Ухвала від 04.04.2012 по справі 2а-574/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

04 квітня 2012 року № 2а-574/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуюча суддя Власенкова О.О., судді Літвінова А.В. та Патратій О.В. при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. у судовому засіданні в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1,

до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК, Комісія)

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до ЦВК з позовом, в якому просять:

- визнати протиправною бездіяльність ЦВК та зобов'язати прийняти рішення про заміщення депутатів Тернопільської обласної ради, обраних до місцевих рад Тернопільської області за результатами виборів 31 жовтня 2010 року, наступними за черговістю, включаючи позивачів, кандидатами у депутати у виборчому списку Тернопільської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода»;

- зобов'язати ЦВК розглянути та прийняти рішення про дострокове припинення повноважень складу Тернопільської обласної виборчої комісії у зв'язку із систематичними та грубими порушеннями комісією законодавства України.

Представник ЦВК звернувся до суду із клопотанням про передачу даної адміністративної справи на розгляд до Київського апеляційного адміністративного суду, обґрунтовуючи частиною 3 статті 172 КАС України, якою встановлено, що рішення, дії або бездіяльність ЦВК щодо встановлення результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність ЦВК, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду. При цьому, згідно з доводами представника відповідача, вказана норма закону не містить вказівки стосовно можливості оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції тільки рішень, дій чи бездіяльності ЦВК, її члена, що мали місце тільки в межах виборчого процесу.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу щодо заявленого клопотання, суд прийшов до висновку про його необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення з огляду на таке.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені статтями 172 КАС України.

У відповідності до частини 3 статті 172 КАС України усі рішення, дії або бездіяльність ЦВК, члена цієї комісії, що не стосуються встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму, оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.

Разом з тим, з системного аналізу норм КАС України, Закону України «Про вибори народних депутатів України» вбачається, що в порядку, передбаченому статтями 172-175, 177 та 179 КАС України, адміністративні справи можуть розглядатися лише протягом виборчого процесу, за позовами, які подані суб'єктом відповідного виборчого процесу.

Так, відповідно до частини 2 статті 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Відповідно ж до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» статус учасника виборчого процесу (виборця, кандидата та інш.) особи набувають лише на період відповідного виборчого процесу.

Згідно з частиною 5 статті 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних голів» виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

Станом на день звернення позивачів з позовами до суду виборчий процес з чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів завершився. Як вбачається з позовних заяв та доданих до них матеріалів, рішення відповідних виборчих комісій про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і Тернопільського міського голови офіційно оприлюднені на перших сесіях місцевих рад Тернопільської області.

Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 02 квітня 2007 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму»встановлено, що спори, зокрема щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій чи комісій з референдуму, які виникли поза межами етапів виборчого процесу та процесу референдуму або не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму, не належать до спорів, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, а тому визначення юрисдикції таких спорів та їх розгляд проводяться в загальному порядку.

Таким чином, позови, подані ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не підсудні Київському апеляційному адміністративному суду, а належить розглядати в загальному порядку, зокрема, Окружним адміністративним судом міста Києва.

Такого ж висновку дійшов Київський апеляційний адміністративний суд, про що зазначено в його ухвалах від 15 листопада 2011 року в справі № 9103/20/2011, від 16 листопада 2011 року в справах № 9103/23/2011 та № 9103/22/2011, відповідно до яких названим судом повернуто позивачам ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 їхні позови до ЦВК про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Беручи до уваги викладене та керуючись статями 17, 18, 165, 168 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про передачу справи на розгляд до Київського апеляційного адміністративного суду відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 22 КАС України ухвала про відмову в передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого окремо не оскаржується. Заперечення проти цього може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Головуюча суддя О.О. Власенкова

судді А.В.Літвінова

О.В.Патратій