ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
02 лютого 2012 р. № 2а-12378/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Дем'яновського Г.С.
при секретарі Бугарі Д.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова до ОСОБА_1 ,третя особа управління Державтоінспекції ГУ МВСУ у Львівській області, про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів -
Державна податкова інспекція у Шевченківському м. Львова (далі- ДПІ у Щевченківському районі м. Львова) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом про стягнення з ОСОБА_1 третя особа управління Державтоінспекції ГУ МВСУ у Львівській області податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 24610 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання втретє підряд не забезпечив, хоча був повідомлений про судовий розгляд :
1..22.10.2011 року про явку в судове засідання 14.11.2011 року ,про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення .
2.12.12.2011 року про явку в судове в судове засідання 26.01.2012 року , про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення .
3.31.12.2011 року про явку в судове в судове засідання 23.01.2012 року , про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення .
4.27.01.2012 року про явку в судове в судове засідання 02.02.2012 року , про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач або його представник ,будучі попереджені про день і час розгляду справи в судове засідання не з"явились ,клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи в їх відсутності не подали, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився,хоча був попереджений про день і час розгляду справи,просить розглядати справу у відсутність його представника.
Суд, заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи 16 грудня 2009 року ОСОБА_1 здійснив першу реєстрацію придбаних за кордоном автомобілів марки :
-VOLKSWAGEN Т4,1997 року випуску ,державні номерні знаки НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1,
Об"єм двигуна кожної з автомашин складає 2461 куб.см.
З довідки Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова від 10/11/2010 року № 26715\17-010 вбачається ,що заборгованість перед бюджетом відповідачки складає 24610 грн.і означені кошти до бюджету не надходили.
Перша реєстрація вказаних автомобілів підтверджується також заявою відповідача 16.12.2009 року №№8941, сертифікатами на автомобілі,довідками центрального серверу ДДАЇ України, висновками спеціаліста з комплексного дослідження транспортних засобів.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 року, № 1251-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі -Закон №1251), визначає ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст. 2 Закону №1251, під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Стаття 14 Закону № 1251 передбачає, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Статтею 20 Закону України «Про систему оподаткування»передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Аналогічними за змістом є завдання, функції та права органів державної податкової служби, встановлені ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Таким чином, ДПІ у Шевченківському районі м. Львова в межах наданих законом повноважень звернулась до суду з вимогою про стягнення даного виду податку з фізичної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 року, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно ст. 2 цього Закону, об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704. Оскільки відповідач є власником транспортних засобів, він є платником податку.
Статтею 3 цього Закону встановлено, що перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу. Згідно наявних в матеріалах справи документів, перша реєстрація транспортних засобів відповідача здійснена 16.12.2009 року.
Податок з визначених вказаним Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 цього Закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Згідно ч. 5-8 ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.
У разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом (ст. 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»).
Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
З наведених вище положень Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» вбачається, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки ДПІ у Шевченківському районі м.Львова даних щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин відповідачем не встановлено. Податковий борг складає 24610 грн.
Оскільки сума податку з власників транспортних засобів, яка мала б бути сплачена відповідачем під час первинної реєстрації ТЗ, не зарахована на єдиний казначейський рахунок державного бюджету, що підтверджується довідкою ДПІ, суд вважає, що відповідач не виконав свого обов'язку із сплати податку.
Відповідач звертався до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі ,оскільки ним 21.10.2011 року було подано позовну заяву про визнання незаконним дій щодо здійснення державної реєстрації транспортного засобу. Оскільки ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року по справі 2а-11501\11\1370 позовна заява була залишена без розгляду,то в означеному клопотанні було відмовлено.
Також ,на думку суду ,стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин дія Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не поширюється. Питання сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин регулюється виключно Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів". В той же час Законом України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме п. 4.2 ст. 4, визначено вичерпний перелік випадків, в яких контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання, а саме у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган. Тобто, на податковий орган не покладено обов'язку самостійно здійснювати нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті. Аналізуючи наведене, податкове повідомлення-рішення і податкові вимоги відповідно до ст.6 Закону № 2181-ІІІ з приводу сплати даного виду податку не виносяться. Разом з тим, як зазначалось вище, податковий орган не позбавлений права щодо стягнення податків, в тому числі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
В матеріалах справи наявні копії заяв відповідачки про проведення першої реєстрації автомобілів.
З врахуванням наведеного, саме відповідачем не було виконано обов'язок сплатити податок з власників транспортних засобів при їх першій реєстрації в Україні.
Аналогічне, як вже зазначалось вище, встановлено згідно листа від 31.08.2010 року за № 09\2974 за підписом начальника ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області.
Квитанції або їх копії в матеріалах реєстраційних справ ТЗ вказаних автомобілів відсутні.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин,поновивши позивачу строк звернення до адміністративного суду.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 159, 160-163,128,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 )до Державного бюджету України податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 24610 гривень.
. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя : Г.С. Дем'яновський