23 березня 2012 року Справа № 2а/2370/703/2012
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Чалої А.С.,
при секретарі -Хатковому А.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фрея-Агро»до Городищенської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося ТОВ «Фрея-Арго», в якій просить визнати протиправною бездіяльність Городищенської РДА за ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зобов'язати Городищенську РДА надати дозвіл ТОВ «Фрея-Агро» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.07.2011 року директором ТОВ «Фрея-Агро»на адресу відповідача направлено клопотання про надання дозволу позивачеві на складання землевпорядної документації на передачу в оренду земельної ділянки площею 2,0 гектара в адміністративних межах Городищенської міської ради, за межами населеного пункту, терміном на 10 років під існуючими будівлями для виробництва органо -мінеральних добрив. Листом від 21.07.2011 року № 952/01-29 відповідач повідомив, що заявлене ТОВ «Фрея-Арго»клопотання розглянуте та зазначив, що рішення по ньому буде винесено після розгляду його комісією Черкаської обласної державної адміністрації, відповідно до прийнятого нею рішення та вимог земельного законодавства. Станом на 27.02.2012 року відповідач не виконав обов'язку, покладеного на нього, як на орган виконавчої влади згідно ст. 123 Земельного Кодексу України, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Представник позивача в судове засідання з'явився та підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, проте, 19.03.2012 року на адресу суду надіслав заяву, в якій визнав позовні вимоги в повному обсязі та просив розгляд справи провести без участі представника Городищенської РДА.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, оцінивши докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «Фрея-Агро»відповідно до рішення Городищенського районного суду Черкаської області у справі № 2-335-2011 від 10.05.2011 року та витягу про державну реєстрацію прав від 30.06.2011 року набуло права власності на нежитлову будівлю за адресою: м. Городище, вул. Панфілова, 94-А.
В подальшому позивач планує використати вказану споруду для виробництва мінеральних добрив. Орієнтована площа земельної ділянки, що необхідна для виробництва мінеральних добрив та обслуговування будівлі, згідно креслення, розробленого «ВТП.ВАЛ.З»складає 2,0 гектара.
З цією метою 12.07.2011 року позивачем подано до Городищенської районної державної адміністрації для розгляду клопотання про надання дозволу ТОВ «Фрея-Агро»на складання землевпорядної документації на передачу в оренду земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 гектара, в адміністративних межах Городищенської РДА, за межами населеного пункту, терміном на 10 років, під існуючими будівлями для виробництва добрив.
Листом від 21.07.2011 року № 952/01-29 Городищенською РДА повідомлено, що клопотання позивача розглянуто та зазначено, що рішення по даному клопотанню буде винесено після розгляду його комісією Черкаської обласної державної адміністрації з визначення доцільності розміщення об'єктів на території області, розгляду матеріалів з надання у користування, передачу в оренду та у власність земельних ділянок, утвореної розпорядженням облдержадміністрації від 30.06.2010 року № 163.
У відповідності до витягу з протоколу вказаної комісії № 11 від 22.09.2011 року, вирішено надати матеріали для вивчення даного питання: управлінню містобудування та архітектури облдержадміністрації, державному управлінню охорони навколишнього природного середовища в області, санітарно -епідеміологічній станції.
Листами від 28.09.2011 року № 28/09-2, 28/09-3, 28/09-9 ТОВ «Фрея-Агро»звернулось до управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, державного управління охорони навколишнього природного середовища в області, санітарно -епідеміологічної станції щодо розгляду питання погодження відведення вказаної земельної ділянки.
Висновком Городищенської районної СЕС № 17 від 03.10.2011 року щодо вибору земельної ділянки під будівництво встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Городище, вул. Панфілова, 94-А придатна до проектування - для виробництва тукосумішей на органо -мінеральній основі.
15 лютого 2012 року позивач повторно звернувся до Городищенської РДА з клопотанням про надання дозволу на складання землевпорядної документації на вищевказану земельну ділянку, на що листом від 22.02.2012 року отримав відповідь, якою Городищенська РДА повідомила, що повернеться до розгляду клопотання ТОВ «Фрея-Агро»після його розгляду вищевказаною комісією.
Нормативно -правовим актом, який регулює земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III.
Статтею 4 ЗК України закріплено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Керуючись ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 3 ст. 122 ЗК України визначені повноваження районних державних адміністрацій щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, а саме, районні державні адміністрації на своїх територіях передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, що визначено ч.1 ст. 123 ЗК України.
Скориставшись своїм правом, у відповідності до ч. 2 ст. 123 ЗК України, ТОВ «Фрея-Агро»звернулось з клопотанням до відповідача про надання дозволу на складання землевпорядної документації на передачу в оренду вищевказаної земельної ділянки. В даному клопотанні позивач зазначив орієнтований розмір земельної ділянки та її цільове призначення.
Згідно ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши матеріали справи суд встановив, що Городищенська РДА, як суб'єкт владних повноважень, діяла не у відповідності з нормами чинного законодавства, що призвело до порушення законних прав та інтересів позивача.
Відповідачем порушені норми Земельного кодексу України щодо строків розгляду клопотання про надання дозволу на складання землевпорядної документації, що встановлюється тривалістю в один місяць з дня подачі відповідного клопотання.
Посилання відповідача на той факт, що Городищенська РДА повернеться до розгляду даного клопотання після розгляду його комісією Черкаської ОДА є хибним, оскільки процедура вирішення даного питання відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України передбачає спочатку надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування на розроблення проекту землеустрою, а лише потім розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Відповідно до ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 159, 162, 163, 181, 186, 254 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Городищенської районної державної адміністрації щодо ненадання дозволу ТОВ «Фрея-Агро»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов'язати Городищенську районну державну адміністрацію розглянути клопотання про надання дозволу ТОВ «Фрея-Агро» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 гектара в адміністративних межах Городищенської міської ради за межами населеного пункту терміном на 10 років під існуючими будівлями для виробництва органо -мінеральних добрив.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фрея - Агро»32 (тридцять дві) грн. 19 коп. судових витрат.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя А.С. Чала
Виготовлення повного тексту постанови 28.03.2012 року.