18 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/739/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Володимир - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця,
Володимир - Волинська об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби (далі - Володимир-Волинська ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач як платник податків, у порушення вимог пункту 16.1 статті 16, пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України (далі -ПК України), більше як протягом одного року не подає у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Згідно зі статтею 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Відповідно до пункту 67.2 статті 67 ПК України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців. Станом на 16.03.2012 року у відповідача податковий борг відсутній. Позивач просить припинити підприємницьку діяльність відповідача та зобов'язати державного реєстратора здійснити заходи, спрямовані на припинення підприємницької діяльності відповідача.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року в даній адміністративній справі відкрито скорочене провадження.
22.03.2012 року ухвала судді від 22.03.2012 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі направлена на адресу державної реєстрації відповідача, повернулася з відміткою відділення зв'язку - «за закінченням терміну зберігання».
Згідно із частиною 11 статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Володимир-Волинської міської ради Волинської області 26.05.2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та перебуває на обліку у Володимир-Волинській ОДПІ як платник податків з 27.05.2009 року, що підтверджується довідкою Володимир-Волинської ОДПІ №169/29-007 від 27.05.2009 року.
Як вбачається з довідки Володимир-Волинської ОДПІ №406/17 від 16.03.2012 року у відповідача станом на 16.03.2012 року згідно карток особових рахунків податкової заборгованості немає.
Відповідно до довідки Володимир-Волинської ОДПІ №405/17 від 16.03.2012 року ОСОБА_1 останній звіт суб'єкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку було подано за 4 квартал 2010 року за вх.№16027 від 04.01.2011, тобто не подавав звітності більше як протягом одного року.
Пунктом 67.2 статті 67 ПК України передбачено право органів державної податкової служби в установленому законом порядку звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до статті 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до ст.59 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 59 ГК України визначено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб -засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно вимог пункту 3 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця є неподання останнім протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Оскільки відповідачем більше року не подавались органам державної податкової служби податкові декларації, документи фінансової звітності відповідно до закону, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Володимир-Волинської ОДПІ.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи-підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи-підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Відповідно до абзацу 9 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку письмового провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини 1 статті 183-2 цього Кодексу.
Отже, постанова підлягає до негайного виконання.
Керуючись статтею 183-2 КАС України, на підставі статей 46, 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Копію постанови направити державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та вчинення інших дій, передбачених статтею 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк