копія
Категорія статобліку 47 Справа № 2-а-1353/08
24 липня 2008 року 19-53 м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Верба І.О.
при секретарі Ромасько Є.В.
за участю представників:
позивача Пруднікова Н.В., довіреність від 04.03.08 р. №2
Федоріна М.А., довіреність від 04.03.08 р. №2
відповідача Воронько М.А., довіреність від 26.02.08 р. №878/09-42
третьої особи Беляєва Т.М., довіреність від 11.03.08 р. №1672/08-14
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за адміністративним позовом закритого акціонерного товариства завод «Дніпропластмас», м. Дніпропетровськ
до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська
про визнання дій незаконними, -
Закрите акціонерне товариство завод «Дніпропластмас» звернулось із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська із позовними вимогами, з врахуванням уточнень від 14.05.08 р., про визнання дій відповідача по включенню стажу працівників ОСОБА_1., ОСОБА_2,ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14,ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22. за період до 11.03.1994 року при здійсненні розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій за період 2005-2008 роки, призначених на пільгових умовах, що підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Закритого акціонерного товариства завод «Дніпропластмас», незаконними.
В обґрунтування позову позивач зазначив наступне:
- пунктом другим Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено покриття витрат на витрати та доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років;
- в Україні списки №1 та №2 професій на посад вперше були затверджені постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року;
- відшкодуванню за рахунок підприємства (обов'язок по відшкодуванню по першому списку виробництв виник з 01.01.04 р.; по другому - з 15.03.00 р.) підлягають пенсії, призначені працівникам, що мають стаж роботи на підприємствах, які передбачені списками №1 та №2, що введені в Україні з 1994 року, затвердженими на підстав Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- повідомлення про суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не отримувались; 06.06.07 року управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська звернулось до господарського суду із позовом про стягнення грошових сум на покриття витрат на виплату та доставку пенсій; із вказаного позову товариство дізналось про незаконні дії відповідача;
- відповідач безпідставно та незаконно врахував (стовпчик розрахунку «стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати»), які належать до відшкодуванню позивачем стаж роботи працівників до 11.03.94 року, тобто стаж роботи, коли взагалі не існувало постанови Кабінету Міністрів України про затвердження Списків №1 та №2, що призвело до незаконного завищення грошових сум, які підтягають відшкодуванню підприємством.
Позивачем до Пенсійного фонду України направлено заяву від 20.09.07 р. №131, згідно якої підприємство відкликає видані довідки про уточнюючий характер праці громадянам та призупиняє виплату по цих громадянах грошових коштів на виплату та доставку пенсій з 01 вересня 2007 року.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що підстави нарахування та призначення пенсій громадянам не оскаржуються позивачем, позивач не згодний із часткою сум, які пред'явлені до відшкодування позивачем, та вважає що такий обов'язок покладений законом на Пенсійний фонд України.
Представник відповідача проти позову заперечив, повідомив про правомірне розрахування сум витрат на виплату та доставку пенсій, зазначив що такі розрахунки здійснені із врахуванням виданих позивачем довідок, уточнюючих особливий характер роботи або умов праці необхідного для призначення пільгової пенсії, пенсії розраховані правомірно, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залученою у справу за ініціативою суду, проти позову заперечив, зазначив що позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, відповідачем правильно здійснено розрахунок сум витрат та правильно застосовано стаж працівників за весь пільговий період робот, оскільки Списки №1 та №2 існували і до прийняття відповідних постанов Кабінетом Міністром України.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що працівники ОСОБА_1., ОСОБА_2,ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14,ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22. працювали у закритому акціонерному товаристві завод «Дніпропластмас», на посадах і роботах, що дають право на отримання пенсії на пільгових умовах.
У судовому засіданні досліджені оригінали пенсійних справ, довідок пенсіонерів, уточнюючих особливий характер роботи або умов праці необхідного для призначення пільгової пенсії, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2005, 2006, 2007, 2008 роки, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на січень-серпень 2005, 2006, 2007, 2008 роки.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Однак, законодавством не передбачено визначення права на пенсію на пільгових умовах одночасно за статтею 13 та за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»
Пункт 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено абзацом четвертим згідно із Законом України від 17.02.2000 р. N 1461-III, відповідно до якого для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Отже, зазначеними нормами законодавства пенсійному фонду, як органу, наділеному владними повноваженнями в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, делеговано повноваження з виплати пільгових пенсій, які в майбутньому здійснюватимуться згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди (повноваження договірного характеру, а не владних управлінських функцій) та визначено порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій підприємствами, на яких стаж, що дає право на таку пенсію було вироблено.
Згідно підпункту 6.1 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р.
- 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році.
Пунктом 6.2. Інструкції №21-1 передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Суд дійшов висновку, що стовпчик розрахунку «стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати» введений у розрахунок саме для розподілу сум що підлягають відшкодуванню при наявності стажу пенсіонера роботи на конкретному підприємстві (з врахуванням відносин правонаступництва), який визначається за відповідними довідками, уточнюючими особливий характер роботи або умов праці необхідного для призначення пільгової пенсії, виданими у розглянутих правовідносинах позивачем.
У разі прийняття доводів позивача про застосування Списків №1 та №2, затверджених Кабінетом Міністрів України, таке застосування права необхідно допустити до розповсюдження на всі правовідносини в Україні із застосуванням списків професій та посад №1 та №2. Між набранням чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення» 01.01.1992 року та введенням у дію списків, затверджених саме Кабінетом Міністрів України 11.03.94 р., є певний проміжок часу, який у такому випадку не враховуватиметься у стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці громадян, особи не матимуть право на пільгові пенсії у зв'язку із недостатністю стажу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову закритого акціонерного товариства завод «Дніпропластмас» відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.