Постанова від 22.11.2010 по справі 2а-12279/09/5/0170

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-12279/09/5/0170

22.11.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Санакоєвої М.А.

секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

представник позивача - Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес" - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 11.01.10 року;

представник відповідача - Територіального відділення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у АР Крим - ОСОБА_3, довіреність № 03 від 11.01.10 року;

розглянувши апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 26.03.10 року у справі № 2а-12279/09/5/0170

за позовом Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес" (вул. Севастопольська, 20-а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95011)

до Територіального відділення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Автономній Республіці Крим (вул. Горького, 5, а/с 1507, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

про визнання недійсною постанови.

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Кримавтотранс-Експрес" звернулось до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим про визнання недійсною постанову №72-АР від 14.10.2009 року про накладання штрафних санкцій.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.03.2010 року в задоволенні позовних вимог Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес" до Територіального відділення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Автономній Республіці Крим про визнання недійсною постанови, було відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, Закрите акціонерне товариство "Кримавтотранс-Експрес" подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.03.2010 року скасувати та прийняти нову постанову, якою скасувати постанову Територіального відділення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Автономній Республіці Крим №72-АР від 14.10.2009 року.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника позивача, заперечення на апеляційну скаргу представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 11.06.2009 року між Акціонерним товариством закритого типу "Ваш вибір" (покупець), яке діяло в інтересах ОСОБА_4 (клієнт покупця, згідно з договором комісії № Б-58/2009 від 11.06.2009 року, (а.с.7-9) та ОСОБА_5 і ОСОБА_6 (продавці) було укладено договори № Б-58/1/2009 і № Б-58/2/2009 купівлі -продажу цінних паперів (а.с.22, 14).

Відповідно до пунктів 1.1 договорів купівлі-продажу продавець передає у власність покупця, а покупець приймає у власність клієнта покупця та сплачує цінні папери ВАТ "Євпаторійське АТП №14363".

Пунктом 3.1 договорів купівлі-продажу передбачено, що право власності на цінні папери переходять від продавця до клієнта покупця з моменту підписання сторонами Акту прийому-передачі документів, вказаних в пунктах 2.1 (документи про право власності продавця на цінні папери).

ЗАТ "Кримавтотранс-Експрес" має ліцензію на право здійснення діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів серії АБ №113352 (а.с.68) та є реєстратором у системі реєстру ВАТ "Євпаторійське АТП №14363" (договір-доручення №45/20 про надання послуг по веденню реєстру власників іменних цінних паперів від 18.12.2007 року (а.с.76-78).

17.06.2009 року АТЗТ "Ваш вибір" звернулося до реєстратора ЗАТ "Кримавтотранс-Експрес" (лист вих.№145, а.с. 6) з пакетом документів для перереєстрації прав власності на акції, який отриманий позивачем 17.06.2009 року за вх.№22.

Листом вих. № 371 від 22.06.2009 року (а.с.58) позивач відмовив у внесенні змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Євпаторійське АТП №14363" з ОСОБА_6 і ОСОБА_5 на ОСОБА_4 з посиланням на відсутність бланків сертифікатів акцій.

28.07.2009 року ОСОБА_4 звернулась до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим зі скаргою на дії Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес".

За результатами перевірки інформації викладеної у вищезазначеній скарзі складено Акт № 70-АР про порушення на ринку цінних паперів від 06.10.2009 року (а.с.61), в якому зафіксовано порушення позивачем вимог пунктів 2 та 12 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 року №1000, а саме відмова в переоформленні права власності на акції, що належать ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на корись ОСОБА_4 з підстав відсутності бланків сертифікатів іменних ціни з паперів.

У зв'язку з порушенням на ринку цінних паперів, 14.10.2009 року була прийнята постанова № 72-АР про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.60), згідно якої за ухилення від внесення змін до системи реєстру до ЗАТ "Кримавтотранс-Експрес" застосовані штрафні санкції у розмірі 5000 неоподаткованих податком мінімумів доходів громадян у загальній сумі 85000,00 грн.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі-Закон).

Згідно ст.1 Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює захист інтересів держави шляхом державного регулювання ринку цінних паперів, тобто здійснення комплексних заходів щодо впорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попереджує зловживання та порушення у цій сфері.

Відповідно до ст. 7 Закону до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень (п.4 ч.1).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (абз.14 ч.1 ст.8 Закону).

У зв'язку з порушенням на ринку цінних паперів, 14.10.2009 року Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фонового ринку в АР Крим була прийнята постанова № 72-АР про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.60), згідно якої за ухилення від внесення змін до системи реєстру до ЗАТ "Кримавтотранс-Експрес" застосовані штрафні санкції у розмірі 5000 неоподаткованих податком мінімумів доходів громадян у загальній сумі 85000,00 грн.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, розроблено відповідно до глав 1,2,3,4,16,17,18,19,21,22,23,24,25,27 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статей 7,8,9,11,12,13 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», статті 47 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та інших нормативно-правових актів. Ці правила визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі -Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Правилами встановлено, що Акт про правопорушення на ринку цінних паперів повинен містити, зокрема: виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення.

Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою, яке оформлюється у вигляді постанови.

Постанова складається з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин. Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено. У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми нормативно-правовового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папері (далі розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою по накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Статтею 19 Конституції України чітко встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи вказані вище обставини в їх сукупності колегія суддів дійшла до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Адже, оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм законодавства України про цінні папери та принципів, визначених статтею 2 КАС України, оскільки не містіть викладення обставин, встановлених при розгляди справи, посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено, не наведено доказів, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а саме, посилання на конкретний пункт, частину статті Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону основним завданням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач порушуючи вимости ч.2 ст.71 КАС України не довів суду правомірність прийнятих оскаржуваних рішень, пояснив, що ніяких розпоряджень щодо усунення порушень законодавства про цінні папері не виносилося, на час складання акту та постанови № 72-АР від 14 жовтня 2009 року, правопорушення вже не існувало.

Відповідно до частини 1 пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З урахуванням викладеного постанова суду підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення адміністративного позову.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 3 ст. 198, ч. 1 п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 26.03.10 року у справі № 2а-12279/09/5/0170, задовольнити.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 26.03.10 року у справі № 2а-12279/09/5/0170, скасувати.

3. Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Кримавтотранс-Експрес", задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 72-АР від 14.10.2009 року про накладення на ЗАТ «Кримавтотранс-Експрес»штрафу у розмірі 85000 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 29 листопада 2010 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Т.В. Дадінська

підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська