Ухвала від 09.11.2010 по справі 2а-14391/10/2/0170

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-14391/10/2/0170

09.11.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Курапової З.І. ,

Омельченка В. А.

секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

позивач - кандидат в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Виборчої комісії АР Крим у судове засідання не з'явився, проте до початку розгляду справи надав на адресу суду телефонограму про розгляд справи за його відсутністю;

третя особа - кандидат в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 05.11.10 року у справі № 2а-14391/10/2/0170

за позовом Кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 Крим, 97400)

до Виборчої комісії АР Крим (вул. К. Маркса, 18, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95003)

третя особа Кандидат в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 Крим, 97400)

про визнання незаконними та скасування протоколу, постанови та спонукання до виконання певних дій.

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2010 року кандидат в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Виборчої комісії АР Крим за участю третьої особи кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 у якому просив, визнати незаконним та скасувати протокол від 02.11.2010 року Виборчої комісії АР Крим про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6; визнати недійсним та скасувати постанову Виборчої комісії Автономної Республіки Крим від 02.11.2010 року № 835 про визнання обраним депутатом Верховної Ради АР Крим по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 ОСОБА_3; зобов'язати відповідача прийняти рішення про визнання голосування на виборчих дільницях № 04004, 04008, 04009, 04011, 04012, 04013, 04014, 04015, 04016, 04017, 04018, 04036, 04037, 04038, 04039 з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим по одномандатному мажоритарному виборчому округу №6 недійсними та назначити повторні вибори на цьому одномандатному мажоритарному виборчому округу.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 05.11.10 року у справі № 2а-14391/10/2/0170 в задоволені адміністративного позову кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 до Виборчої комісії АР Крим за участю третьої особи - кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування протоколу, постанови та спонукання до виконання певних дій, було відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач надав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.11.2009 року та прийняти нову постанову.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2010 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2010 року справа призначена до апеляційного розгляду на 09.11.2010 року о 11 годині 30 хвилин.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, при вирішенні спору по суті, грубо порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання 09.11.2010 року позивач та третя особа не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.

У судове засідання 09.11.2010 року представник відповідача не з'явився, проте до початку розгляду справи надав на адресу суду телефонограму про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідно до ч.12 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Виборчої комісії АР Крим № 158 від 03.10.2010 року ОСОБА_2, зареєстрований кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, що підтверджується посвідченням № 422 від 03.10.2010 року (а.с. 13).

Постановою Виборчої комісії АР Крим № 71 від 03.10.10 року «Про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом в депутати Верховної Ради АР Крим в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 на чергових виборах депутатів Верховної Ради АР Крим від 31.10.10 року»ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, члена Партії регіонів, генерального директора Дитячого санаторно-оздоровчого центру «Маяк», зареєстровано кандидатом в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №6 на чергових виборах депутатів Верховної Ради АР Крим 31.10.10 року (а.с. 28-29).

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VI (далі Закон).

Відповідно до ст. 19 Закону систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії (у тому числі міст Києва та Севастополя); районні у містах виборчі комісії (у містах, де утворені районні у місті ради): селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів поширюються на територію відповідного округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів.

Згідно п.п. 8, 15 ч. 2 ст.25 Закону, Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія затверджує текст виборчого бюлетеня по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним виборчим комісіям; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, Виборча комісія АР Крим є територіальною виборчою комісією щодо виборів Депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Згідно ч.ч. 2,3,4.7 ст. 66 Закону Виборчі бюлетені є документами суворої звітності. Текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня місцевих виборів. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення місцевих виборів, означення (одномандатний чи багатомандатний) виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень. У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому виборчому окрузі кандидатів у депутати, з відомостями про рік народження, освіту, місця проживання, основне місця роботи (заняття), партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата.

Частиною 27 ст.71 Закону передбачено, що недійсними вважаються виборчі бюлетені: на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії; на яких не зазначено прізвище та відсутній підпис члена дільничної виборчої комісії, який його видав; на яких зроблено більш як одну позначку; на яких не поставлено жодної позначки; в яких не відірвано контрольний талон; з яких неможливо з інших причин установити зміст волевиявлення виборця; до яких не внесено зміни, передбачені частинами чотирнадцятою, п'ятнадцятою статті 67 цього Закону, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.

Відповідно до ч. 28. ст. 71 Закону, у разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член дільничної виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

У кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним (ч.2 ст. 73 Закону).

Згідно п.16 ч. 2 ст. 25 Закону Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради.

Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою "Уточнений") в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

У відповідності до ч. 1 ст.77 Закону територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися.

З матеріалів справи вбачається, що згідно постанови Виборчої комісії АР Крим від 13.10.10 року № 645 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим в виборчих територіальних округах міст та районів республіки, а також тексту виборчих бюлетенів для голосування в одномандатних мажоритарних виборчих округах по виборам депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, визначення їх кількості, захисту, порядку передачі»затверджено текст виборчих бюлетенів для голосування по багатомандатному виборчому округу та по одномандатним виборчим округам з виборів депутатів Сімферопольської районної ради АР Крим 31.10.10 року.

До матеріалів справи долучений зразок виборчого бюлетеню чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим 31.10.10 року в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 у якому поряд з відомостями про інших кандидатів зазначено: ОСОБА_3, 1952 рік народження, освіта вища, проживає в м.Євпаторія, генеральний директор Дитячого санаторно-оздоровчого центру «Маяк», член Партії регіонів, від Кримської республіканської організації Партії регіонів (а.с.24).

Позивач, посилається на те, що в бюлетенях по виборах депутатів Верховної Ради АР Крим по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 були вказані відомості які не відповідають дійсності, а саме: в графі за кандидата ОСОБА_3 вказано, що він працює на посаді Генерального директора Дитячого санаторно-оздоровчого центру «Маяк», тоді як дійсно: ОСОБА_3 - безробітний, а директор Дитячого санаторно-оздоровчого центру «Маяк»- ОСОБА_5.

До апеляційної скарги долучені Акти про виявлення факту порушення, у яких зазначено, що офіційними спостерігачами згідно п. 8 ч. 7 ст. 58 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VI виявлено на виборчих ділянках №№ 9, 13, 15, 16, 18, 36-39, 04008, 04011, 04012, 04014, 04017 порушення вищенаведеного Закону а саме: в бюлетенях по виборах депутатів Верховної Ради АР Крим по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 були вказані відомості які не відповідають дійсності (в графі за кандидата ОСОБА_3 вказано, що він працює на посаді Генерального директора Дитячого санаторно-оздоровчого центру «Маяк») (а.с.115-129).

Як слід з матеріалів справи, 02.11.2010 року (вх. № 1745) до Виборчої комісії АР Крим надійшла скарга ОСОБА_2 на дії ОСОБА_3, а саме на те, що в своїй автобіографії ОСОБА_3 зазначив відомості про посаду та місце праці: генеральний директор Дитячого санаторію-оздоровчого центру «Маяк», тоді, як насправді, ОСОБА_3 є безробітним.

Також, 28.10.2010 року (вх. № 1491) до Виборчої комісії АР Крим надійшла скарга ОСОБА_6 на дії ОСОБА_3, а саме на те, що в своїй автобіографії ОСОБА_3 зазначив відомості про посаду та місце праці: генеральний директор Дитячого санаторію-оздоровчого центру «Маяк», тоді, як насправді, ОСОБА_3 є безробітним, а генеральним директором Дитячого санаторію-оздоровчого центру «Маяк» є ОСОБА_7 (а.с. 95-97).

На підставі вищезазначеного ОСОБА_6 просив Виборчу комісію АР Крим скасувати постанову № 71 від 03.10.2010 року про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим.

За результатами розгляду скарги ОСОБА_6 прийнята постанова № 821 Виборчої комісії АР Крим від 30.10.2010 року, якою відмовлено у задоволені скарги ОСОБА_6 з посиланням на те, що зазначення невірних відомостей про місце роботи кандидатом у депутати ОСОБА_3 відповідно до ст. 45 Закону не є підставою для скасування реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_3 (а.с. 93-94).

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що недостовірне надрукування інформації щодо місця роботи ОСОБА_3 в виборчому бюлетені в умовах вірного визначення суб'єкту виборчого процесу, яким він висунутий кандидатом в депутати, не вплинуло на волевиявлення виборців, не призвело до порушення засад виборчого процесу, та, як наслідок, не є підставою для визнання недійсними результатів голосування та підставою для проведення повторних виборів.

Постановою Виборчої комісії АР Крим № 835 від 02.11.10 року визнано обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 6 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, освіта вища, члена Партії регіонів, тимчасово непрацюючого, що мешкає в м. Євпаторії, від Кримської республіканської організації Партії регіонів (а.с.7-8). Вказана постанова на час розгляду справи не оскаржена.

З урахуванням викладеного, судова колегія приходить до висновку, що позивачем не доведено саме які його особисті права були порушені, а твердження позивача про наявність підстав для сумніву в недотриманні відповідачем засад виборчого процесу, визначених у ст. 11 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VI, спростовуються матеріалами справи та не підлягають задоволенню.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, належним є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла до висновку, що позивачем, не надано суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Кандидата в депутати Верховної Ради АР Крим ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 05.11.10 року у справі № 2а-14391/10/2/0170, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 05.11.10 року у справі № 2а-14391/10/2/0170, залишити без змін.

Відповідно до ч.9 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис З.І.Курапова

підпис В.А.Омельченко

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська