Постанова від 26.04.2012 по справі 2а-1574/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2012 року 2а-1574/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., за участю секретаря судового засідання Волощука О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом Фастівського міжрайонного прокурора Київської області до Фастівської районної державної адміністрації Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Салют 2008»про скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

02.04.2012 до Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фастівського міжрайонного прокурора Київської області (далі -позивач, Прокурор) до Фастівської районної державної адміністрації Київської області (далі -відповідач, Фастівська РДА) про скасування розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 01.11.2011 №1146 «Про передачу в оренду обслуговуючому кооперативу «Садове товариство «Салют 2008»земельної ділянки для ведення колективного садівництва в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області» (далі -спірне розпорядження).

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2012 про відкриття провадження в адміністративній справі залучено до участі в адміністративній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача обслуговуючий кооператив "Садове товариство "Салют 2008" (далі -ОК «СТ «Салют 2008»).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог, встановлених ст. 124 Земельного кодексу України (далі -ЗК України), надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,7600 га в оренду ОК «СТ «Салют 2008», затверджено його та передано в оренду земельну ділянку згідно з спірним розпорядженням без проведення земельних торгів.

У судовому засіданні 26.04.2012 Прокурор підтримав адміністративний позов та просив його задовольнити.

Представник відповідача, повідомленого належним чином про час, дату і місце судового розгляду, у судове засідання, призначене на 26.04.2012, не прибув.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

26.04.2012 через канцелярію суду за допомогою факсимільного зв'язку надійшло клопотання представника відповідача з проханням перенести судове засідання на іншу дату у зв'язку із необхідністю участі в іншому судовому засіданні, розгляд якого також призначено на 26.04.2012, та недостатнім кадровим забезпеченням юридичного відділу райдержадміністрації.

Оскільки у клопотанні відсутні посилання на реквізити та час розгляду іншої справи, яка призначена на 26.04.2012, до клопотання не додано жодних доказів на підтвердження зазначених в ньому обставин, суд дійшов висновку про відсутність поважних причин неприбуття у судове засідання представника відповідача.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Так, ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2012 про відкриття провадження в адміністративній справі зобов'язано відповідача у строк до 25 квітня 2012 року в разі заперечення проти адміністративного позову подати до суду письмові заперечення проти позову та всі наявні докази на їх підтвердження.

Відповідач заперечень проти адміністративного позову суду не надав.

З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що Прокурор звернувся до адміністративного суду з даним позовом в порядку, передбаченому ст. 21 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з відхиленням внесеного до Фастівської РДА протесту на спірне розпорядження, наявністю в матеріалах справи цього рішення (лист від 15.03.2012 № 06-21/940), з якого вбачається правова позиція відповідача щодо спірного питання, суд дійшов висновку про можливість вирішення справи за відсутністю представника відповідача на підставі наявних в ній доказів.

Представник третьої особи проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у клопотанні, яке надійшло до суду 26.04.2012, а саме: вважає адміністративний позов таким, що не ґрунтується на чинному законодавстві України, посилаючись на положення ст.ст. 35, 123, 134 ЗК України, зокрема, ч. 3 ст. 134 цього Кодексу передбачає, що земельні торги не проводяться при передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Фастівської РДА №910 від 05.08.2008 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу "Садове товариство "Салют 2008»для ведення садівництва в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області»(далі -розпорядження від 05.08.2008 №910) вищевказаному кооперативу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 7,7600 га, розташованих в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області, на правах оренди для ведення колективного садівництва (далі -спірна земельна ділянка).

Як вбачається з преамбули вказаного вище розпорядження при його прийнятті Фастівська РДА керувалась ст.ст. 13, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 17, 35, 125, 126, 184, 185, пункту 12 розділу Х «Перехідні положення»ЗК України.

На виконання вищевказаного розпорядження голови Фастівської РДА розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОК «СТ «Салют 2008» на правах оренди для ведення колективного садівництва в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області (далі -проект землеустрою).

Даний проект землеустрою містить наступні висновки про погодження: Держкомзему у Фастівському районі Київської області; відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури; Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров'я України; Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області; Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації; Управління водного господарства в м. Києві та Київській області.

Згідно з довідкою Управління Держкомзему у Фастівському районі Київської області № 1028 за даними державної статистичної звітності (форма 6-зем) земельна ділянка площею 7,7600 га відноситься до категорії земель -землі сільськогосподарського призначення, в тому числі рілля - 7,7600 га.

У акті обстеження спірної земельної ділянки від 18.03.2010 зазначено, що загальна площа земельної ділянки становить 7,7600 га, відводиться за рахунок земель державної власності із земель запасу, розташована за межами населеного пункту.

Розпорядженням голови Фастівської РДА від 01.11.2011 №1146 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОК «СТ «Салют 2008»на правах оренди для ведення колективного садівництва в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області, вилучено із земель запасу Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області земельну ділянку площею 7,7600 га та передано в оренду ОК «СТ «Салют 2008»для ведення колективного садівництва.

У преамбулі спірного розпорядження містяться посилання на ст.ст. 13, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 17, 35, 93, 124, 125, 126, 134, 184, 185, 186, 186-1, пункти 1, 12 розділу Х «Перехідні положення»ЗК України.

Фастівською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку щодо додержання Фастівською РДА вимог земельного законодавства при розпорядженні землями державної власності, за результатами якої встановлено, що спірне розпорядження видане з порушенням вимог земельного законодавства України і підлягає скасуванню, оскільки спірну земельну ділянку передано в оренду ОК «СТ «Салют 2008»без проведення земельних торгів.

У зв'язку з цим Фастівською міжрайонною прокуратурою 01.03.2012 на розпорядження голови Фастівської РДА від 01.11.2011 №1146 принесено протест з вимогою про його скасування як незаконного.

Листом від 15.03.2012 №06-21/940 Фастівською РДА відхилено протест прокурора з посиланням на рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008, яким визнано неконституційним внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»зміни та доповнення до ч. 1 ст. 124 ЗК України щодо обов'язковості проведення земельних торгів, тому вказані у протесті порушення при прийнятті розпоряджень від 05.08.2008 № 910 та від 01.11.2011 №1146 не відповідають дійсності.

19.03.2012 на підставі спірного розпорядження між Фастівською РДА та ОК «СТ «Салют 2008»укладено договір оренди земельної ділянки строком на 15 років, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Фастівському районі за № 32249000400828 від 19.03.2012.

На виконання умов вказаного договору 19.03.2012 Фастівською РДА та ОК «СТ «Салют 2008»підписано Акт приймання-передачі земельної ділянки.

У судовому засіданні представник третьої особи зауважив, що на підставі п. 3 Розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України від 16.09.2008 № 509-VI земельні ділянки, щодо яких дозвіл на розроблення проекту відведення наданий уповноваженим органом до 14.10.2008 передаються в оренду без проведення земельних торгів.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду регламентований ст. 124 ЗК України. Так, ч. 1 цієї статті встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

В подальшому до ч. 1 ст. 124 ЗК України неодноразово вносились зміни та доповнення.

На момент прийняття Фастівською РДА розпорядження від 05.08.2008 № 910 вказана норма закону з 01.01.2008 діяла в такій редакції: «Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні)». Доповнення, внесені згідно із Законом України від 28.12.2007 р. № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Дійсно, як зазначає відповідач, зміни, внесені підпунктом 5 пункту 2 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.

Однак, Законом України від 03.06.2008 р. № 309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 04.06.2008, серед іншого, абзац другий частини першої ст. 124 ЗК України викладений у такій редакції: «Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні)».

При цьому у пункті 1 Прикінцевих положень вказаного вище Закону встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Таким чином, на час надання Фастівською РДА дозволу на розробку проекту землеустрою згідно з розпорядженням від 05.08.2008 № 910 земельним законодавством була встановлена можливість набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, виключно на аукціонах, крім випадків, встановлених законом.

14.10.2008 із набранням чинності Закону України від 16.09.2008 р. № 509-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»стаття 124 ЗК України знов зазнала змін та доповнень.

Відповідно до вказаного Закону, серед іншого, частини 1-3 ст. 124 ЗК України викладені в такій редакції: «1. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. 2. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. 3. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу».

Крім того, Законом України від 16.09.2008 р. № 509-VI пункт 1 розділу Х «Перехідні положення»ЗК України доповнено, зокрема, абзацом третім такого змісту: «У разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)».

Таким чином, законодавцем встановлений виняток, адже земельні торги можуть не проводитись, зокрема, у разі отримання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року.

Суд звертає увагу, що ОК «СТ «Салют 2008»отримало дозвіл на розробку проекту землеустрою 05.08.2008, тобто виключення із загального правила щодо обов'язковості проведення земельних торгів не розповсюджується на спірні правовідносини.

При цьому, абзац третій пункту 1 розділу Х «Перехідні положення»ЗК України діє протягом двох років з дня набрання чинності Законом України від 16.09.2008 р. № 509-VI, тобто до 15.10.2010 (зміни, внесені Законом України від 29.06.2010 р. № 2367-VI).

Суд не бере до уваги доводи представника третьої особи щодо можливості передачі в оренду спірної земельної ділянки без проведення земельних торгів на підставі п. 3 Розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України від 16.09.2008 р. № 509-VI, з огляду на таке.

Пунктом 3 Розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України від 16.09.2008 р. № 509-VI із змінами, внесеними Законом України від 29.06.2010 р. № 2367-VI, встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Суд звертає увагу, по-перше, на те, що вказаною нормою встановлено термін чинності дозволів на розробку проектів відведення, які отримані до набрання Законом чинності, а саме протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Вищезазначений Закон набрав чинності 14.10.2008, а отже, рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність до 14.10.2010.

Також суд не бере до уваги твердження третьої особи стосовно того, що на підставі ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу, враховуючи наступні приписи земельного законодавства.

У редакції частини 2 ст. 124 ЗК України, чинній на момент прийняття спірного розпорядження, зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

В свою чергу, частиною 3 ст. 134 цього Кодексу передбачено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

При цьому, частиною 3 ст. 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Суд звертає увагу, що, як зазначалось вище, при прийняття спірного розпорядження Фастівська РДА керувалась саме статтею 124, а ні статтею 123 ЗК України, проте є і посилання на статтю 134 цього Кодексу.

Суд вважає, що до спірних правовідносин положення ч. 3 ст. 134 ЗК України застосуванню не підлягають, з огляду на наступне.

Поділ земель за категоріями за основним цільовим призначенням встановлений ч. 1 ст. 19 ЗК України та згідно з цим поділом спірна земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо) (ч. 2 ст. 22 ЗК України).

У склад спірної земельної ділянки входять рілля -7,7600 га.

Здійснюючи аналіз приписів ч. 3 ст. 134 ЗК України, суд звертає увагу, що, перша частина речення стосується громадян, а у другій частині законодавець не визначає чи то передача земель у власність, чи в оренду, проте визначає що це стосується саме земель загального користування.

Разом з тим, поняття «землі загального користування»у ЗК України визначено та стосується лише: земель загального користування садівницького товариства (ст. 35 глави 5 «Землі сільськогосподарського призначення»), земель загального користування дачного кооперативу (ст. 52 глави 8 «Землі оздоровчого призначення»), земель загального користування населених пунктів (ст. 83 глави 14 «Право власності на землю»).

Правовий режим земельних ділянок для садівництва врегульований статтею 35 ЗК України. Зокрема, у частині 4 цієї статті встановлено, що до земель загального користування садівницького товариства належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами загального користування. Землі загального користування садівницького товариства безоплатно передаються йому у власність за клопотанням вищого органу управління товариства до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчує право на земельну ділянку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у розумінні ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при передачі земель загального користування садівницькому товариству в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 35 ЗК України.

В той же час, спірна земельна ділянка не відноситься до земель загального користування.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги не доведеність відповідачем правомірність спірного розпорядження, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та скасування оскаржуваного розпорядження як такого, що суперечить Конституції України, законам України, зокрема, прийнято в порушення ст. 124 ЗК України без проведення земельних торгів (аукціону), метою яких є формування найвигіднішої ціни оренди.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 1 листопада 2011 року № 1146 «Про передачу в оренду обслуговуючому кооперативу «Садове товариство «Салют 2008» земельної ділянки для ведення колективного садівництва в межах Великоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області».

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Спиридонова В.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 28 квітня 2012 р.