Постанова від 18.04.2012 по справі 2а-1870/1786/12

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2012 р. Справа № 2a-1870/1786/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Зайця Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання нечинним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, УМВС України в Сумській області), в якому просить:

- визнати нечинним та скасувати рішення Комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаним із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни від 06.10.2010 про відмову в зарахуванні ОСОБА_3 періоду виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19.09.1988 по 19.12.1988 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати Комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаним із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни зарахувати ОСОБА_3 у вислугу році період виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19.09.1988 по 19.12.1988 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

Свої вимоги ОСОБА_3 мотивує тим, що на підставі постанови Сумського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 його було визначено учасником бойових дій. Однак, рішенням Комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаним із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни від 06.10.2010 позивачу було відмовлено в зарахуванні періоду виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19.09.1988 по 19.12.1988 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив, що вважає відмову у зарахуванні ОСОБА_3 періоду виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19.09.1988 по 19.12.1988 в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці правомірною, оскільки у Постанові КМУ від 08.12.1994 за № 63 затверджений перелік держав і періодів бойових дій на їх територіях, перебування у яких є підставою для визнання особи учасником бойових дій. Вірменська РСР у цьому переліку відсутня.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.16) та просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши представників позивача і відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 під час навчання у Кишинівській ССШМ ім. Ф.Е. Дзержинського на підставі розпорядження МВС СРСР та на виконання наказу начальника Кишинівської ССШМ ім. Ф.Е. Дзержинського від 19.09.1988 року № 51 у складі групи курсантів був відряджений у Вірменську РСР для охорони громадського порядку, де в період з 19 вересня по 19 грудня 1998 року безпосередньо приймав участь у заходах по забезпеченню громадського порядку, в умовах надзвичайного стану та збройного конфлікту виконував спеціальні завдання, спрямовані на нормалізацію обстановки, відновлення законності на території Вірменської РСР.

Вказані обставини були встановлені у постанові Сумського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 у справі № 2а-777/10/1870, якою було зобов'язано Комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаним із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни вирішити питання щодо надання ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій. Зазначена постанова набула законної сили. На виконання вказаної постанови ОСОБА_3 було визнано учасником бойових дій та 01.02.2010 було видане посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій (а.с.8).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Разом з тим, як вбачається з рішення Комісії ГУМВС України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни (далі по тексту - Комісія) від 06.10.2010 року (далі по тексту - Рішення), протокол № 5 (а.с.9) ОСОБА_3 відмовлено в зарахуванні періодів виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР в пільговому обчисленні у зв'язку з відсутністю останньої в Переліку держав, яким надавалася допомога за участю осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців МВС колишнього Союзу РСР.

На переконання суду зазначене рішення є протиправним з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу PCP (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу PCP проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"(далі - Постанова №63) затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу PCP, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території, де також міститься вказівка, що бойові дії велися і в інших країнах після грудня 1979 року.

Суд дійшов висновку, що під визначенням "інші країни після 1979 року", яке міститься в Постанові Кабінету Міністрів України №63, слід розуміти у тому числі колишній Союз PCP. Такий висновок суду ґрунтується на наступному.

24 серпня 1991 року внаслідок проголошення України незалежною демократичною державою, Держава Україна стала незалежною державою по відношенню до будь-якої країни, у тому числі - і по відношенню до колишнього Союзу PCP. Таким чином, враховуючи те, що визначення "інші країни після 1979 року" міститься в Постанові Кабінету Міністрів України, яка прийнята у відповідності до законодавства незалежної держави України, то термін "інші країни" слід розуміти по відношенню саме до Україна, а не по відношенню до колишнього Союзу PCP.

Слід зазначити, що в примітці №6 до позиції "інші країни після 1979 року" зазначено наступне: "Генеральним штабом Збройних Сил колишнього Союзу PCP і після 1979 року направлялись військові фахівці у країни, на території яких велися бойові дії, але Генеральний штаб Збройних Сич України не володіє такою інформацією. Військовим фахівцям у таких випадках пільги надавалися на підставі довідок 10 Головного управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР про їх особисту участь у бойових діях...".

Крім того, чинне законодавство України не містить визначення терміну "бойові дії", а також вичерпних характеристик, які б давали можливість визначити певні дії як бойові. Отже, при визначенні, чи мають дії, в яких позивач брав участь на території Азербайджанської PCP характер бойових, слід враховувати в повному обсязі обставини, які супроводжували його перебування на зазначених територіях. При цьому слід також ураховувати, що загальновідомими фактами є те, що в період, який передував відокремленню колишніх союзних республік Союзу СРСР та створення на їх території незалежних держав, а саме у період з 1988 по 1991 роки в СРСР, зокрема в кавказьких республіках виникали непоодинокі етнічні конфлікти, що супроводжувались збройними сутичками. Збройні сили СРСР і органи внутрішніх справ у даних регіонах виконували бойові завдання, метою яких були захист мирного населення та приборкання конфліктуючих сторін.

Таким чином, хоча Вірменська РСР не включена в перелік держав і періодів бойових дій на їх території, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 за № 63, встановлено, що позивач виконував завдання в умовах надзвичайного стану та при збройних конфліктах у Вірменській РСР із застосуванням вогнепальної зброї і піддавав ризику своє життя та здоров'я за період з 19 вересня по 19 грудня 1998 року.

В постанові Кабінету Міністрів України № 63 є вказівка, що бойові дії велися і в інших країнах після грудня 1979 року, але інформацію про участь в них надає Генеральний штаб Збройних Сил колишнього Союзу РСР відносно військових фахівців. Щодо осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які приймали участь в бойових діях, питання отримання офіційних документів законодавством не визначено.

Крім того, як зазначалось вище, в судовому порядку ОСОБА_3 було визнано учасником бойових дій та встановлено факт виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19.09.1988 по 19.12.1988, що підтверджується постановою Сумського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 у справі № 2а-777/10/1870 (а.с. 6-7).

Разом з тим, відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за № 393 "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці при участі у бойових діях у воєнний час.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про невідповідність оскарженого Рішення від 06.10.2010 вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання нечинним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни від 06 жовтня 2010 року про відмову у зарахуванні ОСОБА_3 періоду виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19 вересня 1988 року по 19 грудня 1988 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати Комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусів учасника бойових дій та учасника війни вирішити питання щодо зарахування ОСОБА_3 у вислугу років період виконання ним службових обовязків по охороні громадського порядку на території Вірменської РСР з 19 вересня 1988 року по 19 грудня 1988 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 23.04.2012 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов