ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
справа № 11/1
12.08.08
За позовом
Комунального закладу Театрально-видовищного закладу культури «Київська мала опера»
До
Третя особа
1) Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»
2) Київської міської ради
Головне управління культури і мистецтв виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
Про
зобов'язання погодити межі землекористування та визнання недійсним договору оренди в частині
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
Від позивача
Волков О.Г., Волков О.О. -предст.
(були присутні у судових засіданнях 20.05.2008, 30.05.2008, 17.06.2008, 01.07.2008, 22.07.2008)
Від відповідачів
Від третьої особи
1) Бойчук В.О. -предст., 2) Безносик А.О. -гол.спец.
Медведчук Н.З. -гол.спец.
(була присутня у судовому засіданні 17.06.2008)
В судовому засіданні 12.08.2008 на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників відповідачів було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Комунального закладу Театрально-видовищного закладу культури «Київська мала опера»про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»погодити межі земельної ділянки, вказані в технічному звіті № 8000000000:91:146:0017, та внести відповідні зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.11.2004, укладений між відповідачами, з урахуванням погодження меж в технічному звіті № 8000000000:91:146:0017, а також визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 19.11.2004 в частині розміру площі земельної ділянки з урахуванням погоджених меж в технічному звіті № 8000000000:91:146:0017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.2005 №1586 будинок по вул. Дегтярівській, 5-а у м. Києві був закріплений на праві оперативного управління за позивачем. 07.02.2008 розпорядженням Київської міської державної адміністрації №95 зобов'язано здійснити протягом 2007-2009 років проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера» з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-а, а також зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол» внести відповідні зміни у право користування земельною ділянкою по вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та по вул. Коперніка, 12-а у Шевченківському районі м. Києва, і оформити право користування земельною ділянкою Комунальному закладу «Київська мала опера»виходячи з потреб останньої. Однак, у погодженні меж земельної ділянки, необхідної для розміщення будівлі закладу з прибудовою сценічної частини, відповідач-1 позивачу відмовляє.
Також позивач вказує, що укладений між відповідачами договір оренди від 09.11.2004 суперечить положенням ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки передбачає передачу в оренду відповідачу-1 земельної ділянки, на якій розташована будівля, власником якої є позивач.
Відповідач-1 (Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол») проти позову заперечує, посилаючись на те, що набув право користування спірною земельною ділянкою у встановленому законодавством порядку на підставі рішення Київської міської ради від 15.04.2004 №179/1389 та укладеного з Київською міською радою договору оренди від 09.11.2004. На час укладання договору та прийняття рішення Київською міською радою будівля по вул. Дегтярівській, 5а у Шевченківському районі м. Києва не знаходилась у власності або у користуванні позивача, тому права та інтереси позивача не були порушені. Вказує, що для вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»частини орендованої земельної ділянки необхідне відповідне рішення Київської міської ради.
Відповідач-2 (Київська міська рада) позову не визнає. У наданому відзиві на позов зазначає, що рішенням від 15.04.2004 №179/1389 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7,7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва»Товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»передано в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 4,14 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва, в тому числі:
- площею 4,11 га - за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови;
- площею 0,03 га - за рахунок земель міської забудови. На підставі вказаного рішення між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відпоідальністю «Будхол»було укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,14 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва. Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.05 №1586 «Про подальше використання нежитлового будинку на вул. Дехтярівскій, 5-А»за Комунальним закладом «Театрально-видовищного закладу культури «Київська мала опера»закріплено на праві оперативного управління нежилий будинок на вул. Дегтярівській, 5-А. Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 07.02.2008 №95 «Про надання дозволу на проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А у Шевченківському районі м. Києва»передбачено здійснити в термін 2007-2009 проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А у Шевченківському районі м. Києва. Крім того, пунктом 3 та 3.1. вказаного розпорядження визначено замовнику - Головному управлінню культури і мистецтв виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) оформити в установленому порядку право користування земельною ділянкою та підготувати проект відповідних змін у рішення Київської міської ради від 15.04.2004 № 179/1389 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового
призначення на вул. Дегтярівській, 5-7,7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва». Також комунальний заклад «Театрально-видовищний заклад культури «Київська мала опера»24.05.2007 звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання у постійне користування земельної ділянки загальною площею 0.162 га. для реконструкції під будівлю КЗ ТВЗК «Київська мала опера»за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 5. Дане клопотання залишено без розгляду до встановлення зовнішніх меж земельної ділянки, і без згоди законного землекористувача у Київської міської ради відсутні правові підстави для надання у постійне користування позивачу земельної ділянки для реконструкції під будівлю за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська,5 загальною площею 0,162 га.
Третя особа позов підтримала в повному обсязі. У письмових поясненнях зазначила, що на виконання п. 3.2 та п. 3.3 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.02.2007 №95 одержані архітектурно-планувальне завдання Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-а та умови проектування в Головному управлінні охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Інші пункти даного розпорядження не можуть бути виконані без погодження меж земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будхол».
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, Господарський суд міста Києва, -
29.09.2003 Київською міською державною адміністрацією видано розпорядження №1813 «Про надання дозволу на проектування та реконструкцію і будівництво», у відповідності до п. 1 якого надана згода на пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол» щодо реконструкції за його кошти трамвайного депо ім. Красіна на вул. Фрунзе, 132 з метою передислокації на його територію Лук'янівського трамвайного депо та забудови земельної ділянки на вул. Дегтярівській, 7 після її звільнення об'єктами житлового і громадського призначення.
17.02.2004 до вказаного розпорядження Київською міською державною адміністрацією внесені зміни розпорядженням № 232, яким п. 1 розпорядження №1813 викладено в наступній редакції: «1. Погодитись з пропозицією Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол» (далі -ТОВ «Будхол») щодо реконструкції за його кошти трамвайного депо ім. Красіна по вул. Фрунзе, 132 з метою передислокації на його територію Лук'янівського трамвайного депо, перенесення Енергогосподарства, будівництва Служби колії КП «Київпастранс», реконструкції РП-16 західного району кабельних мереж АК «Київенерго»та забудови земельної ділянки по вул. Дегтярівській, 5-7, 7а, вул. Коперніка 12а, 12».
15.04.2004 Київською міською радою прийнято рішення №179/1389 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва», яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»передано в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 4,14 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва, в тому числі:
- площею 4,11 га - за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови;
- площею 0,03 га - за рахунок земель міської забудови.
На підставі вказаного рішення 09.11.2004 між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будхол»укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,14 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва. Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 17.11.2004 за №91-6-00371.
17.11.2004 Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будхол»складений акт приймання-передачі вищевказаної земельної ділянки.
22.03.2005 Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження №406 «Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.09.2003 №1813 «Про надання дозволу на проектування та реконструкцію і будівництво», яким у тексті розпорядження №1813 зі змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням №232, слова та цифри «по вул. Дегтярівській, 5-7,7-а»замінено словами та цифрами «по вул. Дегтярівській, 7, 7-а»у відповідних відмінках.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.2005 №1586 «Про подальше використання нежитлового будинку на вул. Дехтярівскій, 5-А»за Комунальним закладом «Театрально-видовищного закладу культури «Київська мала опера»закріплено на праві оперативного управління нежилий будинок на вул. Дегтярівській, 5-А, та зобов'язано Комунальне підприємство «Київпастранс»забезпечити передачу нежилого будинку згідно з п. 1 даного розпорядження.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 07.02.2008 №95 «Про надання дозволу на проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А у Шевченківському районі м. Києва»передбачено здійснити в термін 2007-2009 проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А у Шевченківському районі м. Києва.
Крім того, пунктом 3 та 3.1. вказаного розпорядження на замовника - Головне управління культури і мистецтв виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) покладено обов'язок оформити в установленому порядку право користування земельною ділянкою та підготувати проект відповідних змін у рішення Київської міської ради від 15.04.2004 № 179/1389 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва».
На виконання п. 3.2 та п. 3.3 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.02.2007 №95 одержані архітектурно-планувальне завдання Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-а та умови проектування в Головному управлінні охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
24.05.2007 позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання у постійне користування земельної ділянки загальною площею 0.162 га. для реконструкції під будівлю Комунального закладу Театрально-видовищного закладу культури «Київська мала опера»за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 5. За результатами розгляду цього клопотання Київська міська рада повідомила позивача про те, що дане клопотання залишено без розгляду до встановлення зовнішніх меж земельної ділянки.
За дорученням позивача Приватним підприємством «Сектор»виготовлено технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування № 8000000000:91:146:0017. Однак, акт встановлення та узгодження в натурі зовнішніх меж земельної ділянки №8000000000:91:146:0017 Товариством з обмеженою відповідальністю «Будхол»не підписаний, що і зумовило звернення позивача з позовом до суду з позовом про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»погодити межі землекористування.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцію України.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
У відповідності до ч. 1, ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом 1 ст. 123 Земельного кодексу України також передбачено, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Таким чином, лише рішення уповноваженого державного виконавчого органу чи органу місцевого самоврядування є підставою набуття права користування земельними ділянками, що знаходяться у державній або у комунальній власності. Надання земельних ділянок у користування на території міста Києва згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України, з врахуванням п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, віднесено до компетенції Київської міської ради.
При цьому ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Як свідчать матеріали справи, рішення про передачу позивачу у постійне користування земельної ділянки, про яку зазначено в позові, Київською міською радою не приймалось.
На момент розгляду спору спірна земельна ділянка належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»на праві оренди.
Як вже зазначалось, договір оренди від 09.11.2004 був укладений між відповідачами на підставі рішення Київської міської ради від 15.04.2004 №179/1389 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Будхол»земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів громадського та житлового призначення на вул. Дегтярівській, 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12-а, 12 у Шевченківському районі м. Києва». На момент розгляду справи зазначене рішення є чинним, отже має відповідні правові наслідки. На час його прийняття, а також укладення договору оренди земельної ділянки, тобто виникнення між відповідачами правовідносин стосовно оренди спірної земельної ділянки, позивача не було зареєстровано як юридичну особу; розпорядження Київської міської державної адміністрації про передачу позивачу нежитлового приміщення по вул. Дегтярівській, 5-А також прийнято після прийняття рішення та укладення договору оренди; будівля по вул. Дегтярівській, 5а у Шевченківському районі м. Києва не знаходилась у власності або у користуванні позивача, тому права та інтереси позивача не були порушені.
За таких обставин, підстави для визнання цього договору недійсним у зв'язку з недодержанням вимог, встановлених ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, на які посилається позивач, відсутні.
З урахуванням положень ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, яка вже перебуває у користуванні, можливе лише після вилучення такої земельної ділянки у порядку, встановленому Земельним кодексом України. Вилучення земельної ділянки допускається при дотриманні гарантій прав на землю, передбачених розділом V Земельного кодексу України, якщо рішення про це прийнято компетентним органом з підстав і в порядку, встановлених законом (ст. 350 Цивільного кодексу України).
У статті 141 Земельного кодексу України наведено перелік підстав, за яких можливе припинення права користування земельною ділянкою. Зокрема, такими підставами є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємства, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; д) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; е) систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно зі ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів, виконавчої влади з питань земельних ресурсів; в) конфіскації земельної ділянки; г) викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 №161-ХІV передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на якій його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря. Цією ж статтею встановлено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону (ст. 27 Закону України «Про оренду землі»).
У передбаченому законодавством порядку спірна земельна ділянка у відповідача -1 Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»не вилучалась, строк дії договору оренди цієї земельної ділянки не сплинув, дострокового розірвання договору ні Київська міська рада, ні Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол»не вимагає (хоча право орендодавця на дострокове розірвання договору та внесення до нього змін за певних умов, в тому числі, і в разі викупу земельної ділянки для суспільних потреб прямо передбачене самим договором оренди). Ці обставини сторонами не заперечуються.
Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол»є добросовісним орендарем спірної земельної ділянки, який набув право користування нею у встановленому законом порядку.
Також відсутня і інша підстава припинення права користування земельною ділянкою - добровільна відмова Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол».
Добровільна відмова - це самостійне волевиявлення власника земельної ділянки або землекористувача, яке пов'язане з небажанням подальшої експлуатації належної йому на праві власності або праві користування земельної ділянки. Тобто особа самостійно і з доброї волі відмовляється від наданого їй права використовувати земельну ділянку. Волевиявлення особи повинно бути оформлено у відповідну форму -письмову заяву про добровільну відмову від права власності або права постійного користування.
В тексті розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.02.2008 №95 «Про надання дозволу на проектування та виконання ремонтно-реставраційних робіт з реабілітацією і пристосуванням під заклад культури «Київська мала опера»з прибудовою сценічної частини будівлі по вул. Дегтярівській, 5-а у Шевченківському районі»міститься посилання на лист-згоду Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол» від 17.05.2007.
Необхідність прибудови сценічної частини будівлі обґрунтовано позивачем пропозиціями, викладеними Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища у листі від 07.08.2006 №07-65/2, та до проектними пропозиціями, розробленими Українським державним науково-дослідним та проектним інститутом, наведеними у листі від 28.05.2008 №331/1.
Заява-лист відповідача від 17.05.2007 наявна в матеріалах справи. В ній Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол»повідомляє Головне управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації, що не буде заперечувати проти виконання ремонтно-реставраційних робіт нежилого будинку по вул. Дегтярівській, 5-А, з метою пристосування зазначеної будівлі під потреби закладу культури «Київська мала опера»у разі виконання наступних умов:
1. Головне управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації самостійно або із залученням інших третіх осіб профінансує:
- розробку проекту відведення та виготовлення і державну реєстрацію документу, що підтверджуватиме право використання земельної ділянки, що обслуговує будівлю по вул. Дегтярівській, 5-А;
- внесення змін до існуючого договору оренди земельної ділянки по вул. Дегтярівській 5-7, 7-а та вул. Коперника, 12, 12-а від 09.11.2004;
- розробку та узгодження дозвільних документів, проектно-ксшторисної документації для проведення капітального ремонту, реставрації та реконструкції будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А під розміщення в ній закладу культури «Київська мала опера»;
- будь-які інші дії, необхідні для пристосування будівлі по вул. Дегтярівській, 5-А під потреби закладу культури «Київська мала опера».
2. Головне управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації самостійно або із залученням інших третіх осіб відшкодує збільшення розміру орендних платежів за користування земельною ділянкою в порівнянні з існуючим, який визначено вказаним вище договором оренди земельної ділянки та довідкою про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 91:146:009).
3. Головне управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації або інші підпорядковані йому треті особи будуть дотримуватись умов існуючого договору оренди земельної ділянки до внесення змін до вказаного договору, які пов'язані з вилученням земельної ділянки, що обслуговує будівлю по вул. Дегтярівській, 5-А.
4. Головне управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації, інші підпорядковані йому органи, установи та підприємства або керівніоргани, установи та інші треті особи не будуть розглядати цю згоду як передачу земельної ділянки під будівлею (нежилим будинком) по вул. Дегтярівській, 5- А в суборенду.
У письмових поясненнях від 27.06.2008 №97, наданих суду 01.07.2008, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будхол»вказує, що листом від 17.05.2007 товариство повідомило, що не буде заперечувати проти ремонтно-реставраційних робіт лише нежилого будинку по вул. Дегтярвській, 5-А в разі виконання певних умов, в тому числі і за умови дотримання існуючого договору оренди земельної ділянки. Згоди ж на прибудову сценічної частини будівлі, про яку на час складання листа представниками Комунального закладу «Київська мала опера»повідомлено не було, відповідач не надавав.
Частиною 1 ст. 120 Земельного кодексу України, на яку посилається позивач у позовній заяві, передбачено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Разом з тим, позивач не врахував положень ч. 2 цієї статті, згідно з якою при відчуженні будівель і споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
Укладеним між відповідачами договором оренди спірної земельної ділянки не передбачено можливості переходу права оренди від орендаря ділянки (Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол» до набувача будівель, які перебувають у комунальній власності, тому набувач (позивач) повинен врегулювати свої відносини по землекористуванню з орендодавцем (Київською міською радою), а не орендарем.
Порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок регламентований ст. 151 Земельного кодексу України, якою передбачено, що при потребі вилучення земельної ділянки для юридичної особи остання зобов'язана спочатку погодити це питання з власником землі чи землекористувачем та відповідним органом виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування, а у випадку відмови когось із них має право пред'явити позов про визнання відмови недійсною. Рішення про задоволення такого позову є підставою для розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Питання про вилучення земельної ділянки, необхідної для потреб позивача щодо створення та функціонування у місті Києві закладу культури «Київська мала опера», у землекористувача цієї земельної ділянки -Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»Київською міською радою, як органом, до компетенції якого належить надання земельних ділянок у користування на території міста Києва, не розглядалось, відповідне рішення не приймалось. Доказів зворотного сторонами суду не надано. Також не надано доказів оскарження відмови землекористувача та відповідного органу місцевого самоврядування (як це передбачено п. 16 ст. 151 Земельного кодексу України) у погодженні питань, пов'язаних із вилученням вказаної земельної ділянки.
За таких обставин, у суду відсутні підстави для спонукання відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»погодити межі земельної ділянки, вказані в технічному звіті № 8000000000:91:146:0017.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором.
Аналогічні положення містяться і в п. 11.1 договору оренди від 09.11.2004, укладеного між відповідачами.
Цим же пунктом договору сторони погодили, що згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до цього договору, є його рішення, прийняте у встановленому законодавством порядку.
Домовленість щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.11.2004 між відповідачами відсутня, рішення про внесення змін до договору, як це передбачено п. 11.1, відповідач-2 не приймав.
У зв'язку з цим, вимоги позивача про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Будхол»внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.11.2004 з урахуванням меж земельної ділянки, визначеної у технічному звіті № 8000000000:91:146:0017, також не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Правомірності своїх вимог позивач суду не довів, а тому позов задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М.Смирнова
Дата підписання рішення: 15.08.2008