Копія Справа № 2а-3593/10/1170
Категорія статобліку 2.6.1
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 жовтня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Флоренка О.Ю.,
при секретарі -Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови про накладення штрафу від 17.09.2010 року ВП №20574784, -
04.10.2010 року управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області, в якій просить визнати неправомірними дії відповідача та скасувати постанову про накладення штрафу від 17.09.2010 року ВП №20574784.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.06.2010 року виданий виконавчий лист №2а-560/2010 Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрції здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 донараховану державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 30.07.2009 року ВП №20574784 управлінню праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області запропоновано добровільно виконати рішення суду в строк у 7-денний термін з дати отримання зазначеної постанови.
17.09.2010 року старшим державним виконавцем винесена постанова ВП№20574784 про накладення штрафу у розмірі 510,00 грн.
Позивач зазначає, що на даний час питання наявності численних судових позовів невідповідності розмірів виплат, визначених законами про соціальний захист окремих категорій громадян, до розмірів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України та відповідно до рішень Конституційного Суду України є з найгостріших у забезпеченні соціальних виплат населенню. Рішення суду не виконується оскільки відсутні видатки на зазначені цілі, які не враховані в Державному бюджеті України на відповідний рік.
У судовому засіданні представник позивача Міхно Л.А. позовні вимоги підтримала повністю, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача Красна А.О. в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовної заяви, з підстав, наведених у письмових запереченнях, а саме зазначила, що державний виконавець відповідача діяв в межах Закону України «Про виконавче провадження», а тому постанова від 17.09.2010 року ВП №20574784 є законною і не підлягає скасуванню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що слід відмовити у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі постанови Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області 10.06.2010 року видано виконавчий лист по справі №2-а-560/2010 р. за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язати доплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 27). З даним виконавчим листом 20.07.2010 року ОСОБА_1, звернулась до начальника підрозділу з примусового виконання судових рішень державної виконавчої служби, для його примусового виконання (а.с.26).
30.07.2010 року старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Красною А.О. прийнято постанову ВП №20574784 про відкриття виконавчого провадження та встановлено боржнику строк до семи днів для добровільного виконання рішення суду (а.с. 29). Дану постанову позивачу направлено супровідним листом вих. 17526 (а.с. 33).
25.08.2010 року до начальника підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області начальником управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Олефіренком Т.П. направлено лист вих. №249-01-10 (а.с.30) та повідомлено, що виконати рішення суду у вказані строки немає можливості, з незалежних від нього причин, у зв'язку з тим, що 25.08.2010 року подано заяву про відстрочку виконання рішення суду до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області (а.с. 31-32).
17.09.2010 року старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Красною А.О. прийнято постанову ВП № 20574784, якою до позивача застосовано штраф у розмірі 510,00 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк (а.с. 37). Дану постанову 17.09.2010 року ВП № 20574784 позивачу направлено супровідним листом вих. 28399 (а.с. 36).
Згідно ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України
Відповідно до п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, обов'язковість рішень суду є основними засадами судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження", примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України "Про виконавче провадження" та Інструкцією про проведення виконавчих дій, затвердженою наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15 грудня 1999 року.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження", державною виконавчою службою підлягають виконанню, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документу, а статтею 6 Закону передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах є обов'язковими для усіх органів, організацій, посадових осіб, громадян і юридичних осіб на території України.
Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, підлягає обов'язковому виконанню усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України. При цьому закон не наділяє правом будь-який орган або особу вирішувати питання виконувати судове рішення чи ні за умови наявності відповідного обов'язку такого виконання.
За невиконання рішення уповноважені на те державні органи притягують винних осіб до передбаченої законом відповідальності.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначених виконавчим документом. Державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на громадян і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 76 Закону України "Про виконавче провадження", після відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, який зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець відповідно до статті 24 цього Закону визначає йому строк добровільного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин цих вимог державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання. Якщо після цього рішення не буде виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, а на боржника державним виконавцем накладається штраф у сумі двократного розміру витрат на проведення виконавчих дій у порядку, встановленому частиною другою статті 87 цього Закону.
Відповідно до ч.ч.2,4 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
В судовому засіданні встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області не виконано рішення суду, а посилання позивача на заяву про відстрочку виконання постанови, не може бути обґрунтованою підставою, оскільки позивач не надано доказів на звернення із заявою до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення.
Згідн ст. 87 Закону України "Про виконавче провадження", визначено у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідачем під час розгляду даної адміністративної справи свідки не залучалися, судові експертизи не проводилися, а тому ним не понесені судові витрати, які підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 25, 27, 28, 32 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 2, 71, 94, 158 -163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко