м.Вінниця
18 квітня 2012 р. Справа № 2а/0270/748/12
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук Ірини Миколаївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука Михайла Володимировича
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
третіх осіб: ОСОБА_3
третіх осіб: не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Козятинського міжрайонного прокурора у Вінницькій області
до: Козятинської міської ради Вінницької області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16
про: визнання протиправним та скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Козятинський міжрайонний прокурор з позовом про визняння протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевіркою, проведеною Козятинською міжрайонною покуратурою щодо дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», Закону України «Про дорожній рух», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" у Козятинській міській раді встановлено, що прийнятті рішення № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин» виконавчим комітетом Козятинської міської ради не погоджено жодного проекту чи схеми організації дорожнього руху з Державтоінспекцією Міністерства внутрішніх справ, яим порушено ст. 27 Закону України «Про дорожній рух».
У зв'язку з вказаним порушенням, за результатами проведеної перевірки, Позивачем 30.12.2011 року за № 5383 винесено протест на рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин», проте, рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 26.01.2012 року № 27 зазначений протест безпідставно відхилено, що стало підставою для звернення до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин»
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, з підстав викладених в адміністративному позові.
Представник Відповідача в судовому засіданні не погодився із заявленими позовними вимогами, зазначивши, що при винесенні рішення, Відповідач діяв згідно із нормами чинного законодавства, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні 21.03.2012 року суд протокольно ухвалив залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16
ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримала позицію представника Відповідача.
Решта третіх осіб в судове засідання не з'явились, повноважних представників не направили, хоча про час, дату та місце його проведення повідомлялись належним чином, що стверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
29.09.2009 року винесено припис Державної автомобільної інспекції за № 41 на ім'я заступника Козятинського міського голови з вимогою вчинення заходів по встановленні дорожнього знаку 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вулиці Осипенко м. Козятин
Рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 30.09.2009 року № 561, за результатами звернення громадян вул. Осіпенко, вирішено обмежети рух автотранспортних засобів по вул. Осіпенко від перехрестя з вул. Білоцерківська до території АТП 01067 (п. 1) та встановити дорожній знак 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» (п. 2).
23.06.2011 року за результатами звернення громадян вул. Осіпенко, керуючись ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 28. Закону України «Про автомобільний транспорт», виконавчим комітетом Козятинської міської ради прийнято рішення № 257 ««Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин», а саме, про встановлення дорожнього знаку 3.21 «В'їзд заборонено», замість дорожнього знаку 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено».
30.12.2011 року Козятинською міжрайонної прокуратурою винесено протест за № 5383 на рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин» з вимогою скасувати його, як незаконне.
Однак, рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 26.01.2012 року № 27, протест Козятинської міжрайпрокуратури відхилено.
Визначаючись щодо заявленого позову судом встановлено наступне.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух».
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про дорожній рух", організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів та автоматизованих систем керування дорожнім рухом відповідно до правил і стандартів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із Державтоінспекцією Міністерства внутрішніх справ України. До вказаних проектів і схем за приписами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України можуть бути внесені зміни та доповнення.
Приймаючи оскаржуване рішення Відповідач, в порушення норм вищевказаної статті Закону України «Про дорожній рух», взагалі не звертався за погодженням до Державтоінспекцієї Міністерства внутрішніх справ України.
Крім того, в оскаржуваному рішенні зазначено, що при його прийнятті Відповідач керувався ст. 28 Закону України «Про автомобільний транспорт». Однак, посилання Відповідача на норми даної статті взагалі є помилковими, оскільки стаття 28 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає вимоги до автостанцій та зупинок таксі і жодним чином не стосується норм, якими регулюється обмеження дорожнього руху.
Під час розгляду справи представник Відповідача зазначав, що останнім було прийняте рішення № 412 від 11.10.2011 року, яке, на його думку, фактично скасовує рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин».
Однак, з таким твердженням не можна погодитись, оскільки зі змісту зазначеного рішення не слідує, що ним скасовується оскаржуване рішення, а лише свідчить про встановлення дорожнього знаку 3.1 «Рух заборонено».
Також, необхідно зазначити, що в рішенні виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин» вказано, що воно прийняте за результатами розгляду звернення громадян вул. Осіпенко. Проте, як слідує зі змісту даного звернення, громадяни вул. Осіпенко не просили встановити знак 3.21 «В'їзд заборонено», а лише просили зобов'язати підприємця Петрика закрити ворота АТП, які виходять на вулицю Осіпенка.
Враховуючи те, що при прийнятті рішення № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин», Відповідачем не дотримано вимог ст. 27 Закону України "Про дорожній рух", суд приходить до висновку, що дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
У силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Статтею 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 11, ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні представником Відповідача, суб'єкта владних повноважень, не доведено правомірність своїх дій щодо прийняття рішення № 257 від 23.06.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 «Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин»
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Зважаючи на відсутність в матеріалах справи документів на підтвердження судових витрат, судові витрати стягненню з Відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Козятинської міської ради № 257 від 23.06.2011 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 30.09.2009 року № 561 "Про обмеження руху автотранспортних засобів по вул. Осіпенко м. Козятин"".
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна