Рішення від 12.11.2008 по справі 13/433-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

12.11.08

Справа № 13/433-08.

за позовом: Сумського міжрайонного природоохоронного прокурора м. Суми в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації

до відповідача: відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» в особі філії (відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління) «Охтирканафтогаз»

третя особа: Бугруватська сільська рада

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

СУДДЯ ЛИХОВИД Б.І.

За участю представників сторін:

Від позивача: Новак Д.А.

Від відповідача: Єфіменко Л.І.

Від 3-ї особи: не з'явився

Прокурор Тимошенко М.В.

СУТЬ СПОРУ: прокурор просить суд зобов'язати відповідача звільнити земельну ділянку під свердловиною № 524 загальною площею 2,8 га земель державної форми власності, розташованої на території Бугруватської сільської ради та привести її у відповідний для використання цільовим призначенням стан.

Представник третьої особи в судове засідання 12.11.2008 року не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач у відзиві на позовну заяву № 24-юр-1/8460 від 14.10.2008 року проти вимог прокурора заперечує та просить суд відмовити прокурору в задоволенні його вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши наявні докази, які мають значення для вирішення справи по суті, суд відмовляє в задоволенні вимог прокурора, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж в натурі, одержання документа, що посвідчує право користування та державної реєстрації забороняється.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2007 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Сумській області було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 228, яким встановлено, що на території Бугруватської сільської ради Охтирського району, Охтирським управлінням бурових робіт самовільно зайнято земельну ділянку для буріння нафтогазовидобувної експлуатаційної свердловини № 524 в межах раніше самовільно зайнятої земельної ділянки під свердловину № 314 загальною площею 2,8 га (угіддя-рілля) із земель державної власності без документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою та їх державної реєстрації; припис № 94 від 06.06.2007 року, яким було зобов'язано Охтирське УБР в строк до 11.06.2007 року вжити заходи по оформленню права користування названою земельною ділянкою, не виконано.

Державним інспектором винесено припис № 148 від 15.08.2007 року, яким приписано невідкладно в 30-ти денний термін вжити заходів по усуненню порушень земельного законодавства, а саме: оформити право користування земельною ділянкою, що використовується для буріння нафтогазовидобувної експлуатаційної свердловини № 524 в межах раніше самовільно зайнятої земельної ділянки під свердловину № 314 загальною площею 2,8 га (угіддя-рілля) із земель державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 ЗК України, Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.2004 р., юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Як вбачається із доказів, які є в матеріалах справи, місце розташування експлуатаційної свердловини № 524 Бугруватського родовища на території спірної земельної ділянки було погоджено рішенням Бугруватської сільської ради від 07.07.2004 року, рішенням Охтирської районної ради, розпорядженням Охтирської районної державної адміністрації від 15.03.2005 року № 137 «Про погодження місця розташування земельних ділянок під будівництво експлуатаційних свердловин на території Бугруватської сільської ради».

05.07.2007 року між позивачем та відповідачем укладено договір тимчасового використання земельної ділянки № 1185-ОР, відповідно до умов якого позивач зобов'язувався провести розрахунок з відповідачем за період тимчасового використання земельної ділянки площею 2,24 га з 03.04.2006 року по 14.07.2006 року, та площею 2,8 га починаючи з 15.07.2006 року; відповідач тимчасово використовував та використовує зазначену земельну ділянку на території Бугруватської міської ради для проведення буріння та обслуговування свердловин № 314/524 Бугруватівського родовища. Договір укладено терміном до 01.05.2008 року.

До закінчення терміну дії договору тимчасового використання земельної ділянки №1185-ОР, 21.04.2008 року для узгодження земельних відносин відповідач звернувся до позивача з клопотанням про підписання додаткової угоди до договору про тимчасове використання земельної ділянки для обслуговування свердловини № 524 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району. Враховуючи , що дане звернення позивача відповідачем було залишено без відповіді, 12.06.2008 року відповідач надіслав на адресу позивача, підписаний з його боку, проект договору тимчасового використання земельної ділянки під свердловини № 314/524 Бугруватівського родовища. Згідно з умовами запропонованого договору строк дії договору тимчасового використання земельної ділянки встановлюється до 30.04.2009 року за визначену плату, яка підлягає перерахуванню відповідачем до місцевого бюджету Бугруватської сільської ради.

Позивач до даного часу запропоновану угоду належним чином не оформив, але в той же час сторонами договору виконуються його умови.

Договір тимчасового користування спірною земельною ділянкою, який наявний у матеріалах справи, є доказом узгодженого використання спірної земельної ділянки на підставі згоди її власника, від імені якого виступає позивач, і який є правочином, що встановлює взаємні права і обов'язки сторін щодо користування земельною ділянкою для проведення будівництва та обслуговування свердловини №524 Бугруватського родовища.

Виходячи з наведених фактів, використання земельної ділянки на території Бугруватської сільської ради відповідачем з часу фактичного зайняття земельної ділянки здійснюється за згодою позивача-органу, який діє від імені власника земельної ділянки та згідно з п. 12 Прикінцевих положень Земельного кодексу України здійснює повноваження з розпорядження земельними ділянками, які розташовані за межами населених пунктів, та відповідно до погоджених між позивачем і відповідачем умов.

Крім того, з врахуванням норм Земельного кодексу України відповідачеві надано право ініціювати одержання земельної ділянки в користування, а розгляд цього питання та прийняття відповідного рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний забезпечити відповідний повноважний державний орган. Отже, обов'язок щодо оформлення правовстановлюючих документів на використання земельної ділянки, згідно вимог чинного земельного законодавства України, покладається на відповідний повноважний державний орган, який приймає рішення щодо розпорядження земельною ділянкою.

Поняття «самовільне зайняття земельної ділянки» визначено в ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель" як будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Як вбачається з наведених вище обставин та наявних у справі доказів, зайняття та використання земельної ділянки під свердловиною № 524 на території Бугруватської сільської ради Охтирського району здійснюється відповідачем за згодою власника земельної ділянки та за наявності правочинів щодо вказаної земельної ділянки, у зв'язку з чим відсутній факт самовільного її зайняття.

Судом також встановлено, що відповідач здійснює оплату за користування земельною ділянкою під свердловиною № 524 Бугруватського родовища відповідно до умов укладених з позивачем договорів.

Наявні в матеріалах справи докази, а саме документи з погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво експлуатаційної свердловини № 524 Бугруватського родовища для ВАТ «Укрнафта» НГВУ «Охтирканафтогаз», свідчать про те, що місце розташування земельної ділянки під будівництво експлуатаційної свердловини № 524 Бугруватського родовища, розташованої за рахунок земель запасу Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області є погодженим.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Прокурор та позивач не надали доказів, які б свідчили про наявність обставин, якими обґрунтовано позов.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень прокурора щодо відмови відповідача оформити право користування земельною ділянкою належним чином, а також щодо обмеження законного власника в праві розпоряджатись земельною ділянкою, використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням та завдання цим істотної шкоди державним інтересам, в зв'язку чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ :

3. В позові - відмовити.

Суддя Б.І.ЛИХОВИД

Повний текст рішення підписано 17.11.2008 року.