вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
30 березня 2012 р. Справа №2а-2292/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., суддів Циганової Г.Ю., Сидоренка Д.В., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах, Фонду майна АР Крим, Фонду державного майна України
про стягнення
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах, Фонду майна АР Крим, Фонду державного майна України, в якому просить стягнути на її користь заборгованість по заробітній платі в сумі 8291,08 грн. та витрати на службові відрядження в сумі 146,74 грн., а всього 8437,82 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 20.05.2002 року вона працювала спеціалістом 1 категорії в Представництві Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах. На підставі листа Фонду державного майна України від 20.12.2005 року у зв'язку з припиненням фінансування Представництва, було прийнято рішення про його ліквідацію з 01.01.2006 року. Наказом від 21.01.2006 року № 22 для здійснення заходів щодо ліквідації Фондом майна АРК було створено комісію, якій було доручено зокрема провести розрахунок з робітниками Представництва. Однак з 01.01.2006 року позивачці не виплачується належна їй заробітна плата у сумі 8291,08 грн. та витрати на відрядження у сумі 146,74 грн., які мали бути їй сплачені при звільненні, у зв'язку з чим вона звернулась до суду з даним позовом.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача Фонду майна АРК у судове засіданні не з'явився, надав заперечення, в яких у позові ОСОБА_1 просив відмовити з тих підстав, що з реєстраційного рахунку Фонду державного майна України у Державному казначействі України 16.03.2007 року було здійснено примусове списання коштів на заробітну плату позивачки за виконавчим листом від 19.09.2006 року № 2а-657/2006, а подвійна оплата при здійсненні розрахунків з працівниками ліквідованих представництв неприпустима.
Представники відповідачів Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах та Фонду майна України у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справ були повідомлені належним чином, причин своєї неявки суду не надали.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Указом Президента України від 18.08.1995 року № 757 «Про органи приватизації в Автономній Республіці Крим» на базі регіонального відділення Фонду державного майна та Фонду державного майна Криму створено Фонд майна Автономної Республіки Крим, а його представництва - шляхом злиття регіональних представництв Фонду державного майна Криму та фондів комунального майна міст і районів АР Крим. На створений Фонд майна АР Крим та його представництва покладено здійснення державної політики у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, у власності АР Крим, комунальній власності, та виконання функції орендодавця стосовно зазначеного майна в межах повноважень, визначених Фондом державного майна України, та повноважень, делегованих Верховної радою та місцевими Радами АР Крим.
Положення про Фонд майна АР Крим та про представництво Фонду майна АР Крим в місті, районі визначає, що зазначений Фонд є центральним органом державної виконавчої влади АР Крим, підпорядкований Уряду АР Крим, підзвітний Фонду державного майна України в питаннях приватизації майна, яке знаходиться в загальнодержавній власності, та Верховній Раді АР Крим - в питаннях приватизації майна, яке знаходиться у власності АР Крим. Представництва утворюються Фондом майна АР Крим, йому підпорядковані та підзвітні.
Відповідно до Положення про Представництво Фонду майна АР Крим і постанови Ради Міністрів АР Крим від 10 квітня 2003 року № 172 Представництво є юридичною особою, створеною Фондом майна АР Крим, та знаходиться у його підлеглості, утримується за рахунок Державного бюджету України, кошти у бюджеті АР Крим на його утримання не передбачені. Листом від 21.07.2005 року Фонд Державного майна України запропонував Фонду майна АР Крим підготувати та подати до Департаменту фінансової роботи Фонду державного майна України інформацію про розподіл доведеного граничного обсягу витрат на 2006 рік за розгорнутими кодами економічної класифікації видатків, згідно з класифікатором, а також заповнити бюджетну пропозицію за програмою на 2006 рік. Вказаний лист був розглянутий Фондом майна АР Крим як розпорядником коштів для створених ним Представництв, пропозиції були підготовлені та направлені на адресу Фонду Держмайна України 25.07.2005 року. Кошторис Фонду державного майна України на 2006 рік був сформований з урахуванням витрат на утримання Представництв Фонду майна АР Крим. Фінансування апарату Фонду майна АР Крим здійснюється за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, фінансування Представництва здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Листом Фонду Державного майна України від 20.12.2005 року № 10-14-20681 було повідомлено Фонд майна АР Крим про припинення з 01.01.2006 року фінансування Представництва Фонду майна АР Крим за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с. 68).
Судом також встановлено, що постановою Господарського суду АР Крим від 05 червня 2006 року, залишеною без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 21 вересня 2006 року, скасовано рішення Фонду державного майна України від 20 грудня 2005 року № 10-14-20681 про припинення фінансування за рахунок Державного бюджету України Фонду майна АР Крим та його представництв у містах та районах. Фонд державного майна України зобов'язано поновити фінансування Представництва Фонду майна АР Крим із Державного бюджету України та здійснювати фінансування до повного завершення ліквідаційної процедури.
Ухвалою судді від 01.03.2012 року Фонд державного майна України було зобов'язано надати пояснення з їх документальним обґрунтуванням з приводу виконання постанови Господарського суду АР Крим від 05.06.2006 року щодо поновлення фінансування Представництва Фонду майна АР Крим із Державного бюджету України. Проте, ніякої інформації про поновлення фінансування суду надано не було.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом № 4 від 20.05.2002 року (а.с. 53) була призначена на посаду спеціаліста першої категорії Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах та Фонду майна України, є державним службовцем 6 категорії і має 12 ранг, що підтверджується копією трудової книжки (а.с. 4).
24 липня 2006 року наказом № 20 вона була звільнена з займаної посади провідного спеціаліста Представництва у зв'язку з ліквідацією представництва з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати (а.с. 54).
Згідно Витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на даний момент до реєстру ще не внесено запису про припинення юридичної особи Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах та Фонду майна України (а.с. 197-198).
Отже, знаходження підприємства у стані припинення підприємницької діяльності ще не означає завершення цієї діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (ч. 1 ст. 116 КЗпП України).
Згідно довідки про заробітну плату та інші доходи за період часу з січня по липень 2006 року ОСОБА_1 мала отримати заробітну плату у сумі 8291,08 грн. (а.с.63).
Як слідує зі змісту ст. 121 КЗпП України, працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями. Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
Витрати на відрядження у липні 2006 року у сумі 146,74 грн., понесені ОСОБА_1 на підставі наказу № 9 «Про відрядження», підтверджуються довідкою витрат на відрядження (а.с. 44, 51).
У травні 2006 року ОСОБА_1 зверталась до суду з позовної заявою про стягнення заробітної плати та витрат на відрядження. Постановою Джанкойського міськрайонного суду АРК від 05 вересня 2006 року позов ОСОБА_1 до Представництво Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах, Фонду майна АРК, Фонду Державного майна України про стягнення заробітної плати, витрат на службові відрядження був задоволений частково. На користь позивачки було стягнуто заборгованість по заробітній платі у сумі 8291,08 грн. та витрати на відрядження у сумі 146,74 грн., а всього 8437,82 грн. без урахування податку на прибуток та інших обов'язкових платежів (а.с. 92-93).
Ухвалою Апеляційного суду АРК у м. Феодосії від 20 лютого 2007 року апеляційна скарга Фонду державного майна України була відхилена, а постанова Джанкойського міськрайонного суду АРК від 05 вересня 2006 року залишена без змін (а.с. 120).
Відповідно до чч. 3-5 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Оскільки постанова Джанкойського міськрайонного суду АРК від 05 вересня 2006 року після її перегляду у суді апеляційної інстанції набрала законної сили постановою відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби від 08 лютого 2007 року було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 2а-657/2006, виданим Джанкойським міськрайонним судом 19.09.2006 року (а.с. 124, 129).
Постановою відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС від 29.05.2007 року виконавче провадження було закінчено у зв'язку з його виконанням (а.с. 127).
Тобто заборгованість по заробітній платі та витратам на відрядження була сплачена ОСОБА_1 у повному обсязі.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.02.2012 року було скасовано постанову Джанкойського міськрайонного суду АРК від 05 вересня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду АРК у м. Феодосія від 20 лютого 2007 року, а справа направлена на новий розгляд (а.с. 183-186).
Відповідно до ст. 265 КАС України питання про поворот виконання судового рішення вирішує суд апеляційної чи касаційної інстанції, якщо, скасувавши судове рішення (визнавши його нечинним або таким, що втратило законну силу), він закриває провадження у справі, залишає позовну заяву без розгляду або відмовляє у задоволенні адміністративного позову чи задовольняє позовні вимоги у меншому розмірі.
У випадках, встановлених частиною першою цієї статті, суд, ухвалюючи нове судове рішення, повинен зобов'язати позивача повернути відповідачеві безпідставно стягнене з нього за скасованим судовим рішенням або визначити інший спосіб і порядок здійснення повороту виконання.
Якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене судом апеляційної чи касаційної інстанції, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, у якому знаходиться справа. Заяву про поворот виконання може бути подано протягом одного року з дня виникнення підстав для повороту виконання.
Суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення з Представництва заробітної плати та витрат на відрядження на момент її звернення до суду з позовом були обґрунтовані, оскільки суперечки між Фондом державного майна України та Фондом майна АР Крим стосовно джерел бюджетного фінансування призвели до порушень вимог чинного законодавства, в тому числі Кодексу законів про працю України, в результаті чого позивачка вчасно не отримала заробітну платню, отримання якої гарантовано Конституцією України.
Проте на час розгляду цієї справи судом, заборгованість по заробітній платі та витратам на відрядження їй повністю відшкодовані на підставі постанови Джанкойського міськрайонного суду АРК від 05 вересня 2006 року, яка на момент її виконання вважалась такою, що набрала законної сили.
Згідно ст. 266 КАС України поворот виконання постанови про відшкодування шкоди, завданої суб'єктом владних повноважень каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, постанови про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, а також постанови про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби допускається, якщо скасована постанова була обґрунтована на повідомлених позивачем завідомо неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.
Як слідує з пояснень представника Фонду майна АРК з реєстраційного рахунку Фонду державного майна України у Державному казначействі України 16.03.2007 року здійснено примусове списання коштів на заробітну плату ОСОБА_1 за виконавчим листом від 19.09.2006 року № 2а-657/2006 року. Це також підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження, у зв'язку з фактичним виконанням постанови, яка мається в матеріалах справи.
Тобто, на цей час позивачка фактично отримала належні їй до сплати кошти, та оскільки поворот виконання постанови суду про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби не допускається, у задоволенні позовних вимог слід відмовити у зв'язку з відсутністю предмету спору та для неприпустимості повторного виконання постанови суду про стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 121, 161, 163, 186, 254 КАС України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Представництва Фонду майна АРК у м. Джанкої, Армянську і Красноперекопську, Джанкойському, Первомайському, Красноперекопському районах, Фонду майна АР Крим, Фонду державного майна України про стягнення заборгованості по заробітній платі та витрати на службові відрядження - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Судді Ю.С. Кононова
Г.Ю. Циганова
Д.В. Сидоренко