Копія Справа № 1170/2а-2940/11
Категорія статобліку 8.2.1
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31 серпня 2011 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Флоренка О. Ю.,
при секретарі - Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго»до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень, -
08 серпня 2011 року публічно акціонерне товариство «Кіровоградобленерго»звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення -рішення відповідача від 27.07.2011 року №0013601520/0, №0013611520/0, №0013621520/0, №0013631520/0.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що податкові повідомлення-рішення від 27.07.2011 року №0013601520/0, №0013611520/0, № 0013621520/0, № 0013631520/0 прийняті з порушенням норм Податкового кодексу України, оскільки Кіровоградською ОДПІ безпідставно застосовано до позивача штрафну санкцію на підставі п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача Стеценко О.О. позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві та просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача Бобух С.А. просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, пославшись на доводи, зазначені у письмових запереченнях на позов (а.с.43-44).
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення адміністративного позову у своїх письмових запереченнях на позов зазначив, оскільки позивачем самостійно виявлено факт заниження податкового зобов'язання відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, зобов'язане сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми недоплати до подання уточнюючого розрахунку.
Крім того за результатами перевірки встановлено заниження сум штрафу по уточнюючим розрахункам, тому відповідно .до пункту 120.2 статті 120 розділу II Податкового кодексу України підлягає донарахуванню сум штрафу в розмірі 1,55 грн., 1,25 грн., 1,50 грн., 2,75 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Публічно акціонерне товариство «Кіровоградобленерго», зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 24.05.1995 року, змінено найменування юридичної особи 29.03.2011 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію 1 444 105 0021 000793 (а.с. 7-8).
Судом встановлено, що позивачем 24.06.2011 року було податно до Кіровоградської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2011 року №9004396432, якою визначено суму 51,00 грн. (а.с. 54-56), за лютий 2011 року №9004396446, якою визначено суму 45,00 грн. (а.с. 48-50), за березень 2011 року №9004396464, якою визначено суму 50,00 грн. (а.с. 51-53), за квітень 2011 року №9004396489, якою визначено суму 55,00 грн. (а.с.45-47).
20.07.2011 року головним державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб Івановою С.О, проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійним виправленням помилок за січень 2011 року. В результаті перевірки складено акт №607/1520/23226362 (а.с. 15-16). У висновку зазначено, що позивачем занижено суми штрафу, нарахованого платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки та відображеного у графі 6 рядка 26 уточнюючого розрахунку, а саме нараховано у розмірі 1,00 грн..
20.07.2011 року позивачем проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійним виправленням помилок за лютий 2011 року. В результаті перевірки складено акт №606/1520/23226362 (а.с. 13-15). У висновку зазначено, що позивачем занижено суми штрафу, нарахованого платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки та відображеного у графі 6 рядка 26 уточнюючого розрахунку, а саме нараховано у розмірі 1,00 грн.
20.07.2011 року було проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійним виправленням помилок за березень 2011 року. В результаті перевірки складено акт №605/1520/23226362 (а.с. 11-12). У висновку зазначено, що позивачем занижено суми штрафу, нарахованого платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки та відображеного у графі 6 рядка 26 уточнюючого розрахунку, а саме нараховано у розмірі 1,00 грн.
20.07.2011 року позивачем проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійним виправленням помилок за квітень 2011 року. В результаті перевірки складено акт №603/1520/23226362 (а.с. 9-10). У висновку зазначено, що позивачем занижено суми штрафу, нарахованого платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки та відображеного у графі 6 рядка 26 уточнюючого розрахунку, а саме нараховано у розмірі 1,00 грн.
На підставі акта перевірки від 20.07.2011 року №603/1520/23226362 відповідачем було винесено податкове повідомлення -рішення від 27.07.2011 року №0013631520/0 яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,75 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України (а.с. 17).
На підставі акта перевірки від 20.07.2011 року №605/1520/23226362 відповідачем було винесено податкове повідомлення -рішення від 27.07.2011 року №0013621520/0 яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,50 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України (а.с. 18).
На підставі акта перевірки від 20.07.2011 року №606/1520/23226362 відповідачем було винесено податкове повідомлення -рішення від 27.07.2011 року №0013611520/0 яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,25 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України (а.с. 19).
На підставі акта перевірки від 20.07.2011 року №607/1520/23226362 відповідачем було винесено податкове повідомлення -рішення від 27.07.2011 року №0013601520/0 яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,55 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України (а.с. 20).
Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі -податкова декларація) -документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. п. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47 Податкового кодексу України, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
У відповідності до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Відповідно до п. п. 15.1.265 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) -плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Як вбачаєть із вищезазначених норм, що Податковим кодексом України на платника податку покладено обов'язок самостійно усунути виявлену помилку у раніше поданій податковій декларації та одночасно самостійно визначити розмір штрафу, з огляду на обраний ним спосіб усунення виявленої помилки. При цьому суд зазначає, що п.7 Перехідних положень Податкового кодексу України обмежено однією гривнею розмір штрафних санкцій, які нараховуються та застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що податкові повідомлення -рішення від 27.07.2011 року №0013601520/0, №0013611520/0, №0013621520/0, №0013631520/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, були винесено не на підставах, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України, необґрунтовано, а тому їх належить визнати протиправними та скасувати.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 2, ст.ст. 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задоволено повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.07.2011 року №0013601520/0, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,55 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.07.2011 року №0013611520/0, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,25 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.07.2011 року №0013621520/0, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,50 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.07.2011 року №0013631520/0, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,75 грн. за порушення п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
3. Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго»всі, здійснені ним документально підтверджувальні судові витрати в сумі 3,40 грн. з державного бюджету України
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко