Постанова від 05.12.2011 по справі 1170/2а-3032/11

Копія Справа № 1170/2а-3032/11

Категорія статобліку 8.2.15

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2011 року м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Флоренка О. Ю.,

при секретарі - Галушко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Закритого акціонерного товариства «Долинський елеватор»до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2011 року Закрите акціонерне товариство «Долинський елеватор»звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області, в якій просить: визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо невидачі довідки про відсутність у позивача заборгованості по податках і зборах за формою №22-ОПП; зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах за формою №22-ОПП.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем не встановлено факту незаконності перерахування валютних цінностей за межі України (без будь-якого законодавчого та документального обгрунтування причин, через які податковий орган за весь час здійснення перевірки не зміг визначитись щодо даного питання) та незаконності створення ЗАТ «Долинський елеватор»та передачі до його статутного фонду майна ВАТ «Долинський комбінат хлібопродуктів».

Позивач зазначає, що за результатами перевірки податковий орган не прийняв рішення чи повідомлення-рішення про застосування та стягнення із ЗАТ «Долинський елеватор»податкового боргу, що вказує на відсутність підстав для не видачі довідки ф. 22-ОПП.

У судовому засіданні представник позивача Сааді Р.М. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити позов з підстав, викладених у ньому.

Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судових засідань (а.с. 79, 86, 90, 96, 101), жодного разу без поважних причин не з'явився. З урахуванням того, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, нез'явлення якого у судове засідання без поважних причин, не є перешкодою для його проведення згідно норм ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе продовжити судовий розгляд справи за відсутності відповідача.

Від представника Долинської МДПІ Кіровоградської області, до суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач зазначає, що при проведені позапланової виїзної перевірки ЗАТ «Долинський елеватор»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства»був зроблений висновок про неможливість встановлення дотримання вимог Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1992р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю та порядку і строків декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і перебувають за її межами»до моменту з'ясування питання законності створення ЗАТ «Долинський елеватор», а отже надання дозволу на ліквідацію ЗАТ «Долинський елеватор»до встановлення даного факту також є неможливим.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

05.02.2008 року загальними зборами акціонерів ЗАТ «Долинський елеватор», було прийнято протокол № 9 про припинення діяльності ЗАТ «Долинський елеватор»(ліквідація Товариства) та призначенно ліквідаційну комісію. Головою ліквідаційної комісії було призначено Карасьова М.І. (а.с. 8).

08.02.2008 року позивачем подані відповідні документи державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи ЗАТ «Долинський елеватор»., що підтверджується описом (а.с. 36).

14.02.2008 року позивачем, подано заяву вх. №798 до Долинської МДПІ Кіровоградської області про зняття з обліку платника податків у зв'язку з припиненням господарської діяльності.

15.01.2009 року на позачергових загальних зборах акціонерів ЗАТ «Долинський елеватор»було вирішено питання про звільнення Карасьова М.І. з посади голови ліквідаційної комісії з 31.01.2009 року та обрано на посаду голови ліквідкомісії Апілата В.Д. з 02.02.2009 року (а.с. 40-51).

03.07.2009 року відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ЗАТ «Долинський елеватор», з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 16.10.2008 року по 31.03.2009 року валютного та іншого законодавства за період з 16.0.2008 року по 31.03.2009 року. Перевірку проведено з відома голови ліквідаційної клмісії ЗАТ «Долинський елеватор»- Апілат В.Д., в присутності головного бухгалтера ОСОБА_4 В результаті перевірки складено акт №000-2310-31885398 (а.с. 42-59).

З висновку у акті, вбачається, що до з'яснування питання законості створення ЗАТ «Долинський елеватор»та передачі до його статутного фонду майна ВАТ «Долинський комбінат хлібопродуктів», до з'ясування законності переказу валютних цінностей за межі України, дозвіл на ліквідацію ЗАТ «Долинський елеватор»надати неможна.

08.07.2009 року позивачем було направлено до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції зауваження та заперечення вих. №83 до акта перевірки від 03.07.2009 року (а.с. 60-65). 13.07.2009 року Долинською МДПІ Кіровоградської області було надано відповідь вих. № 6099/10/2300, в якій зазначено, що визнати необґрунтованим та неправомірним висновку акта не передбачено жодним нормативно -правовим актом (а.с. 66-68).

14.06.2010 року головою ліквідкомісії ЗАТ «Долинський елеватор»направлено до Долинської МДПІ заяву вих. №6 про видачу довідки 22-ОПП в зв'язку з ліквідацією підприємства (а.с. 69), відповідачем на дану довідку не було надано відповіді.

10.01.2011 року позивачем було подано повторну заяву вих. №1 на видачу довідки 22-ОПП в зв'язку з ліквідацією підприємства (а.с. 70).

22.02.2011 року Долинською МДПІ Кіровоградської області надано відповідь вих. №1401/10/1000, в якій зазначено, що до з'ясування питання законності створення ЗАТ «Долинський елеватор»та передачі до його статутного фонду майна ВАТ «Долинський комбінат хлібопродуктів», до з'ясування законності переказу валютних цінностей за межі України, дозвіл на ліквідацію ЗАТ «Долинський елеватор»надати неможливо.

30.06.2011 року позивачем направлено до Долинської МДПІ Кіровоградської області запит вих.9 щодо надання інформації про стан заборгованості ЗАТ «Долинський елеватор»з податків і зборів станом на 22.02.2011 року (а.с. 73).

11.07.2011 року позивачу було надано довідку вих. №5260, в якій зазначено, що станом на 22.02.2011 року та на 11.07.2011 року податковий

борг по податках особові рахунки яких ведуться в Долинській МДПІ Кіровоградської області відсутній (а.с. 74).

Як вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на 05.08.2011 року ЗАТ «Долинський елеватор», з находиться у стані припинення підприємницької діяльності (а.с. 39).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно до ч.1, ч.2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; оригінал установчих документів; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Таким чином позивачем було подані відповідні документи державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи ЗАТ «Долинський елеватор».

Відповідно до п. 14 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу України»передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань.

Згідно з п. 17 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу України», передбачено обов'язок податкового органу надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України.

Суд розцінює ненадання позивачу довідки форми 22-ОПП на підставі його звернення до Долинської МДПІ Кіровоградської області, не інакше як бездіяльність, яку слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача надати таку довідку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 2, ст.ст. 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати незаконну бездіяльність Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області щодо невидачі довідки про відсутність у Закритого акціонерного товариства «Долинський елеватор»заборгованість по податках і зборах за формою №22-ОПП.

3. Зобов'язати відповідача прийняти рішення з приводу видачі Закритому акціонерному товаристві «Долинський елеватор»довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах за формою №22-ОПП.

4. Присудити на користь Закритого акціонерного товариства «Долинський елеватор»всі здійснені ним документально підтверджувальні судові витрати в сумі 3,40 грн. з державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня її проголошення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко

Згідно з оригіналом:

Суддя О.Ю. Флоренко