Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 311
Іменем України
11.11.2008
Справа №2-18/7773.1-2008
За позовом - 1). Прокурора м. Сімферополя (вул. Севастопольська, 11, м. Сімферополь, 95011) в інтересах держави в особі Міністерства будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим (вул. Леніна 17, м. Сімферополь, 95001);
2). Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь (вул. Кечкеметська, 114, м. Сімферополь, 95038).
До відповідачів - 1). Сімферопольська міська рада (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, 95000);
2). Товариства з обмеженою відповідальністю «Аква-Крим», м. Сімферополь (вул. Училищна, 2-7, м. Сімферополь, 95000).
Про визнання протиправним, недійсним та скасування п.5.15 рішення.
Суддя І.К. Осоченко
Від позивача 1 - не з'явився;
Від позивача 2 - не з'явився.
Від відповідачів - 1). Медарь Н.В. - юрисконсульт, довіреність від 07.11.2007р. за №24/01-55/2325.
2). не з'явився.
З участю прокурора - Яковлєва О.О. - помічник прокурора, посвідчення 07171
СУТЬ СПОРУ: Прокурор м. Сімферополя в інтересах держави в особі Міністерства будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим (далі позивач 1) та Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь (далі позивач 2) звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до Сімферопольської міської ради (далі відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Аква-Крим» (далі відповідач 2) у якій просить суд визнати протиправним, недійсним та скасувати п.5.15 рішення 24-ї сесії 5 скликання Сімферопольської міської ради від 26.07.2007р. про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Аква-Крим» земельної ділянки площею 0,0525га по вул. Карла Маркса, 2, м. Сімферополь у короткострокову оренду строком на 5 (п'ять) років для будівництва багатофункціонального комплексу.
Позовні вимоги ґрунтуються на приписах статті 124 Земельного кодексу України, статей 17, 26 Закону України «Про планування і забудову територій» та мотивовані тим, що Сімферопольською міською радою 5-го скликання 24-ї сесії п.5.15 рішення від 26.07.2007р. відповідачу-2 надана земельна ділянка площею 0,0525га по вул. К.Маркса, 2, м. Сімферополя в короткострокову оренду строком на 5-ть років для будівництва багатофункціонального комплексу. На підставі чого між відповідачем-1 та відповідачем-2 було укладено договір оренди на вказану земельну ділянку. Прокурор вважає, що оскаржуване рішення не передбачене Генеральним планом м. Сімферополя, а тому суперечить законодавству як будівельному так і земельному України.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2007р. по справі №2-8/16588-2007 у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено.
08.01.2008р. прокурором по справі було подано апеляційне подання до Севастопольського апеляційного господарського суду про скасування рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2007р. по справі № 2-8/16588 - 2007 та прийняття нового рішення з клопотанням про відновлення терміну для подачі апеляційного подання.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року апеляційне подання прокурора по справі №2-8/16588 - 2007 залишено без задоволення, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2007р. без змін.
23.04.2008 року прокурором по справі було подано до Вищого господарського суду України касаційне подання, у якому він просить скасувати рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2007р., постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року та направити справу на новий розгляд.
Постановою від 08.07.2008 року Вищим господарським судом України касаційне подання прокурора задоволено: рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2007 року, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.03.2008 року скасовано, справу передано на новий розгляд.
Згідно резолюції голови господарського суду Автономної Республіки Крим Луцяка М.І. справа передана на новий розгляд судді Осоченко .І.К.
Справі привласнений № 2-18/7773.1-2008.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Сімферопольська міська рада проти позову заперечує за мотивами, що розміщення об'єкта багатофункціонального комплексу по вул. К. Маркса, 2 планується відповідно до Програми реконструкції центральної частини міста, затвердженою рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 24.05.1996 року № 719.
Міністерство будівельної політики і архітектури 29.09.2008 року представило заяву, відповідно до якої постановою Ради міністрів АР Крим від 25.07.2006 року № 414 «Про заходи по виконанню Постанови верховної Ради АР Крим від 21.07.2006 року № 135-5/06 «Про систему органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим» Міністерство будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим ліквідовано шляхом реорганізації.
Представник Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим у судове засідання не з'явився, відповідно до письмових пояснень від 29.09.2008 року вважає, що спірне рішення прийняте відповідно до норм діючого законодавства ,у зв'язку з чим проти позову заперечує.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Аква-Крим» у судове засідання п'ять разів не з'явився, причини нез'явлення суду не відомі. Про день та час слухання справи повідомлений належним чином, відзив на позов суду не представив.
Суд вважає можливим розглянути справу за наявними матеріалами у порядку ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, думку прокурора, суд -
18.01.2007 року рішенням №169 14-ї сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради “Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельної ділянки, наданню юридичним та фізичним особам -підприємцям земельних ділянок у постійне користування, оренду в м. Сімферополі» зокрема п. 6.11. вирішено дозволити ТОВ “Аква -Крим» розробку проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,0330 га по вул. К. Маркса, 2 для будівництва багатофункціонального комплексу.
24.05.2007 року рішенням №285 21-ї сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради “Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, наданню, передачі громадянам України, юридичним та фізичним особам -підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополь» зокрема п.9.5. вирішено внести зміни в підпункт 6.11. пункту 6 рішення 14-ї сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання від 18.01.2007 року №169 виклавши його в наступній редакції: “6.11. ТОВ “Аква -Крим» на земельну ділянку площею 0,0525 га по вул. К. Маркса, 2 для будівництва багатофункціонального комплексу».
26.07.2007 року рішенням №341 24-ї сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради “Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, наданні, передачі громадянам України, юридичним та фізичним особам -підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» зокрема п.5.15. вирішено надати ТОВ “Аква -Крим» земельну ділянку площею 0,0525 га по вул. К. Маркса, 2 у короткострокову оренду строком на 5 років до 26.07.2012 року для будівництва багатофункціонального комплексу. На земельну ділянку площею 0,0065 га оформити сервітут в установленому законом порядку. Виконати благоустрій прилеглої території.
14.08.2007 року між Сімферопольською міською радою -орендодавцем та ТОВ “Аква -Крим» - орендарем укладений договір №44-К оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1. даного договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку для будівництва багатофункціонального комплексу, який знаходиться за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Маркса, 2, план схема якого є невід'ємною частиною договору, кадастровий номер 01 101 000 00:03:001:0556.
Згідно з п.2.1. вищевказаного договору, на підставі Законів України “Про оренду землі» та Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», у виконання рішень 24-ї сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №341 від 26.07.2007 року в оренду передається земельна ділянка площею 0,0525 га, з ціллю несільськогосподарського використання відповідно ст. 19 п. “б» Земельного Кодексу України, а саме: для будівництва багатофункціонального комплексу.
Пунктом 3.1. договору оренди передбачається, що земельна ділянка надається в оренду строком на 5 років, а саме до 26.07.2012 року.
Відповідно до п.5.1. даного договору, земельна ділянка передається з ціллю несільськогосподарського використання у відповідності зі ст. 19 п. “б» Земельного Кодексу України, а саме: для будівництва багатофункціонального комплексу.
Дана земельна ділянка з усіх боків граничить з землями міста.
Факт реєстрації договорупосвідчений виконавчим комітетом міської ради та зареєстрований в Комітеті по управлінню земельними ресурсами від 22.08.2007 року за №1387.
Договір оренди земельної ділянки зареєстровано в Кримській регіональній філії ДП “Центр ДЗК при Держкомземі України у книзі записів договорів оренди землі Центрального району за №040700100055.
05.09.2007 року між Сімферопольською міською радою - орендодавцем та ТОВ “Аква -Крим» - орендарем укладений акт приймання -передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає земельну ділянку по вул. К. Маркса, 2 для будівництва багатофункціонального комплексу.
Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню за наступними підставами.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на п.4.12. Регіональних правил забудови та використання територій в АР Крим, яким передбачено, що затверджена (погоджена) проектна документація включається у склад проекту відводу земельної ділянки для підготовки рішення міської ради про надання земельної ділянки під будівництво та є документом, по якому здійснюється контроль за дотриманням реалізації прийнятого архітектурного та конструктивного рішення, що в свою чергу ТОВ “Аква-Крим» не було подано.
Між тим, відповідно до Висновку Державної експертизи землевпорядної документації від 24.07.2007 року №3995/22, Республіканського комітету по земельним ресурсам, проект землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “Аква -Крим» для будівництва багатофункціонального комплексу по вул. К. Маркса, 2, Центральний район, м. Сімферополь, в цілому відповідає вимогам діючого земельного законодавства України, встановленим нормам та правилам, оцінюється позитивно та погоджується.
Згідно до п.34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, відповідно до закону вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відноситься розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності; рішення інших питань у сфері земельних відносин відповідно до закону.
Згідно ч.8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до п. В, ч.1, ст. 186 Земельного кодексу України відповідними органами місцевого самоврядування затверджуються проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки;
Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із земель запасу під забудову проводиться за проектами відводу в порядку, встановленому статтями 118,123, 124 Земельного кодексу України.
Згідно ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно зі ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Судом встановлено, що 14.08.2007 року між Сімферопольською міською радою та ТОВ “Аква -Крим укладений договір №44-К оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.5.1. даного договору, земельна ділянка передається з ціллю несільськогосподарського використання у відповідності зі ст. 19 п. “б» Земельного Кодексу України, а саме: для будівництва багатофункціонального комплексу.
Отже у відповідності до вищевикладеного, суд зазначає, що висновком Державної експертизи землевпорядної документації від 24.07.2007 року №3995/22, Республіканського комітету по земельним ресурсам, був погоджений проект землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “Аква -Крим» для будівництва багатофункціонального комплексу по вул. К. Маркса, 2, Центральний район, м. Сімферополь.
В свою чергу, Сімферопольською міською радою, прийнято рішення про надання ТОВ “Аква -Крим» земельної ділянки.
Відповідно до пункту 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних ці інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.
Позивач не представив суду доказів протиправності прийняття оскаржуваного рішення, а отже не виконанні вимоги п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, щодо обґрунтованості позовних вимог, при цьому суд враховує, що обов'язок щодо доказування обставин на які сторона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень покладається саме на зацікавлену сторону, в даному випадку позивача.
Крім того, судом встановлено, що розміщення об'єкта багатофункціонального комплексу по вул. К. Маркса, 2 планується відповідно до Програми реконструкції центральної частини міста, затвердженою рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 24.05.1996 року № 719.
Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання протиправним, недійсним та скасувати п.5.15. рішення 24-ї сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради від 26.07.2007 року, про надання ТОВ “Аква -Крим» земельної ділянки площею 0,0525 га по вул. К. Маркса, 2 в короткострокову оренду строком на 5 років для будівництва багатофункціонального комплексу.
Оскільки постановою Ради міністрів АР Крим від 25.07.2006 року № 414 «Про заходи по виконанню Постанови верховної Ради АР Крим від 21.07.2006 року № 135-5/06 «Про систему органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим» Міністерство будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим ліквідовано шляхом реорганізації, суд вважає за необхідне виключити Міністерство будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим з числа позивачів у дійсній справі.
Суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Згідно п. 2 Роз'яснення Президії Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Таким чином, оскільки Міністерство будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим виключено з числа позивачів у дійсній справі а Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим вважає, що спірне рішення відповідає вимогам чинного законодавства, у суду немає правових підстав для задоволення позову.
В судовому засіданні 11.11.2008 року оголошена вступна та резолютивна частині рішення.
Повний текст рішення підписано 17.11.2008 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1, 21, 44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд
1. Виключити з числа позивачів Міністерство будівельної політики, архітектури та житлово - комунального господарства Автономної Республіки Крим.
2. У позові відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Осоченко І.К.