Рішення від 01.10.2008 по справі 32/44

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 32/44

01.10.08

За позовом

Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

До

1. Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго"

2. Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації

3. Компанії "ROSUKRENERGO AG" (надалі -Компанія "РосУкрЕнерго АГ") (Швейцарія)

Треті особи,

Третя особа,

які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

1. Міністерство палива та енергетики України

2. Міністерство економіки України

3. Міністерство фінансів України

4. Міністерство юстиції України

5. Кабінет Міністрів України

яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-1:

Відкрите акціонерне товариство "Газпром" (Росія)

Про

За участю

визнання недійсними рішень загальних зборів, установчих документів та державної реєстрації

Генеральної прокуратури України

Колегія суддів у складі: Хрипун О.О. - головуючий

Усатенко І.В.

Ковтун С.А.

Представники сторін:

Від позивача Давиденко С.В.-предст., Кость І.Ю. -предст.;

Від відповідачів 1) Волосна Я.О. -предст.,

2) Мазіна М.О. -предст.,

3) Сорокін Н.О. -предст.

Від третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача

1) Кошарський О.О. -предст.;

2) не з'явилися;

3) Мурзановська О.А. -предст.;

4) Батюк П.В. -предст.;

5) Батюк П.В. -предст.

Від третьої особи без самостійних вимог

на предмет спору на стороні відповідачів Крижановская А.О. -предст.

Від Генеральної прокуратури України Івченко А.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулася до господарського суду з позовом, в якому просить визнати недійсним рішення установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформлене протоколом № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго"; визнати недійсним рішення чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформлене протоколом чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007; визнати недійсним статут ЗАТ "Укргаз-Енерго", затверджений рішенням установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформленим п. 2 протоколу № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго", та зареєстрований державним реєстратором 06.02.2006 за № 10741020000015032; визнати недійсними зміни до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго", затверджені рішенням чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформленим пунктом 8 протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, та зареєстровані державним реєстратором 01.10.2007 за № 10741050003015032; визнати недійсною державну реєстрацію ЗАТ "Укргаз-Енерго".

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення установчих зборів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006 та рішення чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007 були прийняті з порушенням п. 10.2.1, підпунктів "г" та "д" п. 10.2.2 Статуту НАК "Нафтогаз України", норм ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства". Позивачем також зазначено, що статут ЗАТ "Укргаз-Енерго" не відповідає вимогам ч. 2 ст. 4 Закону України "Про господарські товариства".

Заявою від 03.03.2008 № 14/2-43 позивач збільшив позовні вимоги та просить також припинити ЗАТ "Укргаз-Енерго" шляхом ліквідації; покласти обов'язки щодо проведення ліквідації ЗАТ "Укргаз-Енерго" на НАК "Нафтогаз України"; призначити комісію з припинення ЗАТ "Укргаз-Енерго" (ліквідаційну комісію) у складі осіб, запропонованому позивачем.

Відповідач-1 - Закрите акціонерне товариство "Укргаз-Енерго" - у відзиві на позов, вимоги позивача заперечив повністю, стверджуючи, що ЗАТ "Укргаз-Енерго" не є дочірнім підприємством НАК "Нафтогаз України"; рішення про створення ЗАТ "Укргаз-Енерго" прийняте правлінням НАК "Нафтобаз України" в межах компетенції, наданої цьому органу статутом компанії; відомості про місцезнаходження (юридичну адресу) ЗАТ "Укргаз-Енерго" відповідають дійсності та не є підставою для скасування державної реєстрації; Мінпаливенерго не є акціонером НАК "Нафтогаз України", тому Мінпаливенерго не має права брати участь в управлінні НАК "Нафтобаз України", в тому числі й надавати дозвіл на створення юридичних осіб за участю компанії; права та інтереси позивача при створенні ЗАТ "Укргаз-Енерго" не були порушені.

Відповідач-2 - Шевченківська районна у місті Києві державна адміністрація - у відзиві на позов вирішення спору передав на розсуд суду, вказавши, що державна реєстрація ЗАТ "Укргаз-Енерго" та державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи ЗАТ "Укргаз-Енерго" були проведені відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", установчі документи містили відомості про місцезнаходження товариства.

Відповідач-3 відзиву на позов не надав, повноважний представник Компанії "РосУкрЕнерго АГ" у судовому засіданні проти позову заперечував, підтримавши позицію Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго".

Третя особа-1 - Міністерство палива та енергетики України - позовні вимоги підтримала та пояснила, що Міністерством палива та енергетики України рішення щодо участі НАК "Нафтогаз України" у створенні ЗАТ "Укргаз-Енерго", як дочірнього підприємства, не приймалося, статут та зміни до нього не затверджувалися. Крім того, третя особа-1 вказала на доцільність призначити НАК "Нафтогаз України" особою, на яку будуть покладені обов'язки щодо проведення ліквідації ЗАТ "Укргаз-Енерго" у разі задоволення позову.

Третя особа-2 - Міністерство економіки України - позовні вимоги підтримала, пояснивши, що до Мінекономіки не надходили на погодження установчі документи ЗАТ "Укргаз-Енерго" та зміни до них.

Третя особа-3 - Міністерство фінансів України - позовні вимоги підтримала, вказавши, що Міністерство фінансів України розглянувши проект статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго", листом від 03.02.2006 № 031-150100308/521 повідомило Кабінет Міністрів України про результат спільного опрацювання проекту статуту, висловивши зауваження, суть яких полягала в тому, що статут слід підписувати у пакеті з іншими документами щодо гарантії надійного забезпечення газом, відповідності транзитного тарифу та ціни на газ; зміни до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" Міністерством фінансів України не розглядалися. Також третя особа-3 вказала, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 260-р скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.01.2006 № 27 "Питання забезпечення вітчизняних споживачів природним газом".

Третя особа-4 - Міністерство юстиції України - позовні вимоги підтримала, вказавши, що статут ЗАТ "Укргаз-Енерго" не був погоджений з Міністерством юстиції України, що суперечить ч. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.01.2006 № 27-р "Питання забезпечення вітчизняних споживачів природним газом".

Кабінет Міністрів України позов підтримав повністю.

Повноважний представник відкритого акціонерного товариства "Газпром" у судовому засіданні проти позову заперечував, підтримавши позицію Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго".

Представник Генеральної прокуратури України позовні вимоги підтримав, вказавши, що при створенні ЗАТ "Укргаз-Енерго" були допущені порушення, які не можна усунути, зокрема: НАК "Нафтогаз України у порушення вимог чинного законодавства стало одним із засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" без відповідного рішення вищого органу Компанії -Міністрерства палива та енергетики України; не виконане розпорядження Кабінету Міністрів України № 27-р від 24.01.2006 про погодження статуту.

В судовому засіданні 01.10.2008 відповідачем-2 заявлено клопотання про припинення провадження у справі в частині визнання недійсною державної реєстрації ЗАТ "Укргаз-Енерго" на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та прокуратури, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2006 року у м. Москві (Російська Федерація) між відкритим акціонерним товариством "Газпром" (Російська Федерація), компанією "РосУкрЕнерго АГ" (Швейцарія) та НАК "Нафтогаз України" в особі голови правління Івченка О.Г., який діяв на підставу статуту НАК "Нафтогаз України", було укладено Угоду про врегулювання відносин у газовій сфері (російською мовою найменування угоди -"Соглашение об урегулировании отношений в газовой сфере").

Згідно з пунктом 4 зазначеної Угоди сторони, які її уклали, домовилися про те, що для реалізації на внутрішньому ринку України природного газу, який надходить з території Російської Федерації, НАК "Нафтогаз України" та компанія "РосУкрЕнерго АГ" в максимально короткий термін, на пізніше 01.02.2006, створять спільне підприємство, статутний капітал якого буде сформовано шляхом внесення грошових коштів та інших активів.

У статті 92 ЦК України закріплено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" утворено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 № 747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України було затверджено статут НАК "Нафтогаз України".

Згідно з пунктом 1.2 зазначеного статуту Компанія є державним акціонерним товариством відкритого типу.

Метою утворення Компанії є сприяння структурній перебудові нафтової, газової та нафтопереробної галузі економіки України, підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, більш повного задоволення потреб промислових і побутових споживачів у сировині та паливно-енергетичних ресурсах і отримання прибутку шляхом провадження підприємницької діяльності (п. 3.1 статуту).

Засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 5.1 статуту).

Акціонерами Компанії є держава в особі Мінпаливенерго - до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію майна Компанії та в особі Фонду державного майна України - після передачі йому акцій Компанії, визначених для продажу згідно з прийнятим рішенням про приватизацію її майна; юридичні особи різних форм власності та громадяни, що набули права власності на акції Компанії в процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів (п.5.2 статуту).

Серед інших видів господарської діяльності, які згідно з п 3.2 статуту Компанії становлять предмет її діяльності, є постачання природного газу.

Пунктом 10.4.1 статуту НАК "Нафтогаз України" встановлено, що виконавчим органом управління Компанії, який здійснює оперативне керівництво її поточною діяльністю, є правління.

Серед інших повноважень, визначених статутом Компанії, до компетенції правління НАК "Нафтогаз України" належить вирішення питань участі Компанії у господарських товариствах (підпункт а) пункту 10.4.5 статуту).

Правління Компанії очолює його голова, який несе персональну відповідальність за виконання покладених на Компанію завдань (п. 10.4.6 статуту).

Пунктом 10.4.7 статуту НАК "Нафтогаз України" передбачено, що відповідно до рішень, прийнятих правлінням Компанії, голова правління видає накази та приймає інші рішення з питань діяльності Компанії; розпоряджається відповідно до законодавства та статуту Компанії її майном, у тому числі коштами; представляє Компанію у відносинах з державними органами, юридичними особами та громадянами, і також вчиняє інші дії, передбачені цим пунктом статуту та чинним законодавством України.

Доказів того, що підписання Угоди про врегулювання відносин у газовій сфері 04 січня 2006 року у м. Москві (Російська Федерація) між відкритим акціонерним товариством "Газпром" (Російська Федерація), компанією "РосУкрЕнерго АГ" (Швейцарія) та НАК "Нафтогаз України" від імені НАК "Нафтогаз України" було вчинено головою правління НАК "Нафтогаз України" на виконання рішення правління Компанії, як це передбачено пунктами 10.4.5 та 10.4.7 статуту Компанії, суду не надано.

24 січня 2006 року Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження № 27-р "Питання забезпечення вітчизняних споживачів природним газом".

Як вбачається зі змісту зазначеного розпорядження, з метою забезпечення безперебійного постачання імпортованого природного газу вітчизняним споживачам Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Мінпаливенерго щодо утворення у передбаченому законодавством порядку за участю НАК "Нафтогаз України" закритого акціонерного товариства з місцезнаходженням його в Україні за умови, що статутний фонд товариства становитиме 5000000 (п'ять мільйонів) гривень з часткою українського засновника не менш як 50 відсотків, внесеною виключно грошовими коштами; установчі документи товариства та зміни до них погоджуються НАК "Нафтогаз України" з Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінфіном та Мін'юстом.

З пункту 1 протоколу правління НАК "Нафтогаз України" від 27 січня 2006 року № 6 вбачається, що правлінням НАК "Нафтогаз України" було вирішено прийняти до виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 27-р та відповідно до нього створити господарське товариство за участю НАК "Нафтогаз України" і компанії "РосУкрЕнерго АГ" у формі закритого акціонерного товариства (ЗАТ) згідно з підпунктом "а" пункту 10.4.5 статуту НАК "Нафтогаз України" за умови погодження установчих документів цього господарського товариства із Мінпаливенерго, Мінфіном, Мінекономіки, та Мін'юстом.

Пунктом 2 зазначеного вище протоколу правління НАК "Нафтогаз України" від 27 січня 2006 року № 6 зобов'язано було заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вороніна І.П. згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 27-р підписати установчі документи господарського товариства, створюваного за участю НАК "Нафтогаз України" і компанії "РосУкрЕнерго АГ" у формі закритого акціонерного товариства згідно з вимогами чинного законодавства України.

1 лютого 2006 року між НАК "Нафтогаз України" та компанією "РосУкрЕнерго АГ" було підписано договір про створення закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго". Пунктом 2 договору від 01.02.2006 сторони передбачили, що основною метою діяльності створеного товариства є закупівля, продаж та постачання імпортного природного газу в обсягах, необхідних для забезпечення щорічного балансу природного газу України, а також отримання прибутку від здійснення господарської діяльності та його використання в інтересах акціонерів.

Таким чином, на створюване товариство передавалися функції НАК "Нафтогаз України" щодо закупівлі, продажу та постачання природного газу, який надходив з території Російської Федерації для задоволення потреб галузей національної економіки та забезпечення економічної безпеки України.

Оскільки виконання завдань, які ставилися перед НАК "Нафтогаз України" Урядом України та статутом Компанії стало в залежність від господарської діяльності новостворюваного підприємства, створення ЗАТ "Укргаз-Енерго" стосувалося прав та законних інтересів позивача -НАК "Нафтогаз України".

Таким чином, судом визнаються необґрунтованими твердження відповідача-1 про відсутність у НАК "Нафтогаз України" підстав для звернення до господарського суду з даним позовом через відсутність порушення прав та охоронюваних законом інтересів.

01.02.2006 загальними зборами засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" було затверджене рішення про переший випуск акцій вказаного товариства (оформлене протоколом № 1).

02 лютого 2006 року відбулися установчі збори засновників закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго", згідно з рішеннями яких, оформленими протоколом № 2, було вирішено створити ЗАТ "Укргаз-Енерго" згідно з чинним законодавством України та наведеними вище договором про створення товариства та протоколом зборів засновників; затвердити статут цього товариства; обрати його керівні органи, а також вирішити інші питання, зазначені у цьому протоколі установчих зборів засновників.

28.04.2007 загальними зборами акціонерів Закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго" прийняте рішення (п. 8 протоколу від 28.04.2007) про внесення змін до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго, затвердженого установчими зборами засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" (протокол від 02.02.2006 № 2), зареєстрованого Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією від 06.02.2006 (номер реєстраційного запису 10741060001015032) зміни, затвердивши його в редакції згідно з додатком 1 до цього протоколу.

Судом визнається обґрунтованим твердження позивача про необхідність погодження статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" з Мінпаливенерго, Мін'юстом, Мінфіном, Мінекономіки та Кабінетом Міністрів України. Сторони даного твердження не заперечують.

Тобто, НАК "Нафтогаз України" як засновник ЗАТ "Укргаз-Енерго" мала повноваження приймати лише ті установчі документи ЗАТ "Укргаз-Енерго", які були попередньо погоджені з Мінпаливненерго, Мінекономіки, Мінфіном та Мін'юстом, а також схвалені Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що НАК "Нафтогаз України" надіслала на адресу Прем'єр-міністра України Єханурова Ю.І. із супровідним листом від 02.02.2006 № 22/1-8-787 проект статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго", зазначивши у листі, що цей остаточний проект було погоджено Мінпаливенерго, Мін'юстом, Мінфіном та Мінекономіки. Також у своєму листі НАК "Нафтогаз України" вказала, що Мінекономіки висловило заперечення щодо діяльності товариства.

Досліджені у ході судового розгляду докази свідчать про те, що у порушення розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 27-р та пункту 1 протоколу правління НАК "Нафтогаз України" від 27 січня 2006 року № 6 НАК "Нафтогаз України" не було погоджено статут ЗАТ "Укргаз-Енерго" у встановленому законодавством України порядку з Мінпаливненерго, Мінекономіки, Мінфіном та Мін'юстом.

Відмітки, зроблені на титульному аркуші проекту статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" невідомими особами (без зазначення їх посад, ініціалів та дати проставлення підписів) не є належними доказами погодження вказаного проекту, виходячи з наступного.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.1997 № 1153 "Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади зобов'язано розробити на основі цієї Примірної інструкції і затвердити не пізніше як у тримісячний термін інструкцію з діловодства у власних апаратах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери їх управління, а також забезпечити неухильне додержання інструкцій з діловодства, затверджених відповідно до цієї постанови.

Враховуючи положення абз. 1 ст. 117 Конституції України, яким передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання, а також з урахуванням положень п. 9 абз. 1 ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, тому зазначена Примірна інструкція є обов'язковою для виконання усіма підзвітними та підконтрольними Кабінету Міністрів України органами державної виконавчої влади.

Відповідно до п. 4.5.1 Примірної інструкції в редакції, чинній на момент прийняття спірних рішень, у разі потреби в оцінці доцільності документа, його обґрунтованості та встановленні відповідності законодавству здійснюється погодження проекту документа.

Згідно з п. 4.5.5 Примірної інструкції зовнішнє погодження проектів документів оформляється відповідним грифом. Гриф погодження ставиться нижче підпису на лицьовому боці останнього аркуша проекту документа і включає в себе слово "погоджено", найменування посади особи, з якою погоджується проект документа (включаючи найменування установи), особистий підпис, ініціали, прізвище та дату погодження.

Пунктом 4.5.7 Примірної інструкції визначено, що у разі, коли зміст документа стосується більше ніж трьох установ, складається "Аркуш погодження", про що робиться відмітка у самому документі на місці грифу погодження.

Доказів наявності аркушу погодження статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" або змін до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" сторони суду не надали.

Оскільки на вимогу суду учасниками процесу не було надано доказів вчинення спільних дій з боку Мінпаливенерго, Мін'юсту, Мінфіну та Мінекономіки щодо погодження статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" у порядку, встановленому Примірною інструкцією та затвердженими у зазначених вище міністерствах України внутрішніх інструкціях, суд вважає доведеним, що погодження статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" не відбулося у встановленому законодавством України порядку.

За таких обставин суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог у частині визнання недійсним рішення установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформленого протоколом установчих зборів засновників № 2, статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго", що був затверджений цим рішенням установчих зборів засновників та зареєстрований державним реєстратором 06.02.2006 за № 10741020000015032.

Враховуючи встановлені вище порушення, які були допущені у процедурі створення ЗАТ "Укргаз-Енерго" та при затвердженні його статуту, та які не були усунуті на час проведення чергових загальних зборів ЗАТ "Укргаз-Енерго", а також виходячи із зробленого судом висновку про недійсність установчих зборів ЗАТ "Укргаз-Енерго" та затвердженого ними статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго, суд, виходячи з нелегітимності цих установчих зборів, затверджених ними положень статуту та утворених згідно з статутом органів управління ЗАТ "Укргаз-Енерго", визнає обґрунтованими позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформлене протоколом чергових загальних зборів акціонерів закритого акціонерного товариства "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, з усіх питань порядку денного цих чергових зборів, в тому числі і щодо внесення змін до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" шляхом викладення його у новій редакції.

Суд виходить з того, що всупереч передбаченого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 27-р обов'язку погоджувати зміни до установчих документів товариства з Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінфіном та Мін'юстом цього зроблено не було. Сторонами до суду не надано доказів погодження з Міністерством палива та енергетики України, Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України, Міністерством юстиції України та Кабінетом Міністрів України змін до статуту Закритого акціонерного товариства «Укргаз-Енерго».

При цьому судом враховується, що ЗАТ "Укргаз-Енерго" не може бути відповідачем в частині позову щодо визнання недійсним рішення установчих зборів засновників від 02.02.2006, оформленого протоколом № 2 установчих зборів засновників, оскільки на час прийняття оскаржуваного рішення ЗАТ "Укргаз-Енерго" як юридичної особи не існувало. Згідно з ч. 4 ст. 87 ЦКУкраїни, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Оскільки державну реєстрацію відповідача-1 проведено 06.02.2006, і саме ця дата є датою створення ЗАТ "Укргаз-Енерго" та набуття товариством господарської процесуальної правоздатності, учасниками спірного правовідношення щодо створення ЗАТ "Укргаз-Енерго", оформленого протоколом № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, є засновники ЗАТ "Укргаз-Енерго" -НАК "Нафтогаз України" та Компанія "РосУкрЕнерго АГ".

Згідно зі ст. 1 ГПК України підприємства і організації мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушення. Вищий господарський суд України в Рекомендаціях від 28.12.2007 № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" звернув увагу, що суд не має підстав для прийняття рішення про визнання установчих документів товариства або їх окремих положень недійсними, лише якщо за наслідками розгляду справи господарським судом не буде встановлено порушення прав або охоронюваних законом інтересів позивача у зв'язку з невідповідністю змісту установчих документів закону або недотримання закону під час їх прийняття.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 ЦК України учасники господарського товариства зобов'язані додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів; виконувати свої зобов'язання перед товариством тощо.

Оскільки на позивача, як засновника та акціонера, покладено обов'язок виконання оспорюваних рішень з дотриманням установчих документів ЗАТ "Укргаз-Енерго", їх невідповідність закону прямо порушує корпоративні права НАК "Нафтогаз України" та створює загрозу недосягнення мети власної діяльності.

Сторони не виявили наміру та не вказали на реальну можливість приведення установчих документів товариства у відповідність з вимогами закону.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволення, вимоги позивача про визнання недійсним рішення установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформлене протоколом № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго"; визнання недійсним рішення чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформлене протоколом чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007; визнання недійсним статут ЗАТ "Укргаз-Енерго", затверджений рішенням установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформленим п. 2 протоколу № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго", та зареєстрований державним реєстратором 06.02.2006 за № 10741020000015032; визнання недійсним зміни до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго", затверджені рішенням чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформленим пунктом 8 протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, та зареєстровані державним реєстратором 01.10.2007 за № 10741050003015032.

Президія Вищого господарського суду України у п. 4.4 Рекомендацій від 28.12.2007 № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" зазначила, що визнання недійсними установчих документів господарського товариства відповідно до пункту 2 частини першої статті 110 ЦК України є підставою для ліквідації товариства.

У зв'язку з визнанням недійсними установчих документів ЗАТ "Укргаз-Енерго" позовні вимоги про припинення ЗАТ "Укргаз-Енерго" шляхом ліквідації також підлягають задоволенню.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 260-р "Про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 27" скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року N 27 "Питання забезпечення вітчизняних споживачів природним газом" та зобов'язано НАК "Нафтогаз України" разом з Мін'юстом вжити заходів для припинення в установленому порядку ЗАТ "Укргаз-Енерго".

Таким чином, проведення ліквідаційних процедур ЗАТ "Укргаз-Енерго" Кабінетом Міністрів України доручено НАК "Нафтогаз України" і сторонами не оспорюється, а тому провадження у справі в частині покладення обов'язків щодо проведення ліквідації ЗАТ "Укргаз-Енерго" на НАК "Нафтогаз України" та призначення комісії з припинення ЗАТ "Укргаз-Енерго" (ліквідаційну комісію) у складі осіб, запропонованому позивачем, підлягає припиненню через відсутність предмету спору у зв'язку з урегульованістю цих питань.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 1 наведеного Закону визначено, що державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

З 1 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України №1 747-IV від 06.07.2005.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).

Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Стаття 17 КАС України встановлює категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних справ, а саме на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

У наведених категоріях спорів передбачено, що хоча б однією із сторін такого спору повинен бути суб'єкт владних повноважень.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Оскільки державна реєстрація здійснюється суб'єктом владних повноважень, вирішення спорів про визнання недійсною державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності належить до адміністративної юрисдикції.

Провадження у справі в частині визнання недійсною державної реєстрації ЗАТ "Укргаз-Енерго" підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підвідомчий господарському суду України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформлене протоколом № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" (код ЄДРПОУ 34003224; юр.адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; факт.адреса: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2, 6-й поверх, приміщення G1, р/р № 26009001309769 в ЗАТ "ОТП Банк", м. Київ, МФО 300528).

3. Визнати недійсним рішення чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформлене протоколом чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" (код ЄДРПОУ 34003224; юр.адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; факт.адреса: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2, 6-й поверх, приміщення G1, р/р № 26009001309769 в ЗАТ "ОТП Банк", м. Київ, МФО 300528) від 28.04.2007.

4. Визнати недійсним статут ЗАТ "Укргаз-Енерго" (код ЄДРПОУ 34003224; юр.адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; факт.адреса: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2, 6-й поверх, приміщення G1, р/р № 26009001309769 в ЗАТ "ОТП Банк", м. Київ, МФО 300528), затверджений рішенням установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 02.02.2006, оформленим п. 2 протоколу № 2 установчих зборів засновників ЗАТ "Укргаз-Енерго", та зареєстрований державним реєстратором 06.02.2006 за № 10741020000015032.

5. Визнати недійсними зміни до статуту ЗАТ "Укргаз-Енерго" (код ЄДРПОУ 34003224; юр.адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; факт.адреса: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2, 6-й поверх, приміщення G1, р/р № 26009001309769 в ЗАТ "ОТП Банк", м. Київ, МФО 300528), затверджені рішенням чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, оформленим пунктом 8 протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Укргаз-Енерго" від 28.04.2007, та зареєстровані державним реєстратором 01.10.2007 за № 10741050003015032.

6. Припинити ЗАТ "Укргаз-Енерго" (код ЄДРПОУ 34003224; юр.адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; факт.адреса: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1/3-2, 6-й поверх, приміщення G1, р/р № 26009001309769 в ЗАТ "ОТП Банк", м. Київ, МФО 300528) шляхом ліквідації.

7. В іншій частині провадження у справі припинити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Головуючий суддя

Суддя

Суддя

О.О. Хрипун

І.В.Усатенко

С.А.Ковтун

Дата підписання рішення: 08.10.2008