Постанова від 03.04.2012 по справі 2270/1904/12

Копія

Справа № 2270/1904/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретарі Трубчак А. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення і стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення, а також стягнути з відповідача кошти, сплачені як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, підтвердив зазначені у позовній заяві обставини.

Представники відповідача та третьої особи проти позову заперечили, надали письмові пояснення у справі.

Заслухавши представників позивача, відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково враховуючи таке.

Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу від 10 листопада 2011 року, позивач придбав 9 грудня 2011 року новий автомобіль Тойота ЛС 200 вартістю 790850 грн. (з ПДВ), що підтверджується копією довідки-рахунку, та розпочав його реєстрацію.

Відповідно до абзацу 12 пункту 8 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

При реєстрації придбаного автомобіля в органах ДАІ позивач сплатив збір до Пенсійного фонду (3% його вартості) в сумі 19771,25 грн., що підтверджується квитанцією №143809/10 від 9.12.2011 року.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений в Законі України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», в переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Вказана норма Закону покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

Відчуження майна визначене згідно п. 1 ч. 1 ст. 346 Цивільного кодексу України як одна з форм припинення права власності і саме в такому розумінні застосовується у Цивільному кодексі України, а також у Господарському кодексі України.

Згідно з пп. 14.1.31 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України відчуження майна - будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема, природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.

В такому самому значенні використовується словосполучення "при відчуженні легкових автомобілів" у п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, ст. 1 Закону містить випадок, коли законодавець покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на покупця майна, а не на продавця.

Зокрема, згідно п. 9 ст. 1 Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року, платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.

Зокрема, відповідно до пункту 12 вищезазначеного порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуженням легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість кого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання пріоритетним є Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з аналізу вищевикладених обставин справи вбачається, що обов'язок сплати збору не може бути покладений на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.

Разом з тим, вимога позивача про стягнення з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому вказаної суми сплаченого збору не підлягає задоволенню, оскільки не відповідає існуючому Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджений наказом Державного казначейства України 10.12.2002 № 226 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за № 1000/7288.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.

При цьому, в силу положень статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України (пункт 9 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік").

Із врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити позов частково, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 19771 (дев'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят одну) грн. 25 коп. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому суд зазначає, що вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задоволенню не підлягають, оскільки порушене право позивача є відновленим шляхом стягнення коштів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) 19771 (дев'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят одну) грн. 25 коп. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) 99 (дев'яносто дев'ять) грн. 85 коп. судових витрат.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2012 року

Суддя/підпис/О.О. Михайлов

"Згідно з оригіналом" Суддя О.О. Михайлов