ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
05 квітня 2012 року 15:25 № 2а-2850/12/2670
За позовомКиївського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів у розмірі 1 024,93 грн.,
Суддя Смолій І.В.,
Секретар судового засідання Колесник І.Ю.
Представники:
Від позивача ОСОБА_2 довіреність № 08-1975 від 12.03.12р.,
Від відповідачане з'явився
СлухачОСОБА_3 посвідчення працівника КМЦЗ № НОМЕР_2 від 02.03.12р.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 05.04.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 1 024,93 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебуваючи на обліку у Оболонському районному центрі зайнятості як безробітний, не повідомив останній, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець, у зв'язку з чим незаконно отримував допомогу по безробіттю.
В судове засідання відповідач не прибув, представника свого не направив, хоча про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином згідно вимог ст.ст. 33-35 КАС України.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов'язки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Як встановлено судом, на підставі поданої заяви від 04.11.2011р ОСОБА_1 був зареєстрований в Оболонському районному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу.
Наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 04.11.2011 року № НТ111104 відповідачу було надано статус безробітного як такому, що шукає роботу, та призначено йому допомогу по безробіттю відповідно до статей 22, 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 у порушення положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" не повідомив центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення.
На виконання ст. 12 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Оболонським районним центром зайнятості та державним реєстратором Оболонського району було проведено розслідування, а саме, звірка даних, що були надані гр. ОСОБА_1 та даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР). Таким чином було виявлено, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 10.08.2004р.
Згідно бухгалтерської довідки, складеної Головним бухгалтером Оболонського РЦЗ, сума, яка підлягає поверненню громадянином ОСОБА_1 становить 1 024,93 грн.
З огляду на виявлені обставини, 06 грудня 2011 року Оболонським районним центром зайнятості було видано наказ № 156 про розрахунок суми незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг, повідомлення відповідача про прийняте рішення та зобов'язання його відшкодувати незаконно отримані кошти протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення.
Вказаний наказ було направлено на адресу відповідача разом із повідомленням Оболонського районного центру зайнятості від 06.12.2011 року № 24-4914, яким запропоновано відповідачу повернути грошові кошти у розмірі 1 024,93 грн. протягом 10-ти календарних днів.
Зазначена кореспонденція не була вручена відповідачу, та повернулась на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п.8 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України12 березня 2009 р. за № 232/16248 Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним (далі -Порядок), у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, у встановлений строк вказана сума коштів відповідачем сплачена не була, що стало підставою звернення Київського міського центру зайнятості до суду з даним позовом.
Отже, станом на момент подання відповідачем заяви до Оболонського районного центру зайнятості про встановлення йому статусу безробітного (04.11.2011 року) відповідач відносився до зайнятого населення, а відтак, відповідно до вищеназваних приписів Закону України "Про зайнятість населення", йому не міг бути наданий статус безробітного та він не мав права на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття, передбаченого Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Тобто, як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 у порушення положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" не повідомив центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 у зв'язку із поданням недостовірної інформації Оболонським районним центром зайнятості в період з 14.11.2011р. по 27.11.2011р. було безпідставно нараховано та сплачено матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 1 024,93 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки на час розгляду судом справи, відповідачем не повернуті кошти, які виплачені йому як допомога по безробіттю, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача суму допомоги, яка отримана ним безпідставно, тобто не будучи безробітним, в сумі 1 024,93 грн.
Несплата Відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає у повному обсязі Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Оболонському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Ненадходження коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян і завдає державі шкоду, яка може привести до посилення соціальної напруженості в суспільстві.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з гр. ОСОБА_1 (ідент.номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості кошти у розмірі 1024,93 грн.(одна тисяча двадцять чотири грн. 93коп.).
Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій