Постанова від 06.03.2012 по справі 2а-3827/11/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

06.03.12Справа №2а-3827/11/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 01/12/10 від 01.12.2010 року;

представника відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 25 від 23.01.2012 року;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Меркурій» до Управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Меркурій» звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим про визнання рішення протиправним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.11.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3827/12/2770.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 28.11.2011 року по справі № 2а-3827/11/2770 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позовну заяву у повному обсязі. Рішення відповідача від 25.10.2011 року № 2831-р про застосування штрафних санкцій вважає протиправним, таким що прийнято із порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача у судове засідання на з'явився, надав до суду клопотання, відповідно до якого просив справу розглянути у відсутності відповідача, проти адміністративного позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі з підстав, що викладені у запереченні на позовну заяву.

Розглянувши документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим (далі по тексту Управління) на підставі ч. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270/96-ВР (далі по тексту Закон України «Про рекламу») здійснює контроль за дотриманням законодавства України про рекламу у межах своїх повноважень.

Вказані дії регламентуються п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу» (далі по тексту Постанова № 693), відповідно до якого, встановлено, що посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу: - перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження; - отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу; - готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.

Пунктом 9 цієї Постанови встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або Держспоживінспекції та її територіальних органів. Протокол складається працівниками структурного підрозділу Держспоживстандарту України або його територіальних органів після встановлення ознак порушення законодавства про рекламу. Певного терміну на протяг якого має бути складений протокол законодавством не передбачено, тому при складанні протоколу за порушення законодавства про рекламу співробітники Управління повинні керуватись нормою ст. 250 Господарського кодексу України, відповідно до якої протокол має бути складений впродовж 6 місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше чим через 1 рік з дня його здійснення.

19.04.2011 року Держспоживстандартом України на адресу Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим з підстав відсутності нормативної бази порядку проведення контролю законодавства про рекламу були спрямовані методичні рекомендації про накладення штрафів відповідно до Постанови № 693. Відповідно до вказаних рекомендацій протокол за порушення законодавства про рекламу складається в одному екземплярі і залишається в матеріалах справи. Протокол підписується посадовцем, який склав протокол.

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23.06.2009 року № 229 затверджено Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2009 року за № 636/16652, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пп. 4.1, п. 4 вказаного Положення начальник Управління та його заступники: накладають штрафи на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами на підставі статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів», статті 27 Закону України «Про рекламу», статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».

Судом встановлено, що фахівцем Управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим була зроблена фотофіксація і складений протокол, відповідно до якого зафіксовані порушення Закону України «Про рекламу» що полягало в недотриманні встановлених законодавством вимог відносно змісту і порядку поширення реклами алкогольної продукції, а саме:

- встановлено поширення друкарської реклами алкогольної продукції, яка знаходилася в середині магазину «Виноградус» (м. Євпаторія, в районі Новоселовського шосе, 1-Е) з порушення вимога ч.7 ст. 22 Закони України «Про рекламу»:

- поширення реклами із зображенням пляшок і торгових марок алкогольної продукції на зовнішній стороні фасаду магазину «мережа алкогольних маркетів «Точка», що розташований у м. Сімферополі, вул. Севастопольська/Чехова, 14/2, яка спрямована на невизначеного споживача, з метою притягнення його інтересу. У змісті реклами присутні заклики до придбання товару, які спрямовані на споживачів реклами, що знаходяться за межами торгового закладу.

Зміст рекламних плакатів : «Акція місяця!!! 26,10 - 0,5 л. горілка ТМ «Хлібний Дар» Горілка ТМ «Казацька рада «Класична» Акція діє з 12.09.2011 р. по 30.09.2011 р. Супер ціна. Кількість акційного товару обмежена. Акція місяця! Горілка ТМ «Казацька рада» «Класична» 0,5 л. горілка ТМ «Хлібний дар» 0,5 л. Супер ціна. На акційний товар знижки не поширюються. Ціна на товари вказана за умови покупки від 6 пляшок будь-якій алкогольній продукції. Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я. Акція місяця!!! 36,36 - 0,75 л. вино ТМ «Массандра» «Ай-серез» кр./дес 0,75 л. Супер ціна. Акція місяця!!! 30,30 - 0,75л. вино ТМ «Массандра» «Мускатель рожевий» 30,30 - 0,75 вино ТМ «Массандра» «Мускатель білий» Супер ціна. Акція місяця!!! 28,62 - 0,75 л. вино ТМ «Инкерман» «Бастардо Старий Крим» 0,75л. кр./сухий.», у змісті рекламних плакатів присутній текст попередження про шкоду здоров'ю при надмірному вживанні алкоголю менш ніж 15% від загальної площі реклами.

Також, на фасаді магазину зафіксовано поширення зовнішньої реклами з використанням знаку для товарів і послуг, під якими випускається алкогольна продукція ТМ «Інкерман» Зміст реклами: «Мережа алкогольних маркетів Точка економія до 30%. Більш ніж 2000 міцних напоїв. Місце де народжується класика. Партнер Інкерманський завод марочних вин. Вул.Чехова, 2, тел. (050) 667-58-77», що є ознакою порушення ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу». У змісті реклами відсутній 15% текст попередження про шкоду здоров'ю при надмірному вживанні алкоголю, що є ознакою порушення ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу».

Згідно з відомостями офіційного сайту державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» зображення ТМ «Хлібний дар», «Казацька рада», «Массандра» «Ай-серез», «Массандра» «Мускатель рожевий», «Массандра» «Мускатель білий», «Инкерман», «Бастардо Старий Крим» зареєстровані під кодом «33» і є знаком для товарів та послуг, під якими випускається алкогольна продукція.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Частиною 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу» встановлено, що реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється, крім іншого, засобами зовнішньої реклами.

Перевірка відносно дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів в магазині позивача фахівцем Управління не проводилась.

За місцем розташування магазину і за юридичною адресою позивача Управлінням була направлені вимоги про надання інформації у встановлений термін і повідомлення про дату, час і місце розгляду матеріалів справи на комісії Управління 25.10.2011 оку. Ці вимоги позивачем отримані 05.10.2011 року, 03.10.2011 року та 18.10.2011 року, що підтверджується матеріалами справи.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Меркурий» надано письмове пояснення, до якого додано інформацію про вартість поширеної реклами (акт №РИ-0000180, рахунок №РИ-0000267 від 13.09.2011 року), свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, копію ліцензії на торгівлю алкогольними напоями.

Суд не може прийняти до уваги посилання позивача, що інформація, зображення пляшок алкогольних напоїв, які розміщені на зовнішній стороні фасаду об'єкту торгівлі, не є рекламою і вважається інформацією про товар, з наступних підстав.

Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Судом встановлено, що у змісті інформації, яка була розміщена на зовнішній стороні фасаду магазину «Точка», були присутніми зображення пляшок алкоголю, знаку для товарів і послуг, під якими випускається алкогольна продукція, які не належать позивачу.

Таким чином, якщо позивач розміщує знаки, що не належать йому, для товарів і послуг, згідно законодавства у сфері інтелектуальної власності, під якими випускається алкогольна продукція, на фасаді власного магазину з метою привертання уваги невизначеної кількості осіб (споживачів), то ці зображення не вважаються вивіскою і відносяться до терміну зовнішня реклама.

Як зазначалось вище, відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про рекламу» основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди. Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції. Реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності. Реклама повинна враховувати особливу чутливість дітей і не завдавати їм шкоди.

Вивчивши фотографії реклами, суд дійшов висновку, що інформація, зображена на відкритій місцевості на зовнішній поверхні будинку, де розташований магазин «Точка», є такою, яка спрямована на невизначену кількість осіб і містить інформацію про товари (у тому числі алкогольну продукцію), які є загальновідомими і свідчать про спрямованість її на підтримку інформованості споживачів реклами і на прояву їх інтересу до такого товару, який реалізується у магазині «Точка». Таким чином така інформація є зовнішньою рекламою. В даному випадку Позивач розміщував інформацію про ціну товару, привертав увагу невизначеного споживача організованою акцією про зниження цін на товари.

Згідно з ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу» розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

Закон України «Про рекламу» не встановлює поняття місця реалізації і надання товару або місця торгівлі.

У місцях реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів законодавством про рекламу дозволяється рекламувати ті чи інші алкогольні напої і залучати інтерес споживача до таких товарів. Проте слід зазначити, що частиною 7 ст.22 Закону України «Про рекламу» передбачені певні вимоги відносно такої реклами. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим. Текст попередження в зовнішній рекламі та рекламі в друкованих засобах масової інформації має розміщуватися горизонтально, внизу рекламного зображення.

Уся необхідна для споживача інформація про товар, згідно зі ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 року № 1023-XII повинна міститися на етикетці товару, а також у маркуванні чи іншим способом.

У даному випадку мова йде про інформацію щодо товару або його виробника, яка об'єктивна потрібна споживачеві для здійснення свідомого вибору товару, його якісного використання, захист своїх споживчих прав (інформації про існуючу якість товару, порядок його використання, утилізації, про дію споживача в тих або інших випадках у зв'язку з придбанням і використанням товару, контактна інформація про виробника та таке інше). Така інформація не може містити закликів до придбання або не придбання того або іншого товару. Таким чином, усі заборони або обмеження, що стосуються реклами Законом України «Про рекламу», відносяться також і до вищевказаної інформації.

Пунктом 16 Постанови № 693 встановлено, що справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.

Так, 25.10.2011 року відповідачем було прийнято рішення про накладення штрафу № 2831-р за порушення законодавства про рекламу, а саме:

- за порушення ч. 7 ст.22 Закону України «Про рекламу», що полягало у поширенні зовнішньої реклами алкогольної продукції на плакатах формату А-2 на фасаді магазину «Точка» без відповідного 15% попередження про шкоду здоров'ю при надмірному споживанні алкоголю (текст попередження складає менше 15% від загальної площі реклами) накладено штраф у розмірі 340,00 грн. (68,00 грн. * 5);

- за порушення ч. 2 ст.22 Закону України «Про рекламу», що полягало у поширенні зовнішньої реклами алкогольної продукції на плакатах формату А-2 на фасаді магазину «Точка» накладено штраф у розмірі 340,00 грн. (68,00 грн. * 5);

- за порушення ч. 7 ст. 22 Закони України «Про рекламу», що полягало у поширенні зовнішньої реклами алкогольної продукції на фасаді магазину «Точка», без відповідних 15%, від загальної площі реклами, попередження про шкоду здоров'ю при надмірному вживанні алкоголю (текст попередження менше 15% ) накладено штраф у розмірі 250,00 грн. (50,00 грн. * 5);

- за порушення ч. 2 ст. 22 Закони України «Про рекламу», що полягало у поширенні зовнішньої реклами алкогольної продукції на фасаді магазину «Точка» накладено штраф у розмірі 250,00 грн. (50,00 грн. * 5).

- за порушення ч.8 ст. 22 Закону України «Про рекламу», що полягало у несплаті 5% грошових коштів, від суми витрачених на поширення і виготовлення реклами алкогольної продукції, які необхідно направляти на поширення і виготовлення соціальної реклами про зловживання алкоголем накладено штраф у розмірі 540,00 грн. ((68,00грн. + 50,00грн.) * 5). Загальна сума штрафу склала 1 720,00 грн.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 27 вказаного Закону України особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, рекламодавці, винні, зокрема: - у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; - у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.

Відповідно до ч. 4 цієї статті спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.

Таким чином, рішення від 25.10.2011 року № 2831-р про накладення штрафу у розмірі 1 720,00 грн. за порушення законодавства про рекламу є правомірним, обґрунтованим, таким, що прийнято відповідачем на підставі діючого законодавства та у межах свої повноважень.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06.03.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 12.03.2012 року.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.В. Гавура

Суддя О.В. Гавура