копія
18 квітня 2012 р. Справа № 2a-1870/656/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.
представника позивача Кандюков Г.Г., Балабон П.С.
представника відповідача Бредіхіна Р.О.
представника третьої особи Матюхи Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом державного підприємства "Шосткінське лісове господарство"до Державної фінансової інспекції в Сумській області, 3-тя особа Державна екологічна інспекція в Сумській області про скасування вимоги, -
Державне підприємство «Шосткінське лісове господарство»(далі - позивач, ДП «Шосткінське лісове господарство») звернулося до суду із позовом (а.с.16-21) до Державної фінансової інспекції в Сумській області (далі -відповідач, ДФІ в Сумській області), 3-тя особа Державна екологічна інспекція в сумській області про визнання неправомірною та скасування вимоги від 16.12.2011р. №18-05-14-14/8514 в частині відшкодування збитків, нанесених державним природним ресурсам в сумі 1426243,38 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем порушено порядок проведення ревізій, оскільки позивача не було попереджено про продовження терміну проведення ревізії, незаконно було залучено до участі у проведенні ревізії спеціалістів Державної екологічної інспекції в Сумській області. На даний час документація, на підставі якої проводилася рубка лісу затверджена в установленому порядку, зауваження відсутні. Під час розрахунку збитків спеціалістами Державної екологічної інспекції в Сумській області було необґрунтовано нараховано суму збитків.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначила, що позов є необґрунтованим, виходячи з наступного. Під час проведення перевірки ДФІ в Сумській області було правомірно залучено до участі у проведенні ревізії спеціалістів Державної екологічної інспекції в Сумській області, видано відповідні направлення, про продовження терміну проведення ревізії позивача не повідомлялося, оскільки діючим законодавством надано право не інформувати підприємство в разі, якщо проведення перевірки зупинено не більше ніж на три робочі дні. Під час проведення ревізії встановлено порушення позивачем вимог ст.ст. 1,19,47,48 Лісового кодексу України, а тому ДФІ в Сумській області правомірно направлено вимогу про усунення виявлених ревізією порушень.
Представник Державної екологічної інспекції в Сумській області проти позову заперечував, зазначив, що позивачем було порушено вимоги Лісового кодексу України, розрахунок збитків, нанесених державі складено відповідно до постанови КМУ від 23.07.2008р. №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу». Зазначає, що за інформацією Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, що викладена в листі від 27.07.2011р., зазначено, що станом на 25.07.2011р. матеріали безперервного лісовпорядкування від лісогосподарських підприємств області на погодження до держу правління не надходили та держу правлінням не погоджувалися.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Відповідно до п. 2.13 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на 3 квартал 2011 року (а.с.119), на підстав направлень на проведення ревізії (а.с.73-74,150-151) головним ревізором ДФІ в Сумській області, за участю державного інспектора Державної екологічної інспекції в Сумській області, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Шосткінське лісове господарство»за 2009,2010,завершений період 2011р., про що складено акт від 14.11.2011р. №05-08/10 (а.с.27-72)
Відповідно до п. 10-11 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, затвердженого Постановою КМУ від 20.04.2006. №550, до участі в ревізії за письмовим зверненням керівника органу служби можуть залучатися спеціалісти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальні підрозділів, підприємств, установи та організацій, оформляється відповідне направлення.
В даному випадку, ДФІ в Сумській області було виписано відповідні направлення на перевірку (а.с.224-225)
Відповідно до п. 22 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, затвердженого Постановою КМУ від 20.04.2006. №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу контролюючого органу.
Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник контролюючого органу за письмовим поданням посадової особи контролюючого органу, що проводить ревізію. У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні контролюючий орган надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії. Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об'єкта контролю.
Як вбачається із матеріалів справи,проведення ревізії зупинялося для проведення зустрічних звірок(а.с.75-78,208).
На підставі акту ревізії від 14.11.2011р. ДФІ в Сумській області біло направлено лист-вимогу від 16.12.2011р. №18-05-14-14/8514 «Про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності», п. 2.1 якого зобов'язано ДП «Шосткінське лісове господарство»провести відшкодування збитків, нанесеним державним природним ресурсам у відповідності до вимог ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та ст. 107 Лісового кодексу України. (а.с.23-25)
Як вбачається із матеріалів справи, в ході ревізії проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в ДП «Шосткінське лісове господарство»при використанні лісових ресурсів на землях лісового фонду за 2009, 2010 роки та завершений період 2011 року.
Перевіркою встановлено, що по Миронівському лісництву рубки головного користування, які проводяться в поточному році в кв. 22 вид 2 площею 2,7 га по м'яколистяному господарству не заплановані матеріалами базового лісовпорядкування, проведеного у 2008 році Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Укрдержліспроект", які затверджені в установленому законодавством порядку та діють весь ревізійний період та до 2017 року. Зазначені ділянки призначені в рубку за матеріалами безперервного лісовпорядкування 2009 року, розроблених у 2009 році Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням Харківською державною лісовпорядною експедицією, які не затверджені органом виконавчої влади з питань лісового господарства та не погоджені з територіальним органом з охорони навколишнього природного середовища, як це передбачено ст.ст. 47, 48 Лісового кодексу України і не мають юридичної сили для ведення лісового господарства для ДП «Шосткинське лісове господарство».
Перевіряючими встановлено, що лісорубний квиток Серія 02 ЛКБ № 295470 від 05.01.2011 року (а.с.103), який виданий Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства виданий в порушення вимог постанови КМУ від 23.05.2007р. № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів".
Постановою КМУ від 23.05.2007р. №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" пунктом 3 Порядку видачі спеціальних дозволів про використання лісових ресурсів (лісорубний квиток») передбачено, що лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства АРК, територіальними органами Держкомлісгоспу за заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Також ревізією встановлено, що відповідно до лісорубного квитка серія 02 ЖБ № 295470 від 05.01.2011 року фактично підприємством проводились рубки в кв. 22 вид 2 площею 2,7 га у лютому - вересні 2011 року.
Відповідно до актів огляду місць заготівлі деревини, щоденників прийомки заготовленої лісопродукції, актів-нарядів на виконання робіт за лютий - вересень 2011 року підприємством отримано від проведених рубок в кв. 22 вид 2 площею 2,7 га 372,8 м3 деревини обліковою вартістю 91954,50 грн, в тому числі ділової деревини - 195,0 м3, обліковою вартістю 68941,85 грн, дров'яної деревини - 177,8 м3 обліковою вартістю 23012,65 гривень (а.с.128-144,147-148)
Як пояснив в судовому засіданні представник Державної екологічної інспекції в Сумській області розрахунки здійснювалися за допомогою спеціальної рулетки, яка перевірена ДП «Сумський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації»по договору №22 від 21.01.2011р. (а.с. 226-228)
Таким чином, внаслідок недотримання позивачем вимог ст.ст. 1, 47, 48, п.2 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України, порушення правил і норм, умов спеціального дозволу на використання Лісових ресурсів, державним природним ресурсам на території Коротчинської сільської ради Шосткинського району заподіяна шкода, яка визначена згідно додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", загальна сума завданої шкоди становить 1426243,38 грн (а.с..131-132).
Суд не бере до уваги посилання представників позивача на Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №679 від 29.12.2008 «Про затвердження розрахункових лісосік для постійних лісокористувачів Волинської, Київської, Львівської та Сумської областей»(а.с.156), як на законність проведення безперервного лісовпорядкування, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Лісового кодексу України, лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною
системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.
Як передбачено ч. 4-5 ст. 48 Лісового кодексу України матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим,
територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Таким чином діючим законодавством надано право виключно територіальним органам центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища затверджувати матеріали лісовпорядкування.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи, матеріали лісовпорядкування на день видачі ДП «Шосткінське лісове господарство»лісорубного квитка 01.01.2011р., не були затверджені Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, що підтверджується протоколом технічної наради з розгляду і затвердження матеріалів безперервного лісовпорядкування лісогосподарський підприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства, яка була проведена вже після ревізії, через 11 місяців від дня видачі ДП «Шосткінське лісове господарство»лісорубного квитка (а.с.188).
Дана обставина представниками позивача не спростовувалася.
Слід звернути увагу на те, що в п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 10.12.2004р. №17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля»зазначено, що незаконною вважається порубка дерев і чагарників, вчинена за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства.
Незважаючи на те, що деревина, отримана від рубок, оприбуткована в повному обсязі по бухгалтерському обліку підприємства, фонд рубок погоджено ДП «Шосткінське лісове господарство»станом на 01.01.2011р. лише 08.11.2011р., вона вважається такою, що проведена незаконно, з порушенням правил і норм, умов спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Шосткінське лісове господарство"до Державної фінансової інспекції в Сумській області, 3-тя особа Державна екологічна інспекція в Сумській області про визнання неправомірною та скасування вимоги №18-05-14-14/8514 від 16.12.2011р. в частині відшкодування збитків, нанесених державним природним ресурсам в сумі 1426243,38 грн. -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя С. М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 20.04.2012р.
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета