ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
28 лютого 2012 року № 2а-16597/11/2670
За позовомПриватного акціонерного товариства «Київстар»
до Головного державного санітарного лікаря Броварського району Київської області Прокопенка Віталія Артемовича
провизнання протиправною та скасування постанови
суддя Винокуров К.С.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність № 361 від 15.07.2011р.);
від відповідача: адвокат ОСОБА_3 (угода № 67 від 11.01.2012р.);
28.02.2012р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Приватне акціонерне товариство «Київстар»(надалі ПАТ «Київстар», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Головного державного санітарного лікаря Броварського району Київської області Прокопенка В.А. про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства від 23.09.2011р. № 99.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийнята відповідачем постанова порушує вимоги чинного законодавства України, а також права та охоронювані законом інтереси товариства. Застосування відповідачем адміністративно-запобіжних заходів у вигляді заборони експлуатації базової станції мобільного зв'язку у с. Тарасівка Броварського району Київської області із 15 жовтня 2011р. було здійснено без проведення перевірки в установленому порядку, а застосування відповідачем цих заходів основане на припущеннях і вчинене із порушенням законодавства, а тому є незаконним та необгрунтованим.
Як те стверджується позивачем, усі необхідні документи, видані уповноваженими органами, що свідчать про повну відповідність вимогам санітарних норм будівництва та експлуатації базової станції мобільного зв'язку отримані товариством.
Відповідачем позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено про безпідставність заявлених вимог.
Оспорювану постанову відповідач вважає такою, що прийнята у відповідності з положеннями закону, оскільки перевірку було проведено на підставі заяв громадян та встановлено, що станція стільникового зв'язку ПАТ «Київстар», що знаходиться по вул. 9 січня в селі Тарасівка Броварського району, введена в експлуатацію в лютому 2009 року, аналіз захворюваності, проведений по матеріалам статистичної звітності медичної амбулаторії с. Тарасівка, показав, що у 2010 році порівняно з базовим 2008 роком виросла захворюваність населення на 18,5 %, а в 2011 році в порівнянні з 2010 роком - на 18 %.
Адміністративно-запобіжний захід у вигляді заборони експлуатації станції стільникового зв'язку ПАТ «Київстар»по вул. 9 січня у с. Тарасівка Броварського району, згідно доводів відповідача, застосований відповідно до вимог чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -
Постановою Головного державного санітарного лікаря Броварського району № 99 від 23.09.2011р. про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства № 99 від 23.09.2011р. заборонено з 15 жовтня 2011 року експлуатацію базової станції стільникового зв'язку ПАТ «Київстар», за адресою Київська область, Броварський район с. Тарасівка, вул. 9-го січня.
Вимоги позивача про скасування вказаної постанови обґрунтовані, зокрема, посиланнями на те, що:
- за результатами проведення Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією Міністерства охорони здоров'я України державної санітарно-епідеміологічної експертизи, згідно висновку від 14.12.2009р. №05.03.02-07/80765 об'єкт експертизи (розміщення обладнання базової станції мобільного зв'язку в цьому населеному пункті) відповідає встановленим медичним критеріям безпеки/показникам…
- згідно із висновком Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України №03/02-925 від 24.12.2009р. радіостанція базова 2206 випробувана і відповідає вимогам нормативних документів, умови розміщення та експлуатації базової станції як джерела електромагнітного випромінювання відповідають вимогам Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених наказом МОЗ України від 01.08.1996р. №239;
- відповідно до п.1.6.8 Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, базова станція стільникового зв'язку у с. Тарасівка Броварського району Київської області має санітарний паспорт, копія якого була направлена відповідачу із листом №9231/7/04/06/03 від 30.09.2011р..
Зазначені обставини підтверджені матеріалами справи та жодним чином не заперечуються судом, однак при вирішенні спору, виходячи з предмету заявленого позову, суду належить перевірити, чи прийнята оспорювана позивачем постанова: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (п. 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008р.).
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя регулюються Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», який також визначає відповідні права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, встановлює порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні (преамбула).
Поняття та основні завдання державного санітарно-епідеміологічного нагляду визначені у ст. 39 вказаного закону, якими, зокрема, є нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення; нагляд за дотриманням санітарного законодавства (пункти 2, 3 частини 2 статті 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).
Згідно з ч. 3, 4 ст. 39 закону, державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян; результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються головним державним санітарним лікарем України.
Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 22.09.2011р., складений Броварською районною санітарно-епідеміологічною станцією за результатами позапланового виїзду в с. Тарасівку для розслідування звернення жителів с. Тарасівка Броварського району та наявний у матеріалах справи.
Проведення обстеження та перевірки об'єктів нагляду за повідомленнями підприємств, установ і організацій, за заявами громадян передбачено п. 9 «Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999р. № 1109 (у редакції постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002р. № 1217).
Згідно висновку зробленому у вказаному акті, аналіз захворюваності свідчить про реальне погіршення стану здоров'я населення с. Тарасівка після 2008 року, що при відсутності інших джерел шкідливого впливу на здоров'я населення с. Тарасівка, можна пов'язати з використанням технологічного устаткування базової станції стільникового зв'язку в с. Тарасівка, електромагнітне поле якого шкідливо впливає на здоров'я людей.
Аналіз захворюваності населення проведений за результатом опитування мешканців села Тарасівка, за розслідуванням заяв в медичній амбулаторії села Тарасівка, також по матеріалам офіційної статистичної звітності мед амбулаторії с. Тарасівка (протокол комісії від 22.09.2011р. наявний у справі).
В акті містяться дані, що підтверджують негативні тенденції зростання захворюваності населення в порівнянні з минулими роками; ріст загальної захворюваності відбувся по всім віковим категоріям (дітям, підліткам, дорослим); по нозологіям спостерігається ріст хвороб кровотворних органів, ендокринних органів, онкопатології.
У акті зокрема зроблені посилання на те, що базова станція введена в експлуатацію в 2009р. (актом державної приймальної комісії (зареєстрованим 18.02.2009р.) і згідно даних санітарного паспорта РТО, виданого Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією, на період введення в експлуатацію відповідала вимогам діючого законодавства. Натомість, при встановлених обставинах, що адміністрація ПАТ «Київстар»з 2009 року не зверталась в органи державного санітарного нагляду про перегляд санітарного паспорту РТО в зв'язку з збільшенням потужностей станції та зміною режиму роботи, в акті зазначено про відсутність введення у с. Тарасівка в періоді після 2008р. інших виробничих потужностей, які б могли шкідливо впливати на здоров'я людей.
Вивчення, оцінка і прогнозування показників здоров'я населення залежно від стану середовища життєдіяльності людини, встановлення факторів навколишнього середовища, що шкідливо впливають на здоров'я населення визначено одним із основних напрямів діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби (пп. 3 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»), а відтак висновки викладені в акті санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 22.09.2011р., що стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови, належать до повноважень державної санітарно-епідеміологічної служби.
За визначенням наведеним у законі, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
В даному випадку, оцінюючи поданий позивачем висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи складений Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією Міністерства охорони здоров'я України від 14.12.2009р. №05.03.02-07/80765 суд відзначає, що останній передбачає попереднє погодження місця розташування та можливість розміщення обладнання базової станції мережі DCS-1800 ЗАТ «Київстар Дж. Ес.Ем.»КІЕ 3696 на існуючому об'єкті (КІЕ 3496) за адресою: Київська обл., Броварський район, с. Тарасівка. У самому висновку прямо передбачено, що відповідальність за дотримання вимог цього висновку несе заявник; при зміні рецептури, технології виготовлення, які можуть змінити властивості об'єкта експертизи або спричинити негативний вплив на здоров'я людей, сфери застосування, умов застосування об'єкта експертизи даний висновок втрачає силу.
Протокол проведення досліджень електромагнітного поля № 3 від 23.03.2011р., що складений Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією також не спростовує обставини, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови. Протоколом лише засвідчено, що перевищення гранично-допустимих рівнів щільності потоку електромагнітного випромінювання базової станції БС № КІЕ 3496/3696 стандартів GSM-900/DCS-1800 ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.»за адресою: Київська обл., Броварський район, с. Тарасівка згідно «Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань»№ 239 від 01.08.1996р. не виявлено.
Подані позивачем документи не спростовують висновків про погіршення стану здоров'я населення села Тарасівка після 2008 року, оскільки дослідження впливу обладнання базової станції, його електромагнітного поля безпосередньо на здоров'я людей, що проживають у даній місцевості не проводилось.
Відповідно до Положення про державну санітарно-епідеміологічну службу Міністерства охорони здоров'я України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 листопада 2002 року № 420 (чинне на час прийняття оскаржуваної постанови) Державна санітарно-епідеміологічна служба Міністерства охорони здоров'я України є централізованою системою органів, установ, закладів та підрозділів санітарно-епідеміологічного профілю Міністерства охорони здоров'я України, яка реалізує державну політику в сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та спрямовує свою діяльність на профілактику інфекційних хвороб, професійних захворювань, масових неінфекційних захворювань (отруєнь), радіаційних уражень людей, запобігання шкідливому впливу на стан їх здоров'я і життя факторів середовища життєдіяльності (пункт 1).
Згідно п. 5 Положення про державну санітарно-епідеміологічну службу Міністерства охорони здоров'я України Держсанепідслужба МОЗ України відповідно до покладених на неї завдань: …
- вивчає, оцінює і прогнозує показники здоров'я населення залежно від стану середовища його життєдіяльності, визначає фактори довкілля, що шкідливо впливають на стан здоров'я людини;
- аналізує санітарну та епідемічну ситуацію;
- вносить в установленому порядку до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування пропозиції щодо проведення заходів з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, необхідності введення карантину;
- забезпечує охорону території України від занесення та поширення особливо небезпечних (у тому числі карантинних) і небезпечних інфекційних хвороб, здійснює санітарно-епідеміологічний контроль і нагляд в пунктах пропуску через державний кордон;
- погоджує санітарні та протиепідемічні (профілактичні) заходи, контролює їх здійснення;
- затверджує та вводить у дію санітарні норми;
- видає обов'язкові для виконання приписи і постанови щодо усунення або обмеження шкідливого впливу на стан здоров'я і життя людини факторів середовища життєдіяльності, причин та умов виникнення і поширення інфекційних хвороб...
Право застосування адміністративно-запобіжних заходів щодо припинення порушення санітарного законодавства надано посадовим особам держсанепідслужби, та при наявності значних санітарних показань (заподіяння або реальна загроза заподіяння шкоди здоров'ю) застосування зазначених заходів є обов'язком указаних посадових осіб держсанепідслужби (п. 1.2 Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995р. № 67).
Визначення факторів, що можуть шкідливо впливати на здоров'я населення, ступеня створюваного ними ризику для здоров'я населення регіону, території, об'єкта, окремих професійних груп тощо віднесено до повноважень Головних державних санітарних лікарів міст, районів та їх заступників згідно зі ст.41 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Таким чином, вказане повноваження не виходить за межі визначеної чинним законодавством України компетенції Головного державного санітарного лікаря Броварського району Київської області, є однією з форм реалізації покладених на нього завдань, а, відтак, прийняття оскаржуваної постанови є законним та таким, що відповідає вимогам законодавства України.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд,-
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -10.04.2012р.