вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
20 квітня 2012 р. Справа №2а-1988/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, третьої особи ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу Держкомзему в Первомайському районі АР Крим, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, Первомайська селищна рада
про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему у Первомайському районі АР Крим, в якому просить визнати протиправною відмову, викладену у листі № 10-17/01-44-44 від 11.01.2012 року у погодженні їй технічної документації із землеустрою по відведенню у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, зобов'язати відповідача погодити вказану технічну документацію та надати висновок для внесення проекту рішення на розгляд сесії Первомайської селищної ради Первомайського району АРК для її затвердження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі договору купівлі-продажу від 03.09.2004 року позивачці на праві власності належить житловий будинок, розташований на земельній ділянці по АДРЕСА_1. З метою приватизації земельної ділянки, на якій розташований будинок, вона звернулась до Первомайської селищної ради з відповідною заявою. Рішенням Первомайської селищної ради від 27.11.2009 року № 10о їй було надано згоду на розробку технічної документації по землеустрою та встановленню меж в натурі земельної ділянки, що передається їй у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд орієнтованою площею 0,0763 га. На підставі вказаного рішення землевпорядним підприємством ПП «Земельно-кадастрове бюро «Надія» була розроблена технічна документація із землеустрою, при розробці якої фахівцями землевпорядного підприємства були узгоджені межі земельної ділянки з суміжними землекористувачами, а саме - Первомайською селищною радою та ОСОБА_4 Третій суміжний користувач ОСОБА_3 відмовилась від підпису, про що 27.04.2011 року членами комісії було складено акт про безпідставну відмову від підпису суміжного землекористувача. Але, рішенням № 10 від 06.10.2011 року Первомайською селищною радою акт безпідставною відмови від підпису технічної документації ОСОБА_3 було скасовано. В січні 2012 року позивачка звернулась до Відділу Держкомзему у Первомайському районі АР Крим з заявою щодо визначення кадастрового номеру земельної ділянки по АДРЕСА_1 та погодження їй технічної документації із землеустрою. Але листом № 10-17/01-44-44 від 11.01.2012 року їй було відмовлено у погодженні технічної документації у зв'язку з тим, що в ній відсутнє узгодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, що є невід'ємною частиною комплексу робіт для встановлення меж земельної ділянки. Позивачка вважає таку відмову протиправною, такою, що порушує вимоги Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій», у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивачка та її представник на позовних вимогах наполягали.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин своєї неявки суду не надав.
Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просила відмовити, надала пояснення, з яких слідує, що вона відмовляється від погодження з позивачкою меж земельних ділянок, оскільки вважає, що частина земельної ділянки, яка пропонується до відведення ОСОБА_1, перебуває в її власності та була протиправно захоплена позивачкою.
Представник третьої особа Первомайської селищної ради надав клопотання про розгляд справи у його відсутності, просив вирішити спір на розсуд суду.
Вислухавши думку позивачки, її представника та третьої особи, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, в тому числі, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно ч. 3 ст. 116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, в тому числі, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки (чч.1-2 ст. 118 ЗК України).
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу будинку № 1955 від 03.09.2004 року ОСОБА_5 продала, а ОСОБА_1 придбала житловий будинок АДРЕСА_1 з господарчими і побутовими будівлями і спорудами (а.с. 11).
У листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулась до голови Первомайської селищної ради з заявою про надання їй у приватну власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,0763 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, розташованої у АДРЕСА_1 (а.с. 18).
Рішенням Первомайської селищної ради № 10о від 27.11.2009 року ОСОБА_1 було надано згоду на розробку технічної документації по встановленню меж в натурі земельної ділянки орієнтованою площею 0,0763 га, розташованої у АДРЕСА_1 (а.с. 19).
Згідно п. 2 ч. 7 ст. 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
На замовлення позивачки, Приватним підприємством "Земельно-кадастрового бюро "Надія" було розроблено технічну документацію по землеустрою на прошувану нею земельну ділянку (а.с. 15-36).
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, включає : а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку; в) копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб; г) матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки; г) рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність а бо надання в користування, у тому числі на умовах оренди; д) акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; е) акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; є) кадастровий план земельної ділянки; ж) перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути.
Згідно ст. 198 Земельного кодексу України, кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; г) виготовлення кадастрового плану.
Під час формування технічної документації землевпорядним підприємством були встановлені суміжні власники земельних ділянок та суміжні землекористувачі ОСОБА_1, якими являються ОСОБА_3, ОСОБА_4 та Первомайська селищна рада.
Під час погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами один із власників суміжних земельних ділянок ОСОБА_3 відмовилась від підписання акту встановлення та погодження меж земельної ділянки позивачки від 27.04.2011 року (а.с. 20). Ця відмова ОСОБА_3 від підписання акту була оформлена актом безпідставної відмови від підпису, який був складений 27.04.2011 року комісією у складі Первомайського селищного голови, інженера-геодезиста землевпорядної організації, спеціаліста Первомайської селищної ради та депутата Первомайської селищної ради (а.с. 33).
06.10.2011 року Первомайська селищна рада своїм рішенням № 10 скасувала зазначений акт безпідставної відмови від підпису суміжного землекористувача ОСОБА_3 від 27.04.2011 року, про що проінформувала Держземінспекцію Рескомзему Криму та землевпорядну організацію (а.с. 34).
Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Первомайської селищної ради № 174 від 23.12.1997 року про передачу земельних ділянок у приватну власність та згідно додатку до рішення, виконкомом був затверджений список громадян, яким земельні ділянки передаються у власність, згідно якого ОСОБА_3 була передана у власність земельна ділянка площею 0,06 га, розташована по АДРЕСА_1 (а.с. 65-66). Свою відмову від підписання акту третя особа ОСОБА_3 пояснює незгодою з межами земельної ділянки, яка планується позивачкою до відведення, оскільки вважає, що існує накладання меж їх земельних ділянок, з приводу чого вона багато разів зверталась до різних служб та установ з проханням врегулювати спірне питання. Проте, до цього часу межі земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_3, не визначені (а.с. 59-65, 71-77).
Незгода ОСОБА_3 з існуючими межами земельних ділянок підтверджується також рішенням Первомайського районного суду АРК від 01.11.2002 року, згідно якого було відмовлено у позові ОСОБА_3 до ОСОБА_5 (яка являється попереднім власником домоволодіння, яке зараз належить позивачці) про зміну меж землекористування земельних ділянок в АДРЕСА_1 (а.с. 14).
У січні 2012 року позивачка звернулась до Відділу Держкомзему в Первомайському районі АР Крим за погодженням технічної документації по відведенню земельної ділянки у власність. Як слідує з листа Відділу Держкомзему в Первомайському районі АР Крим № 10-17/01-44-44 від 11.01.2012 року погодження технічної документації ОСОБА_1 неможливо у зв'язку з тим, що в документації відсутнє погодження меж земельної ділянки з суміжним землекористувачем, що являється невід'ємною частиною комплексу робіт для встановлення меж земельної ділянки. Крім того, позивачці було рекомендовано погодити межі земельної ділянки з суміжним землекористувачем у встановленому законом порядку (а.с. 36).
Згідно з Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженим постановою КМУ від 26.05.2004 року № 677, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (п. 4 Порядку).
Вимоги до складу, змісту та оформлення проекту відведення земельної ділянки встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою (п. 8 Порядку).
Відповідно до ст. 123 ЗК України та п. 9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про землеустрій» державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктами 1-2 Наказу/Положення Державного комітету України із земельних ресурсів, від 17.06.2008 року № 123 "Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення)", визначено, що управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення) є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно Республіканському комітету із земельних ресурсів АРК, головному управлінню Держкомзему області.
Управління (відділ) у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, Республіканського комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головного управління із земельних ресурсів в області, а також цим Положенням.
Відповідно до п. 4 Положення, основними завданнями управління (відділу) є:
- підготовка та внесення Республіканському комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головному управлінню Держкомзему у області пропозицій щодо формування державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, здійснення землеустрою, установлення меж міста, району в місті, забезпечення її реалізації та проведення земельної реформи;
- координація роботи з проведення земельної реформи;
- організація і забезпечення ведення державного земельного кадастру та координація робіт з підготовки земельно-кадастрової документації;
- здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель;
- участь у виконанні державних, галузевих і регіональних програм з питань регулювання земельних відносин, установлення меж міста, району в місті, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, проведення моніторингу земель, відтворення родючості ґрунтів, ведення державного земельного кадастру і територіального планування;
- здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмовляючи у погодженні технічної документації по відведенню земельної ділянки ОСОБА_1 Відділ Держкомзему в Первомайському районі АР Крим діяв у межах своєї компетенції та згідно своїм основним завданням. У своєму листі відповідач вказав на неможливість погодити технічну документацію у зв'язку з її невідповідністю вимогам діючого законодавства, а саме ч. 2 ст. 198 ЗК України, оскільки акт встановлення та погодження меж земельної ділянки не містив узгоджуючих підписів всіх суміжних землекористувачів позивача. Проектною організацією, відповідальною за правильність розробленої технічної документації, було визначено, що ОСОБА_3 є суміжним з позивачкою землекористувачем, а отже погодження з нею меж земельної ділянки згідно ч. 2 ст. 198 ЗК України є обовязковим.
Проте, ОСОБА_3 межі земельної ділянки, що пропонуються до відведення позивачці, не узгодила. Отже, кадастрова зйомка не містила всього необхідного комплексу робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідач, встановивши відсутність належного оформлення технічної документації щодо відведення позивачці земельної ділянки правомірно відмовив в її погодженні, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні 20.04.2012 року були проголошені вступна та резолютивна частини судового рішення. У повному обсязі постанову складено 25.04.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему в Первомайському районі АР Крим про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова