ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
09 квітня 2012 року № 2а-4845/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шрамко Ю.Т., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Державної виконавчої служби України
провизнання протиправними та скасування постанов
ОСОБА_1 31 березня 2012 р. (згідно відмітки відділення поштового зв'язку) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними та скасування постанов від 14.12.2011 р. ВП № 30365866 та від 17.02.2012 р. ВП № 31303804.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для залишення її без розгляду.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
При цьому, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, положення ст. 100 КАС України підлягають застосуванню при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою позивача.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач просить поновити пропущений строк подання адміністративного позову до суду та визнати протиправними та скасувати постанови відповідача про відмову у відкритті виконавчого провадження від 14.12.2011 р. ВП № 30365866 та від 17.02.2012 р. ВП № 31303804.
Суд зазначає, що особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби встановлені ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, п. 1 ч. 2 ст. 181 КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В обгрунтування підстав для поновлення строку щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови від 14.12.2011р. ВП № 30365866 позивач посилається на те, що під час розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва адміністративної справи № 2а-17318/11/2670 ним було подано заяву про збільшення позовних вимог, копія якої додана до позову, проте судом зазначна заява розглянута не була та при прийнятті рішення судом, зазначена ній позовна вимога про визнання протиправною та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 14.12.2011 р. ВП № 30365866 розглянута і вирішена не була, про що позивач дізнався лише після отримання копії постанови.
Суд зазначає, що постанова у справі № 2а-17318/11/2670 прийнята судом в порядку письмового провадження 09 серпня 2011 р. Докази отримання позивачем копії зазначеної постанови у межах десятиденнего строку, встановленого ст. 181 КАС України, позивачем до позовної заяви не додано.
Таким чином, належних та допустимих доказів, а також доказів поважності пропуску позивачем, встановленого ст. 181 КАС України строку, позивачем суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що порядок дій в разі, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення, визначено ст. 168 КАС України.
В обгрунтування підстав для поновлення строку щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови від 17.02.2011 р. № ВП 31303804 позивач зазначає, що зазначена поостанова була отримана його донькою та передана позивачу лише 22.03.2011 р., тобто після закінчення строку на її оскарження.
Відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. N 270, реєстровані поштові відправлення вручаються, кошти за поштовими переказами виплачуються одержувачам за умови пред'явлення ними документа, що посвідчує особу, - паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, військового квитка для військовослужбовця строкової служби, посвідчення народного депутата України, документа, що замінює паспорт, паспорта іноземного громадянина з візою або посвідки на постійне чи тимчасове проживання на території України іноземного громадянина, виданої органами внутрішніх справ.
Адресат може уповноважити іншу особу на одержання адресованого йому поштового відправлення, коштів за поштовим переказом за довіреністю, що оформляється в установленому законодавством порядку.
Рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, повідомлення про надходження електронних поштових переказів, які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень (крім зазначених в абзаці четвертому пункту 93 цих Правил), поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - повнолітньому члену сім'ї за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, а також документа, що посвідчує родинні зв'язки з адресатом (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо), чи рішення органу опіки і піклування про призначення їх опікунами чи піклувальниками.
Зазначені норми надання послуг поштового зв'язку кореспондуються з положеннями ст. 35 КАС України, відповідно до якої вважається, що повістку вручено також у разі одержання її під розписку будь-яким повнолітнім членом сім'ї адресата, який проживає разом з ним.
Особа, яка одержала повістку, зобов'язана негайно повідомити про неї адресата.
Також суд звертає увагу позивача, що відповідно до ст. 70-72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
З доданих позивачем доказів в обгрунтування заявленого клопотання (роздруківки з сайту Укрпошти) вбачається, що оскаржувана постанова від 17.02.2011 р. була отримана ним особисто. Будь-яких доказів вручення постанови доньці позивача, а також подальшого вручення її позивачу 22.03.2011 р. до позову не додано.
За таких підстав суд констатує, що позивачем пропущений, встановлений ст. 181 КАС України строк звернення до суду з позовом про визаннян протиправними та скасування постанов про відмову у відкритті виконавчого провадження від 14.12.2011 р. ВП № 30365866 та від 17.02.2012 р. ВП № 31303804.
Підстав для визнання причин пропуску строку звернення з адміністративним позовом судом не встановлено.
З огляду на вищенаведене, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись вимогами ч. 2 ст. 5, ст. 100, ч. 5, 7 ст. 107, ч. 2 ст. 181, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними та скасування постанов від 14.12.2011 р. ВП № 30365866 та від 17.02.2012 р. ВП № 31303804.
2. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому надіслані після спливу терміну для оскарження даної ухвали. У випадку оскарження ухвали позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
4. Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє його права звернутися до адміністративного суду в загальному порядку з клопотанням про поновлення строку звернення до суду та обґрунтуванням поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.Т. Шрамко