, транспортних засобів та вантажів України і суміжної держави); місцеві (пропуск через державний кордон громадян України і суміжної держави, які проживають у прикордонних областях (районах), і транспортних засобів, що їм належать, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України);

2) за видами сполучення - для автомобільного, залізничного, морського, пішохідного, повітряного, поромного і річкового;

3) за характером транспортних перевезень - пасажирські, вантажні, вантажно-пасажирські (з обмеженням або без обмеження вантажопідйомності транспортних засобів); для окремих видів транспортних засобів (військових кораблів, морських та річкових суден); для окремих видів операцій (перевалка вантажів, проведення ремонтних робіт тощо).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про залізничний транспорт", постанови КМ України "Про затвердження Статуту залізниць України" від 06.04.1998 № 457 - міжнародне залізничне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.

Згідно з п. 1.4. "Порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті", затвердженого наказом Міністерства транспорту України, Державною податковою адміністрацією від 24.10.2001, № 712/431, міжнародне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, вантажобагажу, багажу та пошти між Україною та іншими державами.

Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" від 10.01.2002 № 2920 (далі по тексту -Закон № 2920) протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка керує транспортним засобом, або представником перевізника, у присутності якого складено протокол про правопорушення, а за наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.

Відповідно до ст. 1 Угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом України про безвізові поїздки громадян Російської Федерації та України від 16.01.1997 року "Громадяни держави однієї сторони можуть в'їжджати, виїжджати та пересуватися територією держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, зазначених у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди".

Так, згідно п. А Угоди (у форматі нормативно-правової бази українсько-киргизських відносин у консульській сфері) між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про внесення змін до Угоди мід Урядом України і Урядом Киргизської республіки про взаємні поїздки громадян, підписане 25.02.2004 р., встановлює безвізовий порудок в'їзду громадян однієї сторони на територію держави другої сторони на підставі документів, дійсних для виїзду за кордон. Для громадян України обов'язкова наявність закордонного паспорту. Громадянам Киргизстану необхідно мати паспорт Киргизської республіки з оформленою закордонною сторінкою (а.с.41-45).

Також відповідно до листа Консульського відділу Міністерства закордонних справ України (М 094/992-95 від 30.03.95) при виїзді громадян Киргизської республіки за кордон, заповнюється останній аркуш паспорта киргизською та англійською мовами, фотокартка скріплюється печатками відділу віз МВС або підрозділів МЗС, дипломатичних пердставницт та консульських установ Киргизської республіки за кордоном.

Відповідно до преамбули Закону № 2920 цей Закон відповідно до Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми встановлює відповідальність перевізників за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність, або не справжність, у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажирів через державний кордон України без необхідних документів, а також визначає порядок застосування цієї відповідальності.

Статтею 1 Закону № 2920 встановлено, що підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.

Відповідно до ст. 2 Закону № 2920 справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України. Від імені органів охорони державного кордону України розглядати справи про правопорушення та накладати штрафи мають право начальники органів охорони державного кордону України та їх заступники.

Тому, залізниця зобов'язана була упевнитися, що пасажир - громадянка Киргизстану ОСОБА_4 при посадці у потяг № 79 сполученням "Москва-Кременчук" для перетину Державного кордону України має проїзні документи, необхідні для в'їзду до приймаючої держави та паспорт із оформленою закордонною сторінкою.

Враховуючи викладене, ОСОБА_4, фактично намага.лався незаконно перетнути державний кордон без документів, необхідних для в'їзду до держави прямування.

Позивач зазначає, громадянка Киргизстану ОСОБА_4 придбала прозний документ на залізничному вокзалі ст. Москва-Київська (а.с.38) і здійснювала посадку на цій станції, тобто відносини перевезення укладені між ОСОБА_4 та Федеральною пасажирською компанією Російської Федерації.

Так, у преамбулі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності перевізників, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення" зазначено, що міжнародно-правові акти, на підставі яких був прийнятий Закон України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", а саме: Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протокол проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що допопвнюють Конвенцію Організацій Об'єднаних Націй проти транснаціональної організції злочинності, Конвенція Ради Європи про заходи протидії торгівлі людьми.

Стаття 11 Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що допопвнюють Конвенцію Організацій Об'єднаних Націй проти транснаціональної організції злочинності вказує: без шкоди для міжнародних зобов'язань щодо вільного пересування людей, Держави-учасниці, наскільки це можливо, встановлюють такі заходи прикордонного контролю, які можуть знадобитися для попередження і виявлення незаконного ввозу мігрантів;

Кожна Держава-учасниця вживає законодавчихта інших відповідних заходів для попередження, наскільки це можливо, використання транспортних засобів, які експлуатуються комерційними перевізниками, при вчиненні злочину, визнаного таким відповідно до п. 1(а) ст. 6 цього Протоколу;

У відповідних випадках і без шкоди для застосування міжнародних конвенцій, такі заходи включають встановлення для комерційних перевізників, у тому числі будь-якої транспортної компанії або власника, чи оператора будь-яких транспортних засобів, зобов'язання переконатися в тому, що всі пасажири мають документи на в'їзд/виїзд, необхідні для в'їзду до приймаючої держави;

Кожна Держава-учасниця вживає необхідних заходів, відповідно до свого внутрішнього законодавства для того, щоб передбачити санкції за порушення зобов'язання, встановленого а п. 3 цієї статті.

Так, відповідно до ч. 2 с. 22-1 Закону України "Про залізничний траспорт" (в редакції від від 2 грудня 2010 року) перевізник при перевезенні пасажира у міжнародному залізничному сполученні, крім обов'язків, передбачених статтею 22 даного Закону, зобов'язаний до початку перевезення перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та відмовити у перевезенні пасажиру, який на його вимогу не пред'явив необхідні документи.

Таким чином, провідник вагону № 03 потягу № 79, сполученням "Москва-Кременчук", при посадці посажирки громадянки Киргизстану ОСОБА_4, повинен був переконатися, що у ОСОБА_4 є в наявності документи, необхідні для в'їзду в Україну.

Отже, суд приходить до висновку, що постанова від 25.02.2012 р. № 103 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на позивача накладено штраф у сумі 8 500,00 грн., винесена у відповідності до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень. Доводи позивача вказаних висновків суду не спростовують.

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги позивача є необгрунтованими, безпідставними і, відповідно, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову статутного територіально-галузевого об'єднання Південна залізниця до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 28.04.2012 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець