ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
09 квітня 2012 року № 2а-4877/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцева М.А., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності Кабінету Міністрів України у контролі за діяльністю Кредитної спілки «Християнська злагода»та про зобов'язання відповідача видати розпорядження яким відшкодувати позивачу суму коштів в розмірі 25 000 грн., внесених на депозит у Кредитну спілку «Християнська злагода»за рахунок державного бюджету України.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду відбувається шляхом подання позовної заяви, яка має бути оформлена згідно статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивач в позовній заяві просить суд звільнити його від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Згідно пункту 13 Закону України «Про судовий збір»судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду.
Проте, до позовної заяви не надано доказів встановлення факту незаконності рішень, дій чи бездіяльності Кабінету Міністрів України, як відповідача в даному випадку, при цьому позивач звернувся до суду тільки з вимогою про визнання незаконною бездіяльності відповідача в контролі за діяльністю Кредитної спілки «Християнська злагода».
У випадку визнання незаконною бездіяльність відповідача у даних правовідносинах та набрання відповідним судовим рішенням законної сили, позивач буде мати право звернутися до суду з вимогою про відшкодування шкоди, заподіяної цією бездіяльністю на підставі пункту 13 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Згідно пункту 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину.
Вказана вимога стосується заявлення позовних вимог про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину, тобто, вимоги мають заявлятися до осіб, які визнані винними у вчиненні злочину.
Таким чином, позивач буде мати право на звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»лише у разі, якщо будуть заявлені вимоги до осіб, притягнутих до відповідальності згідно Кримінального кодексу України за вчинення злочинів, що призвели до виникнення у позивача збитків.
Зазначений у якості відповідача Кабінет Міністрів України особою, винною у заподіянні збитків позивачу внаслідок вчинення злочину, не є у будь-якому випадку.
Таким чином, позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову у порядку, встановленому нормами чинного законодавства.
Так, суд звертає увагу, що згідно частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір»за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, за подання до суду адміністративного позову майнового характеру -1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
При цьому, позовна заява містить дві вимоги - про визнання бездіяльності Кабінету Міністрів України (немайнова вимога) та про видання розпорядження щодо повернення позивачу з резервного фонду державного бюджету України 25 000 грн. матеріальної шкоди і збитків (майнова вимога).
Також суд зазначає, що майновими вимогами є будь-які вимоги суб'єктів права, що пов'язані з володінням, користуванням, розпорядженням, обміном, розподілом майна, у тому числі нерухомими та рухомими речами, грошами (грошовими коштами).
Вказана вимога позивача має майновий характер, оскільки у випадку її задоволення існуватиме очевидний економічний ефект, який призведе до збільшення активів позивача.
Згідно частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір»за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 11 травня 2012 року шляхом подання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору через канцелярію суду (або надіслання поштою) з посиланням на реквізити даної ухвали.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1.Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2.Встановити позивачу строк до 11 травня 2012 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом першим частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, передбаченим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Бояринцева