Копія
Іменем України
Справа № 2а-12981/10/4/0170
14.10.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Курапової З.І. ,
Омельченка В. А.
секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1, виданий 1-м відділом Ялтинського МУ ГУ МВС України в Криму 14 травня 1998 року;.
представник відповідача - Ялтинської міської виборчої комісії у судове засідання не з'явився, проте до початку розгляду справи надав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутністю;
розглянувши апеляційну скаргу Ялтинської міської виборчої комісії на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року у справі № 2а-12981/10/4/0170
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 Крим, 98603)
до Ялтинської міської виборчої комісії (пл. Радянська, 1, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
09 жовтня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ялтинської міської виборчої комісії у якому просив, визнати протиправною бездіяльність щодо не розгляду документів про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" ОСОБА_2, які надійшли до виборчої комісії 06 жовтня 2010 року; зобов'язати розглянути документи про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР ("Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" ОСОБА_2, які надійшли до виборчої комісії 06 жовтня 2010 року та прийняти рішення про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року у справі № 2а-12981/10/4/0170 адміністративний позов ОСОБА_2 до Ялтинської міської виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, було задоволено частково. Зобов'язано Ялтинську міську виборчу комісію АР Крим розглянути документи про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу №10 по виборам депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР ("Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", які надійшли до Ялтинської міської виборчої комісії 06 жовтня 2010 року. В задоволенні решти частини позову, було відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Ялтинська міська виборча комісія, надала на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року у справі № 2а-12981/10/4/0170 та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2010 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Ялтинської міської виборчої комісії.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року справа призначена до апеляційного розгляду на 14.10.2010 року о 14 годині 00 хвилин.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, при вирішенні спору по суті, грубо порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У судовому засіданні 14.10.2010 року позивач проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважав їх необґрунтованими.
У судове засідання 14.10.2010 року представник Ялтинської міської виборчої комісії не з'явився, проте до початку розгляду справи надав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідно до ч.12 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи, 03 жовтня 2010 року, від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", подано до Ялтинської міської виборчої комісії, документи, передбачені ч. 1 ст. 38 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі Закон про вибори депутатів місцевих рад), для реєстрації позивача кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Ялтинської міської ради, що підтверджується довідкою-описом вих. № 151 від 03.10.2010 року.
05 жовтня 2010 року постановою № 112 Ялтинської міської виборчої комісії було відмовлено у реєстрації позивача кандидатом у депутати Ялтинської міської ради, на підставі порушення пункту 5 частини 1 статті 38, частини першої статті 43 Закону, а саме: невідповідного оформлення окремих документів - декларація про доходи і майно кандидата у депутати заповнена не власноручно, з наданих документів достовірно не вбачається, який саме керівний орган Ялтинської міської організації партії висунув кандидата у депутати (а.с.7).
06 жовтня 2010 року ОСОБА_2., були повторно подані відповідачу документи для реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 по виборам депутатів Ялтинської міської ради.
Згідно із витягом з протоколу № 11 засідання Ялтинської міської виборчої комісії, була повторно розглянута заява про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати і додані до неї документи та Ялтинська міська виборча комісія встановила їх відповідність вимогам Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Отже, за результатами голосування за проект постанови про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 по виборам депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", з 17 присутніх на засіданні 4 члена комісії проголосувало "за", 13 утримались, у зв'язку із чим, рішення не прийнято (а.с.47).
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VI.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону, а саме за умови отримання комісією відповідних документів.
Згідно ч. 4 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі.
Частинами 1, 2 статті 44 вказаного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі;
2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.
Відповідно до частини 6 статті 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів.
За наслідками такого звернення територіальна виборча комісія повинна прийняти рішення про реєстрацію кандидата у депутати або про відмову у реєстрації.
Згідно із витягом з протоколу № 11 засідання Ялтинської міської виборчої комісії, з якого вбачається, що повторно була розглянута заява позивача про реєстрацію його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", та додані до неї документи, подані до Ялтинської міської виборчої комісії 06.10.2010 року, та комісією було встановлено їх відповідність вимогам Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", але ніякого рішення не прийнято.
Відповідно до ч. 14 статті 27 Закону рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Отже, вказана норма Закону не регламентує волевиявлення членів комісії (голосування «за», «проти»або «утримались». Судом першої інстанції достовірно встановлене, що Ялтинською міською виборчою комісією АР Крим були розглянути документи про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу №10 по виборам депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", у зв'язку з чим суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про відсутність протиправної бездіяльності відповідача і в задоволенні цей частині позову було відмовлено.
Враховуючи вищезазначене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем в порушення вимог ст. 71 КАС України не надано доказів прийняття остаточного рішення, відповідно до ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", за наслідками розгляду документів про реєстрацію позивача кандидатом в депутати на виборах депутатів Ялтинської міської ради, які надійшли до виборчої комісії 06.10.2010 року, у зв'язку з чим суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги в частині зобов'язання Ялтинську міську виборчу комісію АР Крим повторно розглянути документи про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 по виборам депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської політичної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", які надійшли до Ялтинської міської виборчої комісії 06 жовтня 2010 року.
Судова колегія не приймає до уваги доводи апелянта, відносно того, що у виконання постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року, будь яке рішення за результатами розгляду документів про реєстрацію позивача або відмови йому в реєстрації кандидатом в депутати Ялтинської міської ради прийняти неможливо, бо прийняття такого рішення прямо забороняє ч. 4, 6 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", оскільки рішення виборчої комісії, згідно з ч. 6 ст. 172 КАС України можуть бути оскарженні до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності виборчої комісії.
Згідно до статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 160-163, 167, 172, 177, 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Ялтинської міської виборчої комісії на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року у справі № 2а-12981/10/4/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 11.10.10 року у справі № 2а-12981/10/4/0170, залишити без змін.
Відповідно до ч.9 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис З.І.Курапова
підпис В.А.Омельченко
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська