про передачу за підсудністю адміністративного позову
10 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/931/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевич С.Ф.,
при секретарі судового засідання - Кириченку О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку,
02 квітня 2012 року від Вищого адміністративного суду України до Волинського окружного адміністративного суду на новий судовий розгляд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні, про що повідомлено сторони.
Сторони в судове засідання не з'явилися, направили заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дана справа підлягає передачі на розгляд Луцького міськрайонного суду Волинської області, з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що в січні 2009 року ОСОБА_1 звернулася у Волинський окружний адміністративний суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку, який 23 лютого 2009 року постановою Волинського окружного адміністративного суду задоволено частково, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на підставі положень частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010 року за апеляційної скаргою Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23.02.2009 року, залишено без змін.
12 березня 2012 року ухвалою Вищого адміністративного суду за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області постанова Волинського окружного адміністративного суду від 23.02.2009 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2010 року скасовані, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Частина 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України» передбачає, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України (зі змінами та доповненнями від 25.12.2008 року, які є чинними згідно рішення Конституційного Суду України №19-рп/2010 від 09.09.2010 року) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до частини 2 статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з частиною 4 статті 204 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані судові рішення є обов'язковими для суду першої інстанції при новому розгляді справи.
Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Беручи до уваги те, що відповідно до чинної статті 18 КАС України усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу виплат непрацездатним громадянам підсудні місцевим загальним судам як адміністративним, суд вважає, що це виключає можливість розгляду даного адміністративного позову Волинським окружним адміністративним судом.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1, частини 2 статті 18 та частини 2 статті 19 КАС України підсудний Луцькому міськрайонному суду Волинської області як адміністративному.
Відповідно до статті 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності, або після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької РДА Волинської області про перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку на підставі статтей 18, 19 та 22 КАС України слід передати до Луцького міськрайонного суду Волинської області як адміністративного суду, якому підсудна дана адміністративна справа.
Відповідно до частини 5 статті 22 КАС України питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Керуючись статтями 18, 19, 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку, передати на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич