24 квітня 2012 року 12:30 Справа № 2а-0870/12169/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.
при секретарі судового засідання - Гайдай А.В.
за участю:
представника позивача: Кретової Н.В.,
представника відповідача: Паська І.О.
представника третьої особи: Криворучко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Запорізького районного центру зайнятості
до: Запорізької об'єднаної державної фінансової інспекції державної
фінансової інспекції в Запорізькій області
третя особа: Запорізький обласний центр зайнятості
про: скасування пункту 2 вимоги від 09.12.2011 №001-14/12
22.12.2011 Запорізький районний центр зайнятості звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області про скасування пункту 2 вимоги контрольно - ревізійного відділу в м.Запоріжжі та Запорізькому районі від 09.12.2011 №001-14/1260 та виключити з акту ревізії фінансово-господарської діяльності в Запорізькому районному центрі зайнятості № 110/0020 від 22.11.2011 абзацу 1.11 на сторінці 15; абзацам 1.1, 1.6 на сторінці 16; абзацам 1.1,1.4,1.5, 1.6 на сторінці 17, вимоги від 09.12.2011 № 001-14/1260.
Ухвалою суду від 26.12.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/12169/11, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 11.01.2012.
Провадження у справі неодноразово зупинялося до терміну, встановленого судом за клопотанням сторін для надання додаткових доказів.
17.04.2012 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 24.04.2012.
16.02.2012 ухвалою суду задоволено клопотання відповідача та замінено відповідача на Запорізьку об'єднану державну фінансову інспекцію державної фінансової інспекції в Запорізькій області.
13.03.2012 ухвалою суду задоволено клопотання позивача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Запорізький обласний центр зайнятості.
У судовому засіданні 24.04.2012 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач підтримав вимоги позовної заяви з підстав, викладених у позові (з урахуванням прийнятих судом уточнень). Зазначає, що преміювання заступника директора здійснено в межах затверджених кошторисних призначень та в межах затвердженого фонду оплати праці, та не може кваліфікуватися як нанесення збитків. Зміни до кошторису позивача стосовно виплати премій заступнику директора не вносились. Відповідно до п.4 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 24.03.2006 №86 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості» (далі - Наказ №86) передбачено, що премія керівникам, їх заступникам виплачується за рішенням вищестоящого органу. Проте, п.п.2 ч.2 Наказу №86 передбачає, що конкретні умови, порядок та розмір преміювання працівників визначається у Положенні про преміювання, що діє у відповідному центрі зайнятості. Згідно Положення про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом Запорізького обласного центру зайнятості від 29.06.2010 №3-о (далі - Положенні про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області ) розмір щомісячної премії встановлюється: а) наказами директорів районних центрів зайнятості: керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів - головних бухгалтерів); б) наказами директора обласного центру зайнятості: директорам базових центрів зайнятості, начальникам відділів - головним бухгалтерам.
Перелік керівних посад визначено розділом 1 Класифікатора професій ДК003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, відповідно до якого керівником є посадова особа, яка наділена адміністративною владою щодо очолюваного нею певного колективу службовців і здійснює внутрішньо організаційне управління ним. Таким чином, посада «заступник директора» відноситься до категорії посад керівників, як і зазначено у Положенні про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, яке жодним чином не суперечить вимогам Наказу №86. Крім того, питання виплати премії урегульовано також під час виплати щомісячної премії у кожному наказі третьої особи. Вважає, що пункт 2 спірної вимоги від 09.12.2011 №001-14/1260 про усунення порушень фінансової дисципліни є незаконним та таким, що не відповідає фактичним обставинам. Просить позов задовольнити та скасувати п.2 вимоги від 09.12.2011 № 001-14/1260.
Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у запереченнях. Зазначає, що в ході проведеної ревізії встановлено, що в порушення п. 6 Постанови КМУ від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова КМУ №268) та п.4 Наказу №86, преміювання заступника директора протягом періоду з 01.11.2010 по 01.10.2011 здійснювалось позивачем без дозволу органу вищого рівня на підставі наказів «Про виплату премії», підписаних директором Запорізького РЦЗ, а в деяких випадках і самим заступником директора Василенко В.А. В результаті допущеного порушення, позивачем було зайво нараховано та виплачено премії по КЕКВ 1111 «Заробітна плата» за період з 01.09.2010 по 01.10.2011. Як наслідок, до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» зайво перераховано грошові кошти. Крім того, в Положенні про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, порядок встановлення премій заступнику директора не відповідає вимогам Наказу №86, яким передбачено, що рішення про преміювання керівників та їх заступників приймається органом вищого рівня, тобто в даному випадку - третьою особою. Таким чином, позивачем, в порушення п.4 Наказу №86 преміювання заступника директора здійснювалося за наказами директора позивача при відсутності відповідних наказів органу вищого рівня (третьої особи). Просить у задоволенні позову відмовити.
Третя особа надала письмові пояснення по суті спору. Зазначає, що розмір щомісячної премії працівників державної служби зайнятості розраховується як фонд преміювання на рік, відповідно до абз.1 п.2 Наказу №86, та затверджується у річному кошторисі. Крім того, питання виплати премії урегульовано під час виплати щомісячної премії у кожному наказі третьої особи а саме у п. 2 наказів зазначено: «директорам - премію керівникам, працівникам та спеціалістам встановити своїми наказами, в межах фонду оплати праці». Тому третя особа вважає питання щодо безпідставного, за відсутності наказів директора обласного центру зайнятості, преміювання заступника директора - начальника відділу не може мати місця. Третя особа в судовому засіданні зазначила, що фактично виплата премій заступнику директора позивача здійснювалась за її рішенням, а тому позов підтримала, та просила задовольнити у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.2.35 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на IV квартал 2011 року, п.1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в м.Запоріжжі та Запорізькому районі на IV квартал 2011 року, ревізійною групою проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Запорізького районного центру зайнятості за період з 01.01.2009 по 01.10.2011.
Ревізію проведено з 25.10.2011 по 22.11.2011 у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану, за результатами якої складено акт ревізії від 22.11.2011 №110/0020, який підписано посадовими особами об'єкта контролю 25.11.2011 з запереченнями.
В ході ревізії питань дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті матеріальної допомоги, премій та інших заохочувальних і компенсаційних виплат працівникам Запорізького РЦЗ, встановлено, що в порушення п.6 Постанови №268 та п.4 Наказу №86, преміювання заступника директора Василенко В.А. протягом періоду з 01.11.2010 по 01.10.2011 здійснювалось позивачем без дозволу органу вищого рівня на підставі наказів «Про виплату премії», підписаних директором Запорізького РЦЗ, а в деяких випадках і самим заступником директора Василенко В.А.
Так, ревізією встановлено, що при відсутності рішень вищого органу про виплату премії заступнику директора Василенко В.А. в наказах Запорізького обласного центру зайнятості від 28.10.2010 № 332, від 22.11.2010 № 370, від 22.12.2010 № 410, від 20.01.2011 № 8-П, від 24.02.2011 № 28-П, від 22.04.2011 № 57-П, від 23.08.2011 № 124-П, згідно наказів від 22.09.2010 № 139 «Про виплату премії за серпень 2010 року», від 28.10.2010 № 157 «Про виплату премії за вересень 2010 року», від 25.11.2010 № 189 «Про виплату премії за жовтень 2010 року», від 23.12.2010 №203 «Про виплату премії за листопад 2010 року», від 24.01.2011 №26 «Про виплату премії за грудень 2010 року», від 24.02.2011 № 61 «Про виплату премії за січень 2011 року», від 26.04.2011 № 96 «Про виплату премії за березень 2011 року», від 26.08.2011 № 206 «Про виплату премії за липень 2011 року», підписаних директором Центру Русаковою Т.І., заступнику директора Василенко В.А. нарахована та сплачена премія.
Загалом у період з 01.09.2010 по 01.10.2011 на підставі наказів, підписаних директором Центру Русаковою Т.І., заступнику директора Центру Василенко В.А. нарахована та сплачена премія на загальну суму 3496,96грн.
Порушення допущено з вини директора Запорізького районного центру зайнятості Русакової Т.І, якою підписані накази про преміювання.
Таким чином, у період з 01.09.2010 по 01.10.2011 за рахунок коштів Фонду за КЕКВ 1110 «Оплата праці працівників бюджетних установ» зайво проведено видатки на загальну суму 3496,96 грн. та зайво проведено нарахувань на заробітну плату за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 1285,48грн.
Крім того, ревізією встановлено, що накази про преміювання працівників Запорізького районного центру зайнятості за лютий, травень та серпень 2011 року, якими встановлена премія заступнику директора Василенко В.А., підписані самим заступником директора Центру Василенко В.А.
Так, при відсутності рішень вищого органу про виплату премії заступнику директора Василенко В.А. в наказах Запорізького обласного центру зайнятості від 18.03.2011 №39-П, від 21.06.2011 №90-П, від 26.09.2011 №134-П, згідно наказів Запорізького районного центру зайнятості від 21.03.2011 № 80 «Про виплату премії за лютий 2011 року», від 29.06.2011 №169 «Про виплату премії за травень 2011 року», від 27.09.2011 №232 «Про виплату премії за серпень 2011 року», підписаних особисто заступником директора Василенко В.А., їй нарахована та сплачена премія на загальну суму 2707,88 грн.
Внаслідок допущеного порушення у лютому, травні та серпні 2011 року за рахунок коштів Фонду за КЕКВ 1110 «Оплата праці працівників бюджетних установ» зайво проведено видатки на загальну суму 2707,88грн. та зайво проведено нарахувань на заробітну плату за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 995,41грн.
За результатами ревізії позивачу на підставі п.7 ст. 10 Закону України від 26.01.1993 №2939 - ХІІ «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні» пред'явлено вимоги від 09.12.2011 за №001-14/1260 щодо усунення порушень фінансової дисципліни.
Згідно оскаржуваного пункту 2 обов'язкових вимог вказано, що в ході ревізії встановлено, що в порушення п. 6 Постанови №268 та п. 4 Наказу №86, відповідно до яких рішення щодо преміювання керівників, їх заступників, керівників фінансових, бухгалтерських і контрольно-ревізійних підрозділів та інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість приймається органом вищого рівня, у період з 01.09.2010 по 01.10.2011 преміювання заступника директора центру Василенко В.А. здійснюється на підставі наказів Запорізького районного центру зайнятості.
Так, за наказами, підписаними директором центру Русаковою Т.І., заступнику директора центру Василенко В.А. нарахована та сплачена премія на загальну суму 3496,96 грн.; за наказами, підписаними заступником директора центру Василенко В.А., їй нарахована та сплачена премія на загальну суму 2707,88 грн., у зв'язку з чим:
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів.
В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 6204,84 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП, ст.1166 Цивільного кодексу України;
- провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів у сумі 2280,89 грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів, при цьому провести коригування асигнувань за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» на 2011 рік.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Положення про Запорізький районний центр зайнятості встановлено, що позивач є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у районі. Позивач підпорядковується та підзвітний Запорізькому обласному центру зайнятості.
Підпунктом 2 п. 2 Наказу № 86, виданого на виконання Постанови № 268, керівникам органів державної служби зайнятості у межах затвердженого фонду оплати праці надано право здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних, професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 року, - у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Підпунктом 2 п. 2 Наказу № 86 також встановлено, що конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання, що діє у відповідному центрі зайнятості.
Пунктом 4 Наказу № 86 встановлено що преміювання керівників, їх заступників, керівників фінансових, бухгалтерських і контрольно-ревізійних підрозділів та інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, надання їм матеріальної допомоги і встановлення надбавок та доплат до посадових окладів здійснюється у порядку та розмірі, установлених цим наказом, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня.
Наказом третьої особи від 29.06.2010 № 3-0 затверджено Положення про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, у якому зазначено, що розмір щомісячної премії встановлюється наказами директорів міських, міськрайонного та районних центрів зайнятості, які знаходяться на самостійному балансі - керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням директорів районних центрів зайнятості м. Запоріжжя та начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) за поданням начальників відділів.
Відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 327 від 28.07.2010 посада заступника директора належить до переліку керівних посад.
Враховуючи вищевикладене, заступник директора позивача є керівником, тому рішення про його преміювання приймається органом вищого рівня. Ні Наказом № 86, ні жодним іншим законодавчим актом України не встановлена конкретна форма вищезазначеного рішення та порядок його прийняття.
Судом встановлено, що умови, порядок та розміри преміювання працівників позивача визначено Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, яке затверджено Наказом органу вищого рівня, а саме третьою особою.
Окрім того, листом третьої особи про кошторис видатків на 2011 рік. № 34/10 від 05.01.2011 до позивача доведено, що при розрахунку фонду заробітної плати враховано відсоток премії за особистий внесок в загальні результати роботи до 50 % посадового окладу, також у листі не наведено виключень щодо розміру премії жодної категорії працівників.
Пунктом 2 наказу третьої особи № 370 від 22.11.2010 встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку -головних бухгалтерів) встановити своїми наказами у розмірі до 40% посадового окладу, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом третьої особи від 29.06.2010 № 3-0. Пунктом 2 наказу третьої особи № 410 від 22.12.2010 встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом третьої особи від 29.06.2010 № 3-0. Пунктами 2 наказів третьої особи №8-п від 20.01.2011 , № 28-п від 24.02.2011, № 39-4 від 18.03.2011, № 57-П від 22.04.2011, № 70-п від 24.05.2011, № 90-П від 21.06.2011, № 107-п від 22.07.2011, № 124-П від 23.08.2011, № 134-П від 26.09.2011 встановлено: директорам базових центрів зайнятості премію керівникам, спеціалістам, службовцям та робітникам (за виключенням начальників відділів бухгалтерського обліку - головних бухгалтерів) встановити своїми наказами, керуючись положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженого наказом третьої особи від 29.06.2010 № 3-0, та врахувавши рекомендації, викладені у листі третьої особи від 05.01.2011 № 34/10.
Проаналізувавши накази позивача про преміювання, судом встановлено, що позивач при призначенні премій заступнику директора Василенко В.А. керувався Положенням про порядок преміювання працівників центрів зайнятості Запорізької області, затвердженим органом вищого рівня, відповідними наказами органу вищого рівня та враховував рекомендації, викладені у листі третьої особи від 05.01.2011 № 34/10.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що преміювання заступника директора Василенко В.А. здійснювалось у порядку та розмірі, установлених Наказом № 86, у межах затверджених видатків на оплату праці та відповідно до Рішення про зазначені виплати органу вищого рівня. Таким чином, позивачем не порушено вимог п. 6 Постанови № 268 та п. 4 Наказу № 86, а відтак відсутнє зайве проведення видатків по КЕКВ 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ" за період з 01.09.2010 по 01.10.2011 у загальній сумі 3496,96 грн. Відповідно, до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 "Нарахування на заробітну плату" не було зайво перераховано 1285,48 грн.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що п.2 спірної вимоги відповідача в частині зобов'язання стягнення з осіб, винних у безпідставних виплатах коштів в сумі 3496,96 грн. та в частині проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до державних цільових фондів та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1285,48 грн. є протиправним, а позов в цій частині обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Щодо решти позовних вимог слід відмовити, оскільки відповідно до пунктів 2 вищезазначених наказів третьої особи, повноваження щодо преміювання керівників, спеціалістів, службовців та робітників центрів зайнятості покладені лише на директорів базових центрів зайнятості.
Судом встановлено, що накази про преміювання працівників Запорізького районного центру зайнятості за лютий, травень та серпень 2011 року, якими встановлена премія заступнику директора Василенко В.А., підписані самим заступником директора Центру Василенко В.А., а не директором Центру.
На підставі викладеного, суд вважає правомірними та такими, що відповідають фактичним обставинам справи висновки ревізії щодо допущеного порушення у лютому, травні та серпні 2011 року за рахунок чого зайво проведено видатки на загальну суму 2707,88грн. та зайво проведено нарахувань на заробітну плату за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 995,41грн.
Керуючись ст. ст.94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Запорізького районного центру зайнятості до Запорізької об'єднаної державної фінансової інспекції державної фінансової інспекції в Запорізькій області, третя особа: Запорізький обласний центр зайнятості про скасування пункту 2 вимоги від 09.12.2011 №001-14/1260 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати частково пункт 2 обов'язкових вимог від 09.12.2011 №001-14/1260 щодо усунення порушень фінансової дисципліни в частині зобов'язання стягнення з осіб, винних у безпідставних виплатах коштів в сумі 3 496 грн. 96 коп. та в частині проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до державних цільових фондів та повернення зайво сплачених коштів в сумі 1 285 грн. 48 коп.
В іншій частині в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повному обсязі 26.04.2012