Постанова від 10.04.2012 по справі 2а-1102/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв.

10.04.2012 р. Справа № 2а-1102/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Салова І.О. розглянувши адміністративну справу

за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1, 55000)

доГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135)

проскасування постанови № 132034 від 27.09.2011року про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 27.09.2011 №132034 про застосування фінансових санкцій у сумі 1700 гривень за надання послуг по перевезенню пасажирів без оформлення необхідних документів, зазначивши про незаконність оспорюваного рішення, в тому числі в зв'язку з порушенням процедури його прийняття.

Відповідач позов не визнав, зазначивши про надання позивачем послуг з перевезення пасажирів без документів, які надають право на здійснення вказаного виду діяльності, а саме ліцензійної картки, схеми маршруту, розкладу руху, квитково-касового листа.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті" №1190 від 08.09.2004 визначено, що Головна державна автоінспекція здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт. Головна державна автоінспекція для виконання покладених на неї завдань може утворювати територіальні органи. На підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" №1567 від 08.11.2006 органи державного контролю на автомобільному транспорті здійснюють державний контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок, за результатами перевірки складається акт, якщо в ході перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт. Справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцем знаходження суб'єкта господарювання. За наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.

Згідно пункту 33 статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»від 01.06.2000р. №1775-ІІІ, ліцензуванню підлягає надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування. Відповідно до абзацу 14 статті 14 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»до ліцензії на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування і з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі додаються ліцензійні картки на кожен автомобільний транспортний засіб, ліцензійна картка є бланком суворої звітності, до якої заносяться реєстраційні дані ліцензії та автомобільного транспортного засобу.

В статті 6 Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт»визначено, що державний контроль здійснюється з метою профілактики недопущення надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів. Державний контроль здійснюється шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Планові перевірки здійснюються не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за десять днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти. При проведенні позапланових та рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.

Стаття 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»визначено перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Пунктом 14 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування», затвердженого Постановою КМУ від 08.11.2006р. № 1567 (далі по тексту - Порядок) встановлено, що перевірка автотранспортних засобів, які здійснюють внутрішнє перевезення пасажирів і вантажів, проводиться на окремо визначених ділянках доріг, маршрутах, зокрема під час виїзду з підприємств, на стоянках, у початкових, проміжних і кінцевих пунктах маршруту, пунктах завантаження і розвантаження, на автостанціях, автовокзалах, автобусних зупинках, на стоянках таксі, а також під час руху автотранспортних засобів. Згідно з п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортних засобів порушень законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за встановленою формою. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно з п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортних засобів порушень законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

Відповідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Судом встановлено, що при здійсненні державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, 11.08.2011 на підставі завдання на перевірку від 04.08.2011 державними інспекторами територіального управління Головавтоінспекції у Миколаївській області ОСОБА_2 та Варецьким Р.П. проведена рейдова перевірка перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт (надалі по тексту перевірка).

В ході перевірки (перевірка проведено на кінцевій зупинці маршруту №4 «МЕЗ -Міський пляж») встановлено, що в місті Южноукраїнську на маршруті №4 «МЕЗ -Міський пляж»транспортним засобом Citroen 290 (н.з. НОМЕР_1), що згідно тимчасового реєстраційного талону ДАП №812406 перебуває в користуванні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, водій ОСОБА_4 здійснює перевезення пасажирів за вище вказаним маршрутом без наявності необхідних документів, перелік яких визначено ст.39 Закону, а саме: ліцензійної картки, посвідчення водія відповідної категорії, схеми маршруту, розкладу руху, квитково-касового листа.

За результатами перевірки був складений акт №235981 від 11.08.2011, в якому зазначено про порушення позивачем вимог ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" (відсутня ліцензійна картка, схема маршруту, розклад руху, посвідчення водія відповідної категорії).

27.09.2011 року за результатами розгляду справи начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Миколаївській області за порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт прийнято рішення (постанову №132962) про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій в сумі 1700грн..

Факт встановленого правопорушення, крім акта перевірки, в судовому засіданні підтверджено фотознімками (надані відповідачем), із яких вбачається, що на транспортному засобі в момент проведення перевірки на лобовому склі розміщена табличка-укажчик номеру маршруту регулярних перевезень (маршрут №4 «МЕЗ -Міський пляж»міста Южноукраїнськ), свідченнями ОСОБА_2 (державний інспектор територіального управління Головавтоінспекції у Миколаївській області), який пояснив, що 11.08.2011 в ході проведення перевірки на службовому автомобілі разом з інспектором Варецьким Р.П. супроводжували транспортний засіб Citroen, що виконував перевезення пасажирів по маршруту №4 «МЕЗ -Міський пляж»міста Южноукраїнськ, здійснюючи посадку-висадку пасажирів на зупинках маршрутних транспортних засобів. На кінцевій зупинці «Міський пляж»проведено перевірку, в тому числі на предмет наявності необхідних документів для здійснення пасажирських перевезень. Водій не заперечував проти виявлених фактів недотримання законодавства про транспорт.

Доводи позивача про керування транспортним засобом особою, яка здійснювала його ремонт і не перевозила пасажирів, не підтвердженні достатніми та допустимими доказами і спростовуються вищенаведеними фактичними даними, є надуманими і таким, що направлені на ухилення від відповідальності за вчинення суб'єктом господарювання порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Судження позивача про порушення відповідачем порядку та процедури проведення рейдових перевірок були предметом судового дослідження та визнані судом невмотивованими, оскільки спростовуються дослідженими в судовому засіданні фактичними даними (графіком проведення рейдових перевірок з 08.08.2011 по 15.08.2011, завданням на перевірку від 04.08.2011, актом перевірки №235981 від 11.08.2011, запрошенням у розгляді справи за актом №235981 від 11.08.2011).

Таким чином, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, в правовідношеннях, що були предметом судового дослідження, діяв на підставі та в спосіб, що передбачені законами України, з дотримання принципу рівності перед законом та з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний