Справа № 2а/1770/1571/2012
24 квітня 2012 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Жуковська Л.А., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
доДержави Україна в особі-Рівненського міського суду Рівненської області Держави Україна в особі ОСОБА_6, за посадою - судді Рівненського міського суду Рівненської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держава Україна в особі- Вища кваліфікаційна комісія суддів України
про визнання дій протиправними,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулися з адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Держави Україна в особі-Рівненського міського суду Рівненської області, Держави Україна в особі ОСОБА_6, за посадою - судді Рівненського міського суду Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держави Україна в особі- Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними.
Позивачі просять суд:
1) визнати дії Рівненського міського суду щодо характеру відправлення судочинства, згідно позовної заяви гр. ОСОБА_9 у справі числом №2-1004/2011, протиправними, незаконними та учинені з порушенням законності, верховенства права, розумності, справедливості, негласно, не відкрито, триваюча дискримінація прав ОСОБА_1, ОСОБА_7 обмеженням нашого самозахисту;
2)визнати дії судді ОСОБА_6 у цивільній справі числом №2-1004/2011 за позовом гр. ОСОБА_9 учинені з явним порушенням ним Присяги судді, прав та обов'язків, установлені національним законодавством України;
3)визнати дії судді ОСОБА_6 у формі та способом поставлення заочного рішення суду 12.05.2011 p. незаконно здійсненим, протиправним;
4)визнати дії судді ОСОБА_6 у формі складання, оформлення ним виконавчих двох листів на ім'я ОСОБА_9 для примусового стягнення коштів з ОСОБА_1, незаконними, протиправними, явним привласненням ним повноважень голови суду чи його заступника;
5)визнати дії судді ОСОБА_6 у формі обмеження права представника позивачів ОСОБА_10 надавати процесуальну допомогу, упродовж 2009-2012 pp., не сумісні з засадами справедливості, всебічності, доступності, рівності перед законом та судом держави Україна у цивільній справі числом № 2-1004/2011 p., дискримінація права представника у процесі ОСОБА_1;
6) стягнути моральні шкоди на користь ОСОБА_1, ОСОБА_7 з відповідачів Рівненського міського суду - у національній валюті, не менше 1700 грн.
Відповідно до ч.1, ч.2, ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
З позовної заяви та доданих до неї доказів вбачається, що предметом спору є процесуальні дії Рівненського міського суду Рівненської області, судді ОСОБА_6, що пов'язані із здійсненням правосуддя. Оскарження таких дій передбачено процесуальним законодавством України.
У відповідності з роз'ясненнями, викладеними у постанові Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 6 " Про деякі питання, що виникають у судові практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів" в розумінні положень частини першої статті 2, пунктів 1,7,9 статті 3, статті 17, частини третьої статті 50 КАС України суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб"єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в апеляційному і касаційному порядку та прийняття по них судових рішень, належить до сфери правосуддя, і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України.
Крім того, відповідно до роз'яснень наданих Конституційним Судом України в своєму Рішенні від 23 травня 2001 року N 6-рп/2001, пунктом 4.2 якого визначено, що відповідно до частини першої статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (частина перша статті 129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України. Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в касаційному і наглядовому порядку та прийняття по них судових рішень належать до сфери правосуддя і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України. Позасудовий порядок оскарження актів і дій суддів, які стосуються здійснення правосуддя, неможливий
З врахуванням наведеного суд вважає, що вимоги позивачів не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Держави Україна в особі-Рівненського міського суду Рівненської області Держави Україна в особі ОСОБА_6, за посадою - судді Рівненського міського суду Рівненської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Держава Україна в особі- Вища кваліфікаційна комісія суддів України про визнання дій протиправними.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даного звернення не підлягає до розгляду в судовому порядку.
Роз'яснити позивачу про його право касаційного оскарження дій та рішень апеляційного суду чи судді при розгляді ними адміністративної, цивільної, господарської чи кримінальної справи.
Повторне звернення з тією самою позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу невідкладно.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Жуковська Л.А.