Копія Справа № 2а-1168/10/1170
Категорія статобліку 2.11.6
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30 липня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Флоренка О. Ю.,
при секретарі - Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Теплокомуненерго»Олександрійської міської ради до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області про скасування податкових повідомлень -рішень, -
06 квітня 2010 року Комунальне підприємство «Теплокомуненерго»Олександрійської міської ради звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області, в якій просить визнати недійсними податкові повідомлення -рішення відповідача: від 08 травня 2007 року №0001201520/0 на суму 35010,06 грн.; від 04 травня 2007 року №0001211520/0 на суму 1481,35 грн.; від 05 червня 2007 року №000136520/0 на суму 4661,84 грн.; від 05 вересня 2007 року №0002131520/0 на суму 6437,61 грн.; від 08 жовтня 2007 року №0002272310/0 на суму 49918,5 грн.; від 02 жовтня 2007 року №0002301520/0 на суму 15298,77 грн.; від 08 листопада 2007 року №0002591520/0 на суму 3489,37 грн.; від 12 грудня 2007 року №0002691520/0 на суму 104570,01 грн.; від 16 січня 2008 року №0000021520/0 на суму 8099,82 грн.; від 29 лютого 2008 року №0000381520/0 на суму9890,99 грн.; від 20 травня 2008року №0000871520/0 на суму 55793,03 грн.; від 30 серпня 2008 року №0001481520/0 на суму 140124,03 грн.; від 11 листопада 2008 року №0001991520/0 на суму 106229,01 грн.; від 28 листопада 2008 року №0002351520/0 на суму 10734,51 грн.; від 12 лютого 2009 року №0000011520/0 на суму 124789,51 грн.; від 11 лютого 2010 року №000048/1520/00185330 (акт перевірки) на суму 128446,01 грн. (далі -оскаржувані податкові повідомлення -рішення).
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він не мав можливості своєчасно та в повному обсязі розраховуватись по деклараціях з податку на додану вартість, так як різниця в тарифах відшкодовувалася в 2009 році лише за 2005-2009 роки, а стягнення пені та штрафних санкцій з населення, внаслідок несвоєчасності внесення платежів, заборонено чинним законодавством України.
Тому позивач вважає незаконними та такими, що підлягають скасуванню оскаржувані податкові повідомлення -рішення, на підставі яких позивачеві були нараховані штрафні санкції.
У судовому засіданні представники позивача Малахова Т.Ю. та Ковтун Т.В. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з урахуванням пояснень та просили суд задовольнити позов з підстав, викладених у ньому.
Представник відповідача Сагайдачна В.В. просила суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, пославшись на доводи, зазначені у письмових запереченнях на позов (а.с. 71-72).
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення адміністративного позову у своїх письмових запереченнях на позов зазначила, що податкові повідомлення -рішення про застосування штрафних санкцій до позивача відповідають вимогам чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що слід відмовити у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.05.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001211520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 7406,72 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 14).
08.05.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001201520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 70020,07 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 13).
В червні 2007 року відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001361520/0 яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 0323,67 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 15).
14.09.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001201520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 70020,07 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 13).
02.10.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0002301520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 30597,50 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 17-18).
08.10.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0002272310/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 49918,50 грн., за основним платежем у сумі 25914,00 грн. із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 24004,50 з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (а.с. 19).
08.11.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0002591520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 6978,72 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 20-21).
16.01.2008 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0000021520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 16199,64 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 24-25).
29.02.2008 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0000381520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 19781,96 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 26).
20.05.2008 року старшим державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Горєвою І.В. було проведено невиїзну документальну перевірку позивача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету. Перевірка проводилась в присутності головного бухгалтера Пащенко В.Я. В результаті чого складено акт №0000871520 (а.с. 29).
В ході перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платником податку на додану вартість несвоєчасно було сплачено податок на додану вартість в сумі 111586,06 грн.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в розмірі 50% - 55793,03 грн.
29.02.2008 року на підставі акта перевірки від 20.05.2008 року №0000871520 відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Ш»№0000871520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 111586,00 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 28).
30.08.2008 року заступником начальника відділу оподаткування юридичних осіб Савченко О.Г. було проведено невиїзну документальну перевірку позивача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість згідно декларацій за квітень 2007 року подану від 21.05.2007 року вх. 10951. В результаті чого складено акт №005184 (а.с. 31).
В ході перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платником податку на додану вартість несвоєчасно було сплачено податок на додану вартість в сумі 289248,00 грн.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в розмірі 50% - 140124,03 грн.
30.08.2008 року на підставі акта перевірки від 30.08.2008 року №005184 відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001481520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 280248,00 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 30, 32-33).
11.11.2008 року заступником начальника відділу оподаткування юридичних осіб Савченко О.Г. було проведено невиїзну документальну перевірку позивача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість згідно декларацій за червень 2007 року подану від 19.06.2007 року вх. 11854. В результаті чого складено акт №006032 (а.с. 35).
В ході перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платником податку на додану вартість несвоєчасно було сплачено податок на додану вартість в сумі 212458,00 грн.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в розмірі 50% - 106229,01 грн.
11.11.2008 року на підставі акта від 11.11.2008 року №006032 відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0001991520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 212458,00 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 34, 36).
28.11.2008 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0002351520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 21469,00 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 37-38).
12.11.2009 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№0000011520/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у сумі 249579,01 грн., з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами цільовими фондами»(а.с. 39-40).
11.02.2010 року завідуючим сектору адміністрування з податку на додану вартість відділу оподаткування юридичних осіб Сіваченко О.І. було проведено невиїзну документальну перевірку позивача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість згідно декларацій за грудень 2007 року подану від 18.01.2008 року вх. 34366. В результаті чого складено акт №009124 (а.с. 50).
В ході перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платником податку на додану вартість несвоєчасно було сплачено податок на додану вартість в сумі 256892,02 грн.
Згідно з пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Щодо заперечення представника відповідача стосовно сплати суми податку на додану вартість, по податкових повідомлень -рішень від 12.12.2007 року; від 11.11.2008 року; від 28.11.2008 року; від 11.02.2010 року суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Згідно абз. а п. 1.6 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»затвердженої наказом Державної податковї адміністрації України від 18.07.2005 року №276, проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.
З матеріалів справи вбачається, що платіжними дорученнями від 29.11.2007 року №2656 позивач перерахував кошти у сумі 15 000,00 грн., (а.с. 81) від 10.10.2008 року №2160 перерахував кошти у сумі 50000,00 грн., (а.с. 82) від 21.12.2009 року №2712 перерахував кошти у сумі 10000,00 грн., (а.с. 83) від 25.11.2009 року №2750 перерахував кошти у сумі 15 000,00 грн., (а.с. 84).
Відповідно до вимог п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та абз. а п. 1.6 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», першочергово була погашена заборгованість в розмірі 228967,33 в порядку календарної черговості.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно зараховано кошти в сумі 228967,33 грн., які були перераховані позивачем згідно платіжних доручень від 29.11.2007 року №2656, від 10.10.2008 року №2160, від 21.12.2009 року №2712, від 25.11.2009 року №2750, у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість за минулі періоди, відтак податковий борг відповідача з податку на додану вартість складає 576007,09 грн.
Суд вважає, що норми чинного законодавства України не передбачають можливость звільнити позивача від сплати штрафних санкцій за насвоєчасне перерахування до бюджету податку на додану вартість, внаслідок несвоєчасного відшкодовування йому різниці в тарифах за попередні роки.
Оскільки наведені позивачем доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи, суд не вбачає підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Представник відповідача надав всі необхідні докази, якими підтверджується правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення були винесені відповідачем із дотриманням усіх зазначених принципів, а тому вони є законними і не підлягають скасуванню.
У відповідності до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідачем під час розгляду даної адміністративної справи свідки не залучалися, судові експертизи не проводилися, а тому ним не понесені судові витрати, які підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 2, ст.ст. 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.08.2010 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 2 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко